Senin İzmir’in Hangisi?( Keşfetmeye Devam…)

Yazı dizisinin ilk bölümünü kaçırdaysanız  buradan okumaya başlamanızı öneririz…

Kimler Geldi, Kimler Geçti: Eğer hayatınızın bir döneminde İzmir’de bulunmuşsanız size birkaç kelime söylesek eminiz daha ikincisinde nereden bahsedildiğini anlayacaksınız. Mesela; Göl Gazinosu, Atlama Kulesi, Lunapark, Sanat Güneşi Zeki Müren’in son ödülünü aldığı sahne ( çok üzücü bir hatıra olsa da )… Evet “İzmir Fuarı”.

İlki 1927’de Karantina’daki Sağlık Mektebi’nde Vali Kazım Dirik “İzmir Panayırı” olarak kurulan fuar 1933’te Belediye Başkanı Behçet Uz tarafından bugünkü Kültür Park  yanına taşınmış, 1934’te ise Kültür Park içinde büyük İzmir yangınından kalma harabeler temizlenerek bu alana taşınmıştır. 2004’e kadar 20 Ağustos – 20 Eylül arası olan fuar 2004’ten sonra içine 9 Eylül’ü de alacak şekilde 10 gün olarak düzenlenmiştir” Kaynak: NKFU, www.izfaş.com

Lozan, 26 Ağustos, Montrö, 09 Eylül(Basmane), Kahramanlar olmak üzere 5 ana giriş kapısı bulunuyor. 2014 yılında Gaziemir’de hizmete giren yeni İzmir Fuar’ından sonra bu alan tamamen Kültür Park olarak hizmet vermektedir. Birçok İzmir ’linin neredeyse her gün önünden geçtiği halde maalesef ki buradaki huzur ve doğal sessizlik pek keşfedilememiştir. Oysa fuar dönemlerinde içerisindeki eğlence mekânlarında stres atılan, gazino kültürünün olduğu dönemlerde sahnelerinde sayısız sanatçıyı ağırlayan, lunaparkıyla, hayvanat bahçesiyle (hayvanların doğal ortamdan uzak olmasına karşıyız), atlama kulesiyle İzmir içinden/dışından milyonla ifade edilebilecek kadar çok ziyaretçinin uğrak yeri olan bu alan bugünlerde şehir gürültüsünden en kısa kaçış noktasıdır. İçerisinde olimpik havuz, 1850 mt. Tartan koşu pisti, açık hava tiyatrosu, kapalı spor salonu, nikah sarayı gibi sosyal alanları bulunan İzmir Kültür Park hem anılarınızı canlandıracak hem de ilk defa gelecekseniz güzel bir keşif noktası olacaktır.

+1 Kromozomun Lafı mı Olur? Öyle bir keyif düşünün ki; orada içtiğiniz çayın tadını, size gülümseyen o yüzlerin mutluluğunu hayatınız boyunca unutamayacaksınız. Çok kısa bir zamanınızı ayırarak çok büyük mutluluklar yaşayıp yaşatabileceğiniz bir yer Bornova Down Cafe.

Bornova Belediyesi, İZBAŞ  ve Ege Üniversitesinin ortak bir projesi olan Down Cafe 02 Aralik 2015’te hayata geçti. Bornova Büyük Park içinde bulunan bu şirin tesiste birbirinden yetenekli down sendromlu gençler size servis yaparken şakalaşıp, sohbet ettiklerinde yüzlerindeki mutluluğu görebiliyorsunuz. Özel durumları ve eğitimlerinden dolayı günün belirli saatlerinde orada bulunuyorlar. (12:00-16:00) Yanlarından ayrılırken hatıra fotoğrafı çektirip ömür boyu  tebessümle hatırlayabileceğiniz bu yeri de İzmir gezi programınıza dahil edebilirsiniz. Emin olun “ iyi ki gitmişim diyeceksiniz”

İzmir İçinde Başka İzmir: AGORA Yine Konak/Kemeraltı gezintinizle birlestirebileceğiniz Agora Arkeoloji Müzesi İzmir şehir merkezindeki en büyük tarihi eserdir.

Ticarî, adlî, dinî, siyasî fonksiyonları olan agora, sanatın yoğunlaştığı, felsefenin temellerinin atıldığı; stoaların, anıtların, sunakların, heykellerin bulunduğu yerdir. Tüccarların kalbidir. İzmir’in Namazgâh semtinde bulunan agora, Roma Dönemi’nden (M.S. 2. yüzyıl) kalmadır ve Hippodamos şehir planına göre merkeze yakın yerde üç kat halinde inşa edilmiştir. İzmir agorası İon agoralarının en büyük ve en iyi korunmuş olanıdır.

Burada bulunan Tanrıça Vesta kabartmasının ilk dönem kazılarda çıkarılan Zeus sunağı kabartmalarının devamı olduğu anlaşılmıştır. Ayrıca Tanrı Hermes, Dionysos, Eros, Herakles heykelinin yanı sıra pek çok erkek-kadın-hayvan heykeli, baş, kabartma, figürin vb. mermer, taş, kemik, cam, maden ve pişmiş topraktan eserler ele geçirilmiştir. Burada yeni bulunmuş yazıtlar M.S. 178 yılındaki İzmir depreminde kente yardım edenler hakkında bilgiler vermektedir.  

Eğer tarihle barışıksanız ve ilginiz varsa Agora’yı 08:00-17:00 saatlerinde ziyaret edebilirsiniz.

Tarihi Hava Gazı Fabrikası: Bütün Türkiye’de olduğu gibi İzmir de tam bir açık hava müzesi gibidir. Öyle ki birbirine bu kadar yakın neredeyse yürüme mesafesinde o kadar çok tarihi eser vardır ki gezmeye doyamazsınız. Alsancak Liman karşısında bulunan Tarihi Hava Gazı Fabrikası da bu eserlerden birisi.

Havagazı; kentlerde aydınlanmak amacıyla kömürden elde edilen gaz yakıttır. 1862 yılında Glasgow’da bulunan “laidloux and sons” firmasına yaptırılan İzmir hava gazı fabrikası faaliyete geçerek İzmir’in hava gazı ile aydınlatılması yolunda önemli bir adım atılmıştı. 1924’e kadar aynı şirket tarafından işletilen fabrika 1934’te Belediye Başkanı Behçet UZ tarafından tamamen satın alınarak üretimine devam etmiştir. 1970’lerde artan nüfusla birlikte artık yeni abone almayan fabrika 1994 yılında ömrünü tamamlayarak kapanmıştır.

2009’da Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilen yapı günümüzde özellikle yaz döneminde açık hava çim konserlerine, fotoğraf/resim sergilerine, özel toplantılara ev sahipliği yapmaktadır. Alsancak Garı’na 500 metre gibi  kısa bir mesafede olan bu mekan fotoğraf çekimleri için de son derece uygun bir mekandır. Gerekli bütün detayları 0232 293 37 79 nolu telefondan edinebilirsiniz.

İnciraltı, Kent Ormanı, Deniz Müzesi: O kadar çok seçenek vardır ki bu şehirde her noktası keşfedilmeye değer, her yeri ayrı bir güzelliktir. İzmir deyince çoğu kişinin aklına sadece fayton, kordon, boyoz, kumru gibi şeyler gelse de bir çok İzmir’linin bile sadece adını bildiği ama gitmeye bir türlü fırsat bulamadığı birçok seçenek vardır ve sadece birkaç günde hepsini keşfedebilirsiniz. İşte İnciraltı da bu yerlerden birisidir. İzmir içinde nefes alabileceğiniz bu yer içerisinde eğlence mekanları, kafeteryalar, 5* bir otel, Deniz Müzesi’ni bulunduruyor. Özellikle Deniz Müzesi’nde Deniz Kuvvetleri tarafından sergilenen fırkateynler ve bir de denizaltı mevcut.

Balçova Teleferik: Madem şehrin bu yakasındayız o zaman fotoğraf makinalarınızı hazırlayın. Balçova’da bulunan teleferik tesisleri sizi muhteşem bir manzaraya götürecek. Balçova otobüsleriyle ulaşabileceğiniz tesis 1974’te hizmete açılmış, 2000’lerin ortasında iyileştirme çalışmaları nedeniyle bir süreliğine kapanmış olsa da yeniden hizmete girmiştir.  316 metre yüksekliğe yaklaşık 3 dakikalik bir teleferik yolculuğu sonrası ulaştığınız tesislerde birçok imkanı bulabilirsiniz. İzmir gezintinizde rahatlıkla programınıza alabileceğiniz bir nokta.

Sasalı Doğal Yaşam Parkı: Tabi ki bütün canlıların doğal yaşamlarında olması hepimizin tercihidir. Ancak doğal ortamlarına  en yakın şartlarda yaşatılmaya çalışılan Sasalı Doğal Yaşam Parkı özellikle çocuklar için farklı türleri reel ortamda birebir görebilmeleri açısından ideal bir proje haline gelmiştir.

425 dönüm arazi üzerine kurulu alanda 125 in üzerinde türde 1500 hayvana ev sahipliği yapan tesis 2008’de hizmete girmiştir. Bu alanda Avrupa’nın en büyük doğal yaşam alanı özelliğini elinde bulunduran tesise Karşıyaka İskele ’den düzenli çalışan otobüslerle ulaşabilirsiniz. Türkiye’de doğan ilk fil olan İzmir’i gördüğünüzdeki şaşkınlık ve heyecan gününüzü güzelleştirmek için yeterli olacaktır. Tesisle ilgili bütün detayları http://www.izmirdogalyasamparki.org.tr tan edinebilirsiniz.

Sizlere İzmir merkezde birbirine yakın, kısa zamanda sırt çantanızı alıp yola çıkarak çok keşif yapabileceğiniz sadece birkaç noktadan bahsedebildik. İzmir’de en az bu noktalar kadar eğlenceli birçok seçenek var. Eğer vaktiniz olursa ; Buca Gölet, Varyant Yokuşu, Oyuncak Müzesi, Karagöl, Basmane Gar, Alsancak Gar , Kıbrıs Şehitleri Caddesi, Bornova Küçük Park, Kordon Gezintisi, Karşıyaka Çarşı, Vapur Yolculuğu gibi seçenekleri de ekleyebilirsiniz.

BELKİ DE İÇLERİNDEN BİRİSİ SİZİN İZMİR’İNİZDİR…

Barış Gökhan

YolveMacera

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu