KESFET

Sizin İzmir’iniz Hangisi?

Kimine göre imbat, kimine göre boyoz, kimine göre öğrencilik yılları, bazılarına Kordon, bazılarına Saat Kulesi, kimine göre buçuklu kimine TAM 35!!

Peki sizin İzmir’iniz hangisi?Sizin İzmir'iniz Hangisi?

Kuşkusuz adına bir çok şiir, hikâye, şarkı yazılmış, sayısız programa, belgesele konu olmuştur bu şehir. Bugünkü Bayraklı semtinde yer alan ve şehre adını veren Smyrna Höyüğü İzmir’deki bilinen en eski yerleşim yeridir.(M:Ö 1300) Az önce de belirttiğimiz gibi İzmir için birçok belgesel ve araştırmaya hem görsel hem de yazılı kaynakta ulaşmak mümkün. Bu yazıda İzmir’in coğrafi, kültürel zenginliklerinden ziyade “Sizin İzmir’iniz hangisi?” sorusuna bir cevap ararken çok kısıtlı bir bütçeyle eğlenceli bir gün geçirebilmek için küçük ipuçları vermeye çalışacağız.

Her ne kadar günümüz insan yapısı serbest zamanlarını koca koca AVM lerin elektrik yüklü ortamlarında geçirmeyi tercih etse de biz yaşadığı kentin zenginliklerini keşfetmeye, yanı başındaki güzellikleri görmeye çabalayan yaşam tarzlarına birkaç küçük işaret vermeyi amaçlıyoruz.Sizin İzmir'iniz Hangisi?

Kim bilir kendinizi belki bir fili severken, belki 40 km lik bir sahil şeridinin istediğiniz yerinde pedal sallarken, bazen de Kizlarağası’nda okkalı bir kahve yudumlarken neyzenlerin nağmelerinde bulacaksınız. Hayatınızın bir bölümünde İzmir’de bulunmuşsanız “aaa evet” diyecek bazen de “ya bak ben bunu bilmiyordum” şeklinde hayıflanacaksınız.

BİR YERE ULAŞALIM: Eğer İzmir’deyseniz ve bir İzmir’im Kart (eski adıyla Kentkart) ınız varsa Türkiye’nin en ekonomik şehir içi yolculuğunu yapabilirsiniz. Nasıl mı? İzmir’de kuzeyde Aliağa’dan başlayıp Torbalı’ya kadar devam eden 100 km nin üzerinde bir İzban (raylı ulaşım)  hattı mevcut. Birbirine yakın istasyonlarla bütünleşmiş halde ESHOT (belediye otobüs sistemi) bulunuyor. Ayrıca yine Halkapınar ve Hilâl İstasyonlarında Üç kuyular – Bornova Evka-3 arası çalışan hızlı metro sistemine aktarma yapabilirsiniz.  Ha bu kadarla kalmıyoruz Karşıyaka, Bostanlı,  Pasaport, Konak, Üç kuyular arası düzenli vapur seferleri de cabası. Havayoluyla geldiğinizde aceleniz yoksa yine İzban’ı tercih edebilir bu geniş ulaşım ağından faydalanabilirsiniz. Bütün bu seçenekleri 90 dk. boyunca aktarma yaparak sadece 2.60 TL kullanabiliyorsunuz. İzmir’im kartlarını dolum yapan birçok bayide, İzban, Metro istasyonlarındaki gişelerde bulabilir, TL yükleyebilirsiniz. KART BEDELİ: 6 TL Ayrıca sahip olduğunuz bu kartı Konak’ta ilgili birimde sisteme kaydettirerek Bisimkart özelliğiyle güzel havalarda bisikleti de tercih edebilirsiniz. Bu konuyu birkaç paragraf sonra detaylı olarak inceleyeceğiz.

www.izdeniz.com.tr , www.eshot.gov.trwww.izban.com.tr

Sizin İzmir'iniz Hangisi?

KALACAK BİR YER LAZIM: Günümüz teknoloji şartlarında bu başlık artık çok gerekli olmasa da “bire bir seçim yapmak isteyenler” için Basmane civarı İzmir’in oteller bölgesidir. İzmir’deki otel/pansiyonların neredeyse % 90 ı bu bölgede birbirine yürüme mesafesindedir. Pansiyondan 5 * otellere kadar hepsi içiçedir. Sadece göçmenlerin fazla olduğu otellerde problem yaşama riskiniz olabilir. Ama yok riske girmek bana göre değil diyenlerdenseniz klasik yöntemlerle internetten otelinizi bulabilirsiniz. Ruhunuzda bir gezgin var ve hostel ya da misafirlik de kabulüm diyorsanız Myguest i deneyip misafirperver bir arkadaş da bulabilirsiniz kendinize.

BİRAZ HAREKET: Madem bisiklet dedik merakları biraz giderelim o zaman. BİSİM uygulaması İzmir Belediyesi’nin 18 Ocak 2014 te hayata geçirdiği bir proje. Diyelim ki sahile çıktınız hava mükemmel, enerjiniz yerinde biraz pedal çevirmek istiyorsunuz. Bunun için bisikletinizin olması şart değil. İzmir’de Sahil Evleri (İnciraltı – Bostanlı arasında yaklaşık 40 km lik bir parkur )kısa aralıklarla bulunan Bisim İstasyonlarından saati 2.60 TL’ye (01.01.2017’den geçerli) şirin mi şirin bisikletinizi kiralayıp istediğiniz istasyona tekrar bırakabiliyorsunuz. Ancak bunun için kısa bir zamanınızı ayırıp belirli noktalarda bir defaya mahsus üyelik işleminizi yapıp İzmir’im Kartınızı Bisime uyumlu hale getirmeniz ya da kredi kartınızla internet üzerinden üyelik gerçekleştirmeniz gerekli. Gerekli bütün detayları aşağıdaki linkten öğrenip gerekirse telefonla birebir bilgi de alabilirsiniz.

www.bisim.com.trSizin İzmir'iniz Hangisi?

BİR ACI KAHVE, BİRAZ NEY DİNLETISİ: “Dudağında yangın varmış dediler, ta ezelden koşarak yayan geldim” der Neyzen Tevfik! Kemeraltı’na her açıdan bakabilir, size uygun bir güzel tarafını yakalayabilirsiniz. Kiminiz alışverişi sever kiminiz daracık sokaklarda kaybolmayı tercih eder. Bazılarınız ise otantik Kizlarağasi Hanı’nda saatlerini geçirir de hiç farkına bile varmaz.

Han’ın inşa kitabesindeki tarihe göre 1744 yılında Hacı Beşir Ağa tarafından yaptırılmıştır.[1] Kemeraltı‘nda bulunan en eski yapılardan biridir. Alt katı alışveriş, üst katı da konaklama için kullanılmıştır.

Han belli dönemde bir tür borsa gibi de çalışmış, özellikle iç avluya dönük dükkânlarda bu işler yoğun olarak yapılmıştır. 18. ve 19. yüzyıllarda, teknolojinin ulaşım alanında çeşitli değişikliklere yol açması ve ekonomik hayatın zaman zaman yer değiştirmesiyle birlikte Kızlarağası Hanı da yavaş yavaş önemini kaybetmiştir. Han, gece konaklamaların sona ermesinden sonra, sadece malların indirildiği ve depolandığı bir yer durumuna gelmiştir. 1993 yılında restore edilerek günümüzde turistik bir çarşı olarak hizmete giren Kızlarağası Hanı’nda çok çeşitli el sanatları ürünlerini, halıları, deri kıyafetleri ve çarpıcı hediyelik eşyaları bulabilir ve hanın tam ortasındaki açık çay bahçesinde mistik havayı içinize çekerek yorgunluğunuzu atabilirsiniz.” Kaynak: Wikipedia

Hanın alt katında birbirinden güzel hediyelik eşyaların, takı ve gümüş dükkanlarının ışıltısına kapılabilirsiniz.  Üst katında bulunan ney atölyesini ziyaret edip  orada ki neyzenlerle hasbihal etmeyi,  birkaç melodi dinlemeyi de notlarınız arasına almayı unutmayın. Haftanın belli günlerinde uzun dinleti etkinlikleri de mevcut. Hanın Hisarönü tarafından çıktığınızda sizi ortada bir şadırvan ve havuz etrafına dizilmiş aperatif bir şeyler atıştırabileceğiniz yerler karşılar. Hemen her damak tadına uygun seçenekler mevcut. Yorgunluğunuzu burada atabilir kahvenizi yudumlarken bir sonraki duraklar için plan yapabilirsiniz.Sizin İzmir'iniz Hangisi?

YAŞAMAK BAŞLIBAŞINA BİR SANATTIR: İzmir ve sanat o kadar yakışır ki birbirine. Her sokağında, her semtte illaki sanata dair bir şeyler hep çıkar karşınıza. Kentin en büyük sanat merkezleri Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi, Atatürk Kültür Merkezi, Tarihi Opera Binası, Sabancı Kültür Merkezi, Fuar Açık Hava Tiyatrosu, Bostanlı Suat Taşer Açık Hava Tiyatrosu ( bu alan sonradan tadilatla kapali hale getirilmiş olup kış aylarında da hizmet veriyor), Şehir Tiyatroları, Mask Müzesi, Arkas Müzesi, Fransız Kültür Merkezleri akla ilk gelen sanat merkezleri.

İçerisinden Atilla İlhan, Dario Moreno, Müzeyyen Senar, Sezen Aksu, Muzaffer İzgü ve daha nice sanatçı yetiştiren bir şehirde bu kadar merkezin olması ve bu merkezlerin her etkinlikte neredeyse kapalı gişe çalışması pek şaşırtıcı olmasa gerek.Sizin İzmir'iniz Hangisi?

TARİHİ ASANSÖR : Konak/Kemeraltı gezintinizle birleştirebileceğiniz bu noktalara yürüme mesafesindeki Tarihi Asansör ve içinde bulunduğu sokak sizi Paris veya Venedik sokaklarında gibi hissettirecektir.

“Tarihi Asansör, İzmir’de bulunan tarihsel bir yapıdır. Biri diğerinden 58m. yüksekte olan Mithatpaşa Caddesi ile Şehit Nihatbey Caddesi’nin arasında işleyen iki asansörü barındıran asansör kulesidir. 1907 yılında Musevi işadamı “Nesim Levi (Bayraklıoğlu) tarafından yaptırılan asansör, birinden diğerine 155 basamakla ulaşılan iki semt arasında hızlı ve kolay ulaşım sağlama amacıyla yaptırılmıştır. Günümüzde İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından eğlence, kültür ve dinlenme mekanı olarak kullanılır; kentin önemli bir turistik durağıdır” Kaynak: Wikipedia

Bir önceki başlıkta bahsettiğimiz Dario Moreno adına açılmış bir sanat kültür merkezi de yine bu sokağın başında sizi karşılıyor . Yakın zamana kadar boş olan bir binanın Konak Belediyesi tarafından restore edilerek açılan bu sanat merkezi bir çok etkinliğe de ev sahipliği yapıyor. Dario Moreno’yu Deniz ve Mehtap şarkısından da hatırlayabilirsiniz…

Devamı gelecek…

Barış Gökhan

YolveMacera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu