YAŞAMIN İÇİNDEN

Steve Vai, “Nasıl Başarılı Olursunuz?”

Gitarın yaşayan efsanesi Steve Vai’nin bu konuşmasını hayatınıza anlam katan diğer uğraşlarınız için okumanızı/ dinlemenizi öneririz…

“Genelde herkesin bana yönelttiği bir soru var. Nasıl başarılı olabilirim, kendimi bu alanda nasıl var edebilirim?

Bence ilk adım, gerçekten ne istediğimizi belirlemek. Yaparken en rahat olduğunuz şey, en iyi yaptığınız şey olacak. Mesela benim iyi olduğum noktalar ve zayıf olduğum noktalar var. Zayıflıklarım üzerine yoğunlaşmıyorum, onları görmezden geliyorum. İyi olduğum yönlerimi geliştiriyorum.

Bir uğraşta başarı ölçütü, ona ne kadar kendimizi verebildiğimizdir. Çünkü sizi engelleyen, istediğinizi yapmaktan sizi alıkoyan şey düşünce şekliniz.

Çalmak istediğiniz ve sizi aşmayan bir şarkı seçin. Şu anda o parçayı çalarken kendinizi hayal edin; egzersizin ilk kısmı bu. Hayalinizde bu parçayı mükemmel bir şekilde çaldığınızı görün, isterse agresif bir metal parçası olsun. Ne olursa olsun, baştan sona kadar ve kendinize olan güveninizle o şeyi gerçekleştirdiğinizi görün hayalinizde. Bu hayaliniz ne kadar berrak olursa, gerçekleştirmede o denli ehli olacaksınız.

Şimdi, pratik yapmak ve uğraşınıza zaman yatırımı yapmaktan bahsedelim. Çünkü, bahanenizi biliyorum…Hayatımızda yükümlülüklerimiz, sorumluluklarımız ve yapmamız gereken o kadar çok şey varken nasıl uğraşımıza zaman ayırabiliriz? Benim tavsiyem, kendinize ait olan bir zaman seçin; telefon, internet vs. olmadan hedefinize odaklanın.

Hevesiniz kırılır ve umudunuzu yitirirseniz, hayalinize geri dönün; o sizi en başında heyecanlandıran yere. İşte engellerinizi böyle aşacaksınız. Çünkü hayaliniz o kadar netti ki “ben bunu yapamıyorum” dediğinizde, orada kendinizi başarmış olarak bulacaksınız.

Şimdi çalışmaya başlamalısınız. Buna çalışmak denmez, çünkü hedefinize ulaşıyorsunuz ve bu size haz verir. Ne demeye çalıştığımı anladınız umarım; ben hayatımda bir kere olsun bu uğraşım için çalışmadım. Asla cebelleşmedim. Bir çok zorlandığım nokta oldu, bir çok şey atlattım ama nasıl hissettiğime baktığımda (ve elde ettiğim başarıya), asla mücadele etmedim. Çünkü gitar çalmak (ya da yaptığım uğraş) benim hayatımda beslendiğim bir enerji kaynağıydı

Peki, yapacağınız uğraşınızı parçalara böldünüz. Mesela müzik için diyelim ki klasik bir parçanız var önünüzde; ölçü çizgilerini birer birer çalın. Zamanla bu parçayı çalabiliyor olacaksınız. Belki o kadar iyi çalamayacaksınız ama işte asıl o zaman uğraşınıza bağlı kalmalısınız. En başında alışmanız gerekir. Fakat bir kere bu müzik parçası size ait olduğunda işte o zaman kendinizi o parça ile, uğraşınız ile ifade edebilirsiniz; gerisi kendiliğinden gelir. Ve o zaman müzikle (veya uğraşınızla) bir olduğunuzu görürsünüz.”

Gitar virtüözü Steve Vai’nin bu konuşmasını hayatınıza anlam katan diğer uğraşlarınız için okumanızı/ dinlemenizi öneririz…

Fırat Kestekoğlu

YolveMacera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu