YAŞAMIN İÇİNDEN

Programlanmış Hayatlar, Tek Tip Hayaller

Yaratıcı, sorgulayan, bilgiye odaklı, merak eden, öğrendiğini aktarabilen bir birey olmanın yolu belki de programlanmamış hayatlardan, birbirinden farklı hayallerden geçiyordur, kim bilir?

20. yüzyılın ortalarında hayatımıza giren bilgisayar ve takibinde belki de bu kadar büyüyebileceğini hiçbirimizin tahmin edemeyeceği “internet”. Her ikisinin de hayatımıza kattığı kolaylıkları da, yenilikleri de tabi ki saymakla bitiremeyiz. Birbirini tamamlayan devrimsel diyebileceğimiz bu iki yenilik insanlar, coğrafyalar, kültürler arası iletişimde büyük rol oynadı. Telefonla başlayan iletişim çağı internetle bambaşka bir boyut kazanıp insanlığın tarihsel gelişimine yön verdi. Ülkeler arası sınırların olmadığı “Globalleşme” akımının en büyük temel taşı haline geldi zamanla.

Binlerce kilometre uzağınızda meydana gelen herhangi bir olayı görsel ve işitsel anlamda eş zamanlı olarak takip edebilmenin özgürlüğünü yaşıyoruz. Alışverişten seyahat planlarına, bankacılıktan fatura ödemelerine kadar günlük hayatımızda sayısız alanda faydalanıyoruz internetten. İnsanoğlu doyumsuz bir varlık olduğu için internetin bu yenilikleriyle yetinmeyip üzerine hep daha farklısını daha iyisini aramaktan kendisini alamadı.

Mırc Sohbet odalarıyla doğup ICQ gibi programlarla emeklemeye başlayan günler sanki bugünlerin hazırlayıcısı gibiydiler. Yeni bir ileti aldığımızdaki o sesi hangimiz hatırlamaz ki? Ancak daha iyisi mutlaka olmalıydı. Çünkü insan zihni yerinde durmayı sevmiyordu. Bir üniversite öğrencisi belki kendisinin bile sonuçlarını tahmin edemeyeceği inanılmaz bir projeye imza atarak bugün dünya üzerinde 2 milyar kullanıcısı olan Facebook’u yarattı. Arkasından gelen Twitter ve İnstagram ile birlikte hayatımızda artık sosyal medya kavramıyla tanıştık.

Bu projelerin nasıl başarılı olduğu çok başka bir tartışma konusudur. Eğlenceli ve pozitif katkılı yönlerinin olduğunu, kitlesel ve bireysel iletişimde, organizasyon çalışmalarındaki kolaylıklarını inkar edemeyiz. Ancak doğadaki her şeyin belirgin ya da belirsiz bir karşılığı olmalı kanunu maalesef ki burada da yüzünü çok geçmeden gösterdi. Artık insanlar tek tip düşünmeye, aynı anda aynı tepkileri vermeye başladılar zamanla.

Tek tip paylaşımlar, birbirinin aynı yorumlar, aynı yöne bakmak sosyal medyanın yan etkileri haline gelmeye başladı zamanla. Örneğin tuttuğunuz takım galip geldiğinde, ülkede önemli bir gelişme olduğunda, evrensel/yöresel özel günlerde hep aynı kareleri paylaşıp aynı yorumlarda bulunmaya başladı insanoğlu. Farklı bir açıdan bakmak yerine daha önceden hazırlanmış üzerine bir iki satır yazılmış fotoğrafları paylaşarak tepki veya hislerini anlatmaya çalıştılar.

Gündemdeki olaylara hep ayni taraftan bakmak yerine yaratıcı olmayı pek azımız denemiştir. Kısacası kolaycılık bize çok cazip gelmiştir. O anda kendi hissiyatımız diye paylaştıklarımız aslında başkalarının bizim adımıza hissettikleridir. O konuda hiçbir fikrimiz olmadan doğruluğunu araştırmadan bir çok asılsız bilgiyi paylaşarak bilgi kirliliğine de sebep olmaktayız. Bir anlamda “Görsel, Düşünsel’in önüne geçti” de diyebiliriz. Bu da zamanla hayal gücümüzü zayıflatmaya başladı.

Sadece hayal gücümüzü geliştirmek için bile kitap okumak kişisel gelişimde günümüzde hala en etken yöntemdir. Örneğin bir romanda yapılan betimlemeler o paragrafın yaşandığı ortamı hayal edip gözümüzde canlandırmamızı sağlar. Böylece günlük hayatımızda da birkaç adım sonra yaşayabileceklerimizi kurgulayıp alternatifler geliştirebiliriz.

Bugün yaşadığımız bu teknolojik konfor bile yıllar sonra belki çok basit gelecek insan zihni çok daha ileriye gidecektir. Kullandığımız mobil cihazlar çok daha geliştirilerek hep daha yenisi mutlaka çıkarılacaktır önümüze. Bizler ise önümüze sunulan bu balığın keyfini sürdüğümüz gibi balık tutmayı da merak etmediğimiz sürece hep tüketen tarafta olacağız.

Yaratıcı, sorgulayan, bilgiye odaklı, merak eden, öğrendiğini aktarabilen bir birey olmanın yolu belki de programlanmamış hayatlardan, birbirinden farklı hayallerden geçiyordur, kim bilir?

YolveMacera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu