Şehir Kalabalığından Kaçmak İçin Bir Çözüm: Kopenhag Adaları

Issız bir adada tek başına yaşamayı dilemişizdir hepimiz dönem dönem. Aslında bu ilginç girişimle bunu başarmak için çok da uzağa gitmeniz gerekmeyebilir.

Sizlere yakın zamanlarda planlanan bir projeden  Copenhagen Islands/Kopenhag Adalarından bahsedelim. Danimarka’da hayata geçen bu projede yaklaşık 20 metrekarelik sabit bir platform üzerinde şehir kalabalığından uzaklaşmak istediğiniz zamanlarda tek başına adanızın tadını çıkartmanız mümkün olabilecek. Kopenhag Adaları, Kopenhag Limanı’na yayılmış bir dizi yüzen ahşap platform kümesinden oluşacak. İlk yüzen platform olarak hayata geçirilen Ø1 adlı ada şu anda tüm bölge halkının kullanımına açık.

Ø1, 25 metrekarelik bir yüzeye sahip ve ortasında 6 metrelik bir ıhlamur ağacı yer alıyor. Kopenhag’ın güney limanındaki tekne yapım tesislerinde geleneksel ahşap teknikleri kullanılarak ve tamamen el yapımı olarak inşa edilmiş.

Kış aylarında karaya çekilmesi planlanan bu ahşap platformlar, o zamanlarda da birbirlerine bağlanarak sosyal aktiviteler için kullanılacak.

Aslında bu proje şu an için izole bir yaşam alternatifi izlemini verse de temelde hedeflenen hızla artan nüfus ve yükselen deniz seviyelerini göz önüne alarak alternatif bir yaşam alanı seçeneği oluşturabilmek.

Daha fazlası için aşağıdaki websitelerini ziyaret edebilir ya da videoya göz atabilirsiniz.

https://www.copenhagenislands.com.

https://thespaces.com/2018/03/14/handmade-island-floating-copenhagens-harbour/

[divider style=”solid” top=”20″ bottom=”20″]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu