NELER OLUYOR

İçimizdeki Seyahat Tutkusunun Genetik Nedenleri

Kimi insanları evlerinden çıkmaya kolay kolay ikna edemezsiniz. Doğdukları eve, oturdukları koltuğa ve çevrelerinde bulunan eski arkadaşlarına sıkı sıkıya bağlıdırlar, yenilikler onlar için endişe vericidir.

Bir de yerlerinde duramayanlar, kendini hiç bir yere ait hissetmeyenler vardır öte tarafta.

Bu kişilere seyyah, gezgin, macera arayışçısı gibi isimler verebilirsiniz. Bu kişilerin dünyada olabildiğince çok yeri görmek, deneyimlemek, yeni insanlar ve kültürlerle etkileşim içinde olmak gibi bir tutkuları vardır. Ve bu açlık ne kadar çok yolculuk yapılırsa yapılsın asla bitmez, azalmaz. Onlar için ev diye bir kavram yoktur çünkü tüm dünyayı evleri olarak kabul ederler.

İşte bu iki karşıt karakterin aslında bilimsel bir açıklaması var. Kaliforniya Üniversitesi Irvine Kampüsü’nde yapılan araştırma sonucunda bulunan DRD4-7R kodlu bir gen.

DRD4-7R, beyindeki dopamin reseptörleriyle ilişkili bir genin mutasyonu. Bu genin kişinin atalarının göçebe bir kültürden geliyor olmasıyla yakından bağlantılı olduğu düşünülüyor.

Antik çağlarda çok uzun mesafeleri göç ederek yaşamış halklardan geliyorsanız bu geni taşıyor olma ihtimaliniz daha yüksek.

Bazı Afrika kabileleri ile yapılan araştırmalarda DRD4-7R genini daha fazla barındıran göçebe kabilelerin üyelerinin yerleşik yaşayan kabilelerden daha iyi beslendikleri, çevrelerindeki değişimlere daha iyi uyum sağladıkları ve daha sağlıklı oldukları da gözlemlenmiş durumda.

Merakı, yerinde duramamayı ve seyahat tutkusunu körükleyen bu genin nüfusun yaklaşık %20’sinde bulunduğu düşünülüyor. Tabii sosyoekonomik nedenler bu geni taşıyan herkesin sürekli seyahat halinde olmasına izin vermeyebiliyor.

Bilim insanları hayal gücü ve oyun oynama alışkanlığının insan için çok önemli olduğuna ancak yaşlandıkça bu iki olguyu ihmal ettiğimize dikkat çekiyorlar.

Bilim seyahat ederek, yeni deneyim ve maceralar yaşayarak hayal gücümüzü ve oyuncu yanımızı beslememizi öneriyor. Bilim insanları aynı zamanda seyahat merakının tek gene indirgenemeyeceğini, bu merak için birden fazla faktör olduğunu da hatırlatarak kişilik yapısı ne olursa olsun herkesin yeni deneyimlere ve seyahate daha açık bir hayat yaşamasının faydalı olduğuna vurgu yapıyorlar.

İleri okumalar:

www.sciencedirect.com/science/article/pii/S109051389900015X

news.bitofnews.com/the-wanderlust-gene-why-some-people-are-born-to-travel-all-over-the-world/

www.yolvemacera.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı