Shihuadong: Yeraltının İncisi

Speleolojiye (mağaraları ve karst unsurları inceleyen bilim) meraklıysanız Çin’de yer alan Shihuadong mağarasını duymuşsunuzdur. “Beijing’in Yeraltı İncisi” olarak da bilinen bu yer, mağaracılıkla uğraşmayanların da ziyaret etmesi gereken bir yer. Burası Pekin şehir merkezinden yaklaşık 50 ki­lometre uzaklıktaki Fangshan bölgesinde yer alan ulusal magmatik jeoloji parkı için­deki Nancheying köyünde bulunuyor. 1446 yılında keşfedilen bu yer, suyun aşın­dırdığı yedi katlı ve 130 metre inişli bir ma­ğara. Halen sadece üst dört katı halka açık ama bunlar bile ziyaretçilere neredeyse iki saat süren 2 bin 500 metrelik bir tur gü­zergahı sunuyor.

Mağara Ming Hanedanlığı (1368-1644) döneminde Yu­an Guang adında Çinli bir rahip tarafın­dan keşfedilmiş. 1.8 hektarlık bir alanı kap­layan mağara sayısız dar pasajla birbirine bağlanan 12 dev “oda”dan, 16 odacık ve 71 yan mağaradan oluşuyor. Komplekste 18 turistik bölge ve 16 odacığı gören 120 fark­lı panorama bulunuyor. İlk odacıktaki üç büyük Buda heykeli­nin geçmişi 1456’ya kadar geri gidiyor; bu da heykellerin mağara keşfedildikten 10 yıl sonra dikildiği anlamına geliyor. Bu yüz­den mağaraya önce Shifodong (Taş Buda Mağarası) denmiş, sonra da mağara ze­mininde bulunan çok sayıdaki taş çiçeği yansıtan Taş Çiçek Mağarası adı verilmiş.

Shihuadong’un içindeki doğal manzara nefes kesici. Sonsuzdan beri damlayan su­yun içindeki mineral (ağırlıklı olarak kal­siyum karbonat) çökelleri tarafından oluş­turulan sarkıt ve dikitlerin sayısını şaşırı­yorsunuz. (Sarkıtlar tavandan sarkan, di­kitler zeminde büyüyenler.)

1 numaralı odada üç metre çapında dev bir sarkıt, 18 metre yükseklikteki tavandan aşağıya doğru uzanıyor. Çin’in en büyüğü olduğu söyleniyor. Odada çok sayıda taş perde, şelale, oluk, teras, inci, üzüm ve kasımpatının yanı sıra kıvrık taşlar, kagir ba­rajlar, kristal çiçekler ve kürk taşları bu­lunuyor. Mağaralarda halkın gezmesi için gerekli düzenlemeler incelikli bir şekilde yapılmış. Hafif eğimli ya­maçların olmaması nedeniyle yürüme yolları ve merdivenler inşa edilmiş.

Mağaranın yönetimi ziyaretçilere hayret duygusunu mübalağa sanatıyla aşılama konusunda gerçekten uzmanlaşmış. Broşür­de “Yeryüzündeki periler diyarı. Doğanın yaratıcılığına şaşa­caksınız” gibi ifadelere yer veriliyor. “Ölümsüz Takdir Şelaleleri” mağaradaki en etkileyici for­masyonlar arasında. Yönetim Çin’in en büyük sarkıtları ola­rak ünlenen bu oluşumların hakkını verebilmek için etrafla­rına yeraltına doğru inen özelliklerini öne çıkaracak renkli ışık­lar monte etmiş.

Mağara ağının içindeki sıcaklık 13 santigrad derece; her daim ilkbahar gibi. Bu da şarap dinlendirmek için harika bir ortam. Moutai pazarlama birimi bu avantajı kul­lanmış, Şirketin meşhur baijiu’sunun (geleneksel bir Çin içkisi) özel bir edisyonu Shihuadong’da bekletiliyor ve bu yeraltı tu­ruyla ilgili uygun bir hatıra eşyası arayan ziyaretçilere perakende satışı sadece burada yapılıyor. Keşfetmeniz dileğimizle…

YolveMacera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Yazımızı okumaya devam etmek için reklam engelleyicinizi kapatır mısınız?