YAŞAMIN İÇİNDEN

Dogonlar Sirius’un Gizemli Çocukları mı?

İnanışa göre Afrika’nın Mali Cumhuriyetinde yaşayan Dogonlar bu dünyada birer misafir. Ve yaratıcı gezginler bir gün geri dönecekler. Haklarında çokça yazılan çizilen Dogonlar ile tanışmaya hazır mısınız?

Dogonların geçmişi çok net değil ancak yapılan araştırma­lara göre 14’üncü yüzyıldan bu yana Afrika’da varlar ve Mali’de yaşıyorlar. Bir zaman­lar sayıları milyonları aşan ka­bilenin bugünkü nüfusunun 100 bin civarında olduğu tah­min ediliyor. Dogonlar bu za­mana kadar Batının kaynakla­rına hiç ilgi duymamışlar ve merak uyandırıcı bir yaşam felsefesine sahipler.

Dogonlar, atalarının yüzyıllar önce, 86 ışık yılı uzaklıkta bulunan Sirius yıldız sisteminde yaşayan uzaylılar tarafından yetiştirildiklerini sa­vunuyorlar! Sahip oldukları yaşam felsefesini ve kullandık­ları teknikleri de yine onlardan öğrendiklerini söylüyorlar. Sözde söylemlerine göre, ataları zamanı geldiğinde dünyaya inecekler ve Dogonların yanına gelip onları huzura kavuşturacaklar. Dogonlar bu inançlarını simgelere döküyorlar. Yaşadıkları yerlerdeki kayalıklar bu olayı anlatan simgelerle dolu.

Dogonlar hakkında en fazla araştırma yapmış ve kültürünü 1930’lu yıllarda Batı’ya tanıtmış olan etnolog Marcel Griaule’dür. Onların teleskopa sahip olunmaksızın bilinmesi imkânsız denilen astronomik bilgilere sahip olduğu ve Sirius yıldızı ile ilgili bilgileri ile ilgili iddialar bu zamandan sonra da giderek dikkat çekmeye başlamış, popüler kültürde yerini almıştır.

Dogonlar Uzaylı Olabilir mi?

Günümüzde Dogonların uzaylı olduğunu savunun büyük bir çoğunluk var. Bunun en önemli nedenlerinden biri de bu konuda kitaplar yazan Robert Temple‘dır. Bugün Dogonlar ve onların bildikleri hakkında ( yukarıda anlattıklarımız dahil) iddiaların tamamı bu kitabı temel almaktadır. Temple’ın en önemli iddiası da Dogonlar’ın Sirius yıldızının yoldaşı olan Sirius B yıldızı hakkında sahip olduklarını iddia ettiği bilgilerdir. Peki, gerçekten onlar Sirius’un çocukları olabilir mi? Yazının bundan sonraki kısmına astrofizikçi, gezegen bilimci, Neil deGrasse Tyson, Letters from an Astrophysicist isimli kitabı ile cevap versin.

“Gece gökyüzündeki en parlak yıldız olarak bilinen Sirius, aslında eski Mısırlılar da dahil olmak üzere birçok kültür için önemliydi. Örneğin eski insanlar bu yıldızın konumuna bakarak Nil nehrinin taşma zamanını anlayabiliyorlardı. Pek çok eski Mısır tapınağı, iç odaları Sirius’u görecek biçimde inşa edilmişti. Örneğin, Keops Piramidi‘nin Kraliçe Odası’nın duvarında açılan bir kanal yalnızca Sirius’u görmek üzere yapılmıştı.

Sirius B yıldızının teknolojinin yardımı olmadan, insan gözü ile görülmesi fiziksel olarak imkansızdır. Sirius-B’nin parlaklığı insan retinasının ışık algılama sınırlarının altında kalır. Ama daha da önemlisi, iki yıldız arasındaki göreli parlaklıktaki büyük fark, Sirius-B’nin Sirius-A’nın parıltısında kaybolmasına neden olur.

Sirius-B 1862’de keşfedildi. Olay, tüm Avrupa’da 1. sayfa haberleriyle geniş çapta duyuruldu. Ve o zamanlar Avrupalı misyonerler, kaşifler ve emperyalistler tüm Afrika’da yaygındı. Bu keşfin ardından Dogonların dış görünüşleri nedeniyle bu gezegen ile bağlantılı olabileceklerine dair söylemler yayılmaya başladı. Rutgers Üniversitesi tarihçisi ve antropolog Ivan Van Sertima, Dogonlar hakkında yazılar yazdı ve Sirius-B’nin keşfiyle Dogonların ünü giderek artmaya başladı.

Dogonların, mitolojilerinde diğer kültürlerde de rastlayabileceğimiz gibi, en parlak yıldız olan Sirius yıldızı ve benzeri astronomik olaylardan konuşmaların olması son derece olağandır. Dogon kültürünün diğer unsurlarını ve doğa hikayelerini okursanız, hiçbirinin Sirius-B ile alakalı olmadığını görebilirsiniz. Hikayeleri çoğu kültürün yaratılış metinlerinde olduğu gibi romantik ve şiirseldir. Dogonlar hakkındaki iddialar Dogon inançlarının yanlış yorumlanması sonucundadır. Elbette zamanla Dogonlar da bu artan ilgiden paylarını aldılar ve bazı hikayeleri içselleştirdiler. Ve bu sayede de tüm dünyanın dikkatini üzerlerine çekmeyi başardılar. “

YolveMacera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu