KÜLTÜR

Şarkı Söyleyen Ağaçlar

Her ağacın bir hikayesi vardır. Peki, bu hikayeyi ağacın kendisinden, üstelik bir plakta dinlemek istemez miydiniz? Geçtiğimiz yıllarda yapılan bir çalışma bunu mümkün kıldı. Tarih doğanın derinlerinde gizli. Yaş halkaları, buzullardan alınan örnekler, mağaralardaki sarkıt ve dikitler, toprak katmanları gibi pek çok şey, tarihsel olarak bünyelerinde bir çok veriyi barın­dırıyor.

Bilindiği gibi, ağaçlar ve ağaç fosillerindeki yaş halkalarından da, ağaçların gücü, büyük­lüğü, büyüme hızı ve yaşı öğrenilebiliyor. Hele ki bu ağaçlar halen canlı ise, ağaçla­rın halkaları, kuraklık dönemlerinden sellere kadar tarihi olayları aydınlatacak bilgileri de verebiliyor. Almanya doğumlu tasarımcı ve sa­natçı Bartholomâus Traubeck ise, ağaçların hikayelerini ‘bizzat kendile­rinden dinlemek’ için bir yöntem geliştirdi. Ağaçların gövdesinde bulunan yaş halkalarını, diskleri okumak için kullanılan bir göz ile pikap-plakçalar benzeri bir sistem kurdu.

Ağaç gövde­leri enlemesine kesildiğinde veya kesit alındığında plağa benzemesinden esinlenen Traubeck, geliştirdiği sis­temle ağaçların gövdesinde bulunan yaş halkalarım ses dalgalarına dönüş­türdü. Piyano notaları olarak ortaya çıkan eserleri, bir albümde toplayan Traubeck, bu albümüne de ‘Yıllar’ ( Years) ismini verdi. Ağaçların yaş halkalarını sese dönüştüren sistemle elde edilen, bu oldukça duygusal besteyi dinlemek isteyebilirsiniz…

YolveMacera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu