NELER OLUYOR

Saklı Kıta: Zealandia

Dünyadaki kıta sayısını sorduğumuzda bir çok kişinin vereceği cevap yedidir, ya da yedi idi desek daha doğru olacaktır. Çünkü yakın zamanda keşfedilen yeni bir kıta bu bilgiyi değiştirmek üzere.

Bilim dünyası  Zealandia’nın kıta olmayı hak edecek özelliklere sahip olduğu düşünüyor. 5 milyon km2 ’lik alana yayılan kıta ada, bu haliyle komşusu Avustralya’nın yaklaşık 2/3’ü kadar. Ancak Yeni Zelanda’nın Kuzey ve Güney Adası’nı ve Yeni Kaledonya’yı da kapsayan Zealandia’nın %94’ü sular altında.

Bir kıtanın kıta olarak adlandırılması için öncelikle su yüzeyinde yer alması gerektiğini düşünebilirsiniz ancak bu şart değil. Bilim insanları, bir kara parçasının kıta olarak kabul edilmesi için ilk aşamada bazı şartları karşılayıp karşılamadığına bakıyor. Kara parçasının, çevresine göre yükseltisinin daha fazla olması, kendine özgü jeolojik yapısının olması, sınırları iyi tanımlanabilir bir alan olması ve bölgedeki kıtasal kabuğun okyanusal kabuktan daha kalın olması bu şartlar arasında.

Zealandia söz konusu şartları sağlıyor olsa da şimdilik kıta olarak adlandırılması yönünde alınan bir karar yok. Ancak önümüzdeki yıllarda, bölgede gerçekleştirilecek yeni çalışmalar bu durumu değiştirebilir.

Uzmanlara göre Zealandia’nın kıta olarak kabul görme olasılığı, kıtalar listesine bir ad daha eklenmesinden öte bir anlam taşıyor. Kıtanın büyük oranda tek parça halinde olmasının, kıtasal kabukların birleşip ayrılması gibi kıta hareketlerinin incelenmesinde önemli veriler sunacak.

Aşağıdaki videoda bu yeni (muhtemel)kıtamız hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Zealandia – The Hidden Continent from Legit. on Vimeo.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı