Saklı Kıta: Zealandia

Dünyadaki kıta sayısını sorduğumuzda bir çok kişinin vereceği cevap yedidir, ya da yedi idi desek daha doğru olacaktır. Çünkü geçtiğimiz yıllarda bu bilgi geçerliliğini yitirdi.

5 milyon km2 ’lik alana yayılan kıta ada, bu haliyle komşusu Avustralya’nın yaklaşık 2/3’ü kadar. Ancak Yeni Zelanda’nın Kuzey ve Güney Adası’nı ve Yeni Kaledonya’yı da kapsayan Zealandia’nın %94’ü sular altında.

Bir kıtanın kıta olarak adlandırılması için öncelikle su yüzeyinde yer alması gerektiğini düşünebilirsiniz ancak bu şart değil. Bilim insanları, bir kara parçasının kıta olarak kabul edilmesi için ilk aşamada bazı şartları karşılayıp karşılamadığına bakıyor.

Kara parçasının, çevresine göre yükseltisinin daha fazla olması, kendine özgü jeolojik yapısının olması, sınırları iyi tanımlanabilir bir alan olması ve bölgedeki kıtasal kabuğun okyanusal kabuktan daha kalın olması bu şartlar arasında.

Zealandia 85 milyon yıl önce ayrı bir kıta haline geldi. İncelen kabuğu sonrasında dalgaların altında kalarak battı. 50 milyon yıl önce Zealandia’nın altına dalan Pasifik Levhası şimdi Yeni Zelanda olarak bildiğimiz kısmı su üstüne itti ve böylece bir yanardağlar zinciri yarattı.

Uzmanlara göre Zealandia’nın kıta olarak kabul görme olasılığı, kıtalar listesine bir ad daha eklenmesinden öte bir anlam taşıyor. Kıtanın büyük oranda tek parça halinde olmasının, kıtasal kabukların birleşip ayrılması gibi kıta hareketlerinin incelenmesinde önemli veriler sunacak.

Aşağıdaki videoda bu yeni (muhtemel)kıtamız hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Zealandia – The Hidden Continent from Legit. on Vimeo.

1. New Scientist, “Voyage to Study Earth’s Mostly Submerged Hidden Continent Begins”
<https://www.newscientist.com/article/2142518-voyage-to-study-earths-mostly-submerged-hidden-continent-begins/>

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu