YOLDA OLANLAR

Simon Dale: Farklı Bir Dünya Mümkün

Simon Dale hayalleriyle yaşamayıp o hayallerini gerçek hayatına yansıtabilen bir kişi.  Sürdürülebilir yaşam ve ekoloji üzerine duyduğu ilgisi ve hayatını kendi istediği gibi sürdürmek dürtüsü sonunda onu kendi evini yapmaya kadar götürdü. Ortaya filmlerde gördüğümüz bir Hobbit ev çıktı devamında. Her ne kadar masallardan fırlamış görüntüsü verse de, içerisinde gerçek bir ailenin yaşadığı Low-Impact Woodland House fikrinin çıkış hikayesi ise aslında çoğu kişiye tanıdık gelecek cinsten. Yaşadığı maddi sıkıntılar sebebiyle ev kredisini ödeyemeyen Simon Dale, aynı zamanda tam bir doğa aşığı olduğu için yaşadığı evden vazgeçip doğada yaşamaya karar veriyor.

Yapımı 4 ay gibi kısa bir sürede biten Low-Impact Woodland House, Simon Dale’e yalnızca 3000 sterline mal oluyor. Bu tutar ise rüya gibi bir evde yaşamak için oldukça düşük bir miktar. Bu evi yapabilmek ve doğa ile iç içe huzurlu bir hayat sürebilmek için ailesiyle birlikte sırf bu yüzden Galler’e giden Dale, ev inşası konusunda herhangi bir deneyimi olmamasına rağmen her şeyi sıfırdan öğreniyor.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı simon_tale3.jpg

Kısacası biraz hayalgücü, birazda emek eklenince sonuç inanılmaz. Onun düşüncesine göre, sınırların dışına çıkmak isteyen kişi, içgüdülerine kodlanmış olan doğuştan gelen yetenekleri ile bunu başarabilir.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı simon_tale6.jpg

Simon’un odaklandığı tek şey ev  yapmak değil tabi ki kendisinin, amacı daha fazla ağaç, daha fazla bahçe yani  doğa ile bütünleşik bir yaşamı hayata geçirmek ve mümkün oldukça az teknoloji kullanarak yaşanabilir bir dünyanın tohumlarını atmak. Simon’ın ve eşinin aşama aşama inşaat sürecini paylaştığı detaylar ise kendi kurdukları web sitesinde yer alıyor. Bu arada yine web sitelerinde yayınladıkları habere göre kendileri yeni bir başlangıç yapabilmek ve başka bir hayalin peşine düşebilmek için bu evi satışa çıkartmış durumdalar. Daha çok bilgi edinmek isterseniz inceleyebilirsiniz.  http://simondale.net/.

YolveMacera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu