Seyahat Etmek Bize Ne Kazandırabilir?

Bu dünyaya sadece çok çalışmak, para kazanmak ve ölmek için gelmiş olamayız. Bu döngüden kaçabilmek adına da hepimiz bazı çözümler ararız. Bu nedenle hobiler ediniriz. Oyunlara, maçlara, konserlere gideriz. Ya da hafta sonunun tadını çıkarmak için kendimizce yöntemler geliştiririz. Öte yandan bazı insanlar da seyahat eder. Aslında seyahat tutkunu olarak da nitelendirebileceğimiz bu kişiler genelde daha iyi zaman planlaması yapıyor, daha başarılı ve daha mutlu gibi gözükür. Fransız yazar Emile Zola, “Hiçbir şey zekayı seyahat etmek kadar geliştirmez.” deyişiyle bilinir. Bu sözün zeka kısmı biraz iddialı olsa da sık seyahat eden insanların sanki farklı bir tarafları var gibidir. Neler mi dersiniz? Örnekler verelim.

Seyahat Etmek Bize Ne Kazandırır?

seyahat etmek1

Konfor alanınızın dışına çıkmanızı sağlar

Seyahat ederken hesaplı ama aynı zamanda riskli kararlar almanız gerekir. Ayrıca seyahat ederken bazen işler plana göre gitmeyebilir. Bu nedenle kendinizi duruma göre uyarlamayı öğrenir ve esnek düşünmeye başlarsınız. Seyahat planında öngörülemeyen değişikliklere alıştığınızda, yaşamınızdaki değişiklikleri kabul etmek ve duruma göre hareket etmek bir rutin haline gelir. Ayrıca seyahat etmek korkularınızla yüzleşmenizi ve gerekli durumlarda bu korkular ile başa çıkabilmenizi sağlar. Bu sayede de kişi kendine güvenmeye başlar diğer bir deyişle özgüven gelişir.

“Uzaklara gitmek, denizler, sınırlar, ülkeler, inançlar aşmak fırsatı çıktığı zaman hiç duraksama.”

Amin Maalouf

Farklı kültürler hakkında bilgi edinirsiniz

Seyahat etmek, farklı din, etnik köken, farklı dil ve geleneklere sahip insanlarla etkileşim kurmayı gerektirir. Genel olarak seyahat esnasında, varlığından bile haberdar olmadığınız bir dizi insanla tanışacaksınızdır. Onlarla etkileşim kurmak, zihninizin sınırlarının dışına çıkmanızı sağlar. Bu insanları tanıyarak varsa mevcut önyargıları kırarız ve daha fazla empati yapmaya başlarız. Çoğu insanın zorlandığı bir hayat becerisi dinlemektir. İnsanların bize anlattıklarını gerçekten dinlemek, hayatta başarılı olmak için oldukça önemlidir. Bir seyahat esnasında karşınızdaki kişiyi anlamak için dinlemeyi de öğrenirsiniz. Ayrıca sık yolculuk yapan kişilerin dünya hakkında daha çok bilgisi ve tecrübesi olur. Farklı gelenek ve kültürlerle karşılaştıkları için, yeni pratikler öğrenirler. Tüm bunların kişinin hayatına katkıları tartışılmaz.

“Seyahat için yaptığın yatırım; kendin için yaptığın en iyi yatırımdır.”

Matthew Karsten

Olumlu duygular geliştirirsiniz

Sürekli belli bir işle meşgul olmak gereksiz strese yol açabilir ve sonuç olarak işteki verimliliklerini engelleyebilir. Bu durumda günlük hayattan sıyrılmak, çantalarınızı toplamak ve daha önce hiç görmediğiniz bir yeri gezmek ya da keşfetmek önemlidir. Seyahat etmek size günlük kaostan bir süre uzaklaşma fırsatı sağlar. Sonunda da tamamen yenilenmiş bir zihin ile ve mutlu bir ruhla farklı bir insan olarak geri dönersiniz. Ayrıca daha evvel de dediğimiz gibi seyahat esnasında aksilikler normaldir. Ancak bu aksilikler size duygularınızı kontrol etme ve baskı altında sakin kalabilme yeteneğinizi de geliştirecektir.

Sorunlarınızın gerçekte ne kadar önemsiz olduğunun farkına varırsınız

Bazen hayatı çok ciddiye alma eğilimindeyiz ve sorunlarımızın çok büyük olduğunu düşünüyoruz. Ama kesinlikle durum böyle değil. Yaptığınız seyahatler esnasında insanların yaşadıkları sorunlar ile yüzleşmek kendinize tekrar dönüp bakmanıza neden olacaktır. Ayrıca insanlara güvenmeyi de öğrenirsiniz. Bu da sizin hayata kuşkucu bakış açınızdan uzaklaştıracaktır.

“Dünyadaki yüz bin şehrin her birinde güneş benzersiz şekilde batıyor. Sadece bir defa buna şahit olmak için seyahat etmeye değer.”

Ryu Murakami

Parayı daha akıllıca harcarlar

Seyahat eden kişiler, paralarını neye harcadıkları konusunda daha dikkatli olurlar. Dünyayı eviniz olarak görürseniz, hayat pahalılığına göre yerler seçebilirsiniz. Ayrıca sık seyahat eden kişiler pazarlık etmeyi ve bir sonraki gezilerine fon sağlamak adına tasarruf etmeyi de bilirler.

Sonuç olarak seyahat etmek ruhunuzu zenginleştirir. Size bir ömür boyu besleyeceğiniz yeni deneyimler ve anılar verir! Bu nedenle, çalışan her bireyin fırsat buldukça seyahat etmesi önerilir. En kısa zamanda yeni seyahatlere çıkabilmeniz dileğimizle…

Ayrıca göz atmak isterseniz

Kaynaklar ve İleri Okumalar İçin:

15 Reasons Why Frequent Travelers Are More Likely To Be Successful; https://www.lifehack.org/

YolveMacera

Sibel Çağlar

Merhaba. Matematik öğretmeni olarak sürdürdüğüm hayatıma ilerleyen süreçte doğa sporlarını ve içerik üreticiliğini eklemeyi tercih ettim. Bilim, tarih ve coğrafya ilgi alanlarımın başında geliyor. Severek üretiyorum ve ürettiklerimi yayınlıyorum. Yolculuğumda bana eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. SÖYLEDİKLERİNİZ VE YAPTIKLARINIZLA HARİKASINIZ. SİZDEN HABERİ OLMAYANLAR HAYATLATINI EKSİK YAŞIYOLAR DEMEKTİR. VAROLUN ÖMRÜNÜZ SAĞLIK İÇİNDE VE UZUUNN OLSUN EFENDİM
    SALİH

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Yazımızı okumaya devam etmek için reklam engelleyicinizi kapatır mısınız?