Roma Yolları: Geçmişten Gelen Mühendislik Harikaları

Romalılar yüzyılları aşkın bir süre boyunca, şu anda 30’dan fazla ülkeye ait olan bir alanda, 80.000 kilometreyi aşkın bir mesafeye uzanan başarılı bir yol ağı inşa etti.

Bütün yollar Roma’ya çıkar sözü pek de yanlış sayılmaz…

Kaynaklara göre Romalılar var olan yolları geliştirirken Kartacalıları taklit ettiler. Ancak Romalılara yol yapımı konusunda asıl öncü olan kişiler muhtemelen Etrüsklerdi. Onların yollarına ait kalıntılar hâlâ görülebilir.

Roma döneminden önce bölgede, sık kullanılan birçok patika vardı. Ancak bu yollarda seyahat etmek zordu. Romalılar kendi yollarını çoğunlukla böyle patikaların üzerine inşa ettiler.

Roma yolları özenle tasarlandı ve güzel, sağlam ve kullanışlı olacak şekilde yapıldı. İdeal olan, yolların başlangıç noktasından mümkün olan en kısa rota aracılığıyla hedefe bağlanmasıydı.

İşte bu yüzden birçoğunun uzun ve düz kısımları vardır. Ancak çoğunlukla yollar arazinin doğal yollarını takip etmeliydi.

Romalı mühendisler tepelik ve dağlık alanlarda yolları mümkün olduğunca dağın güneş alan kısmına, bayırların ortasına yaparlardı. Bu konum, yolları kullanan kişiler için, kötü hava koşullarının yol açabileceği güçlükleri mümkün olduğunca azaltıyordu.

Peki Romalılar bu yolları nasıl yaptılar?

İlk olarak yolun rotası planlanırdı. Bu iş o bölgenin yer ölçümcülerine aitti. Sonra yorucu kazı işi lejyonerler, işçiler ve köleler tarafından yapılırdı.

Birbirine paralel iki hendek kazılırdı. Aralarındaki mesafe 2,5 – 4 metre kadar olmalıydı. Yapımı tamamlanan yolun genişliği her iki taraftaki yaya yolları da dahil edildiğinde 10 metreyi bulabiliyordu. Sonra da iki hendek arasındaki toprak çıkarılırdı, böylece bir çukur oluşturulurdu. Sert bir zemine eriştikten sonra çukur üç ya da dört kat çeşitli malzemelerle döşenirdi.

Bu yolların ortası hafifçe tümsek oluyordu, bu sayede yağmur suyu yolun en yüksek noktasından yan taraflarındaki oluklara akıyordu. Bu yapı, bu anıtların dayanıklılığında ve bazılarının günümüze kadar kalmasında rol oynadı.

Yolların nehir gibi doğal engellerin üzerinden geçmesi nasıl mümkün oldu?

Bunun bir yolu köprülerdi. Bu köprülerden günümüzde hâlâ ayakta olanları, eski Romalıların teknik konulardaki göze çarpar becerisini kanıtlıyor.

Askerler, tüccarlar, vaizler, turistler, aktörler ve gladyatörlerin hepsi bu yolları kullandılar. Yayan gidenler günde yaklaşık 25 ila 30 kilometre yol katedebiliyordu. Yolcular mesafeyle ilgili bilgileri miltaşlarından alabilirlerdi.

Çeşitli şekillerde, genellikle de silindir şeklinde olan bu taşlar bir Roma milinin uzunluğu olan 1.480 metrede bir dikilmişti. Yolda ayrıca dinlenme yerleri de vardı. Yolcular buralarda atlarını değiştirebilir, yiyecek bir şeyler alabilir veya bazılarında da geceleyebilirlerdi. Bu yerlerden bazıları zamanla gelişerek küçük kasabalar haline geldi.

Sezar Augustus, İsa’nın doğumundan kısa süre sonra bir yol bakım programı başlattı. Bir ya da daha fazla yolla ilgilenecek görevliler tayin etti. Ayrıca miliarium aureum olarak bilinen altın miltaşını Roma Forumu’na diktiren de oydu.

Üzerinde yaldızlı bronz harfler bulunan bu sütun, İtalya’daki tüm Roma yollarının ideal bitiş noktasıydı.

“Bütün yollar Roma’ya çıkar” özdeyişinin doğmasına yol açan buydu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu