KÜLTÜR

Shinrin-Yoku Yani Orman Terapisi

Doğanın iyileştirici bir gücü olduğu gerçeği insanlık tarihi kadar eski bir bilgi. Ancak bu bilginin değerini fark etmemiz için önce şehir yaşamının bizi hasta etmesi gerekiyordu galiba. Bunun tedavisi için de Japonca Shinrin-Yoku, yani Orman Terapisi kavramı ortaya çıktı. Orman terapisi aslında sadece, ağaçlar arasında yapılan basit bir yürüyüş değil. Bir Japon geleneği olan Shinrin–Yoku, tüm duyuların doğa ile bütünleştiği, kişinin kendi içine dönerek, daha kasıtlı gerçekleştirdiği bir dizi uğraşıyı kapsıyor.1980’de ortaya çıkan gelenek, artık Japonya’da oldukça yaygın olarak uygulanıyor. Japonya Orman Terapisi Topluluğu, 2008’de bir sertifikasyon sistemi başlattı ve bugün 1700’ü aşkın rehbere sahip.

Tokyo’daki Nippon Tıp Fakültesi’nden Li& Qing, ormanda zaman geçirmenin, ya da Japonların kullandığı tabirle “orman banyosu” nun, alyuvar aktivitesini arttırarak bağışıklık sistemi güçlendirdiğini saptamış. Li bu etkiyi orman havasındaki, bitkilerin ürettiği fitonsit denilen antimiktobiyel bileşiğin veya esansiyel ağaç yağlarının solunmasına bağlıyor. Orman terapisi Japonya’da öylesine ciddiye alınmış ki, şimdiden ülke çapında 31 orman ve orman yolu orman terapisi “üssü” ilan edilmiş.

Orman terapisi yakın zamanda popüler olmuş olsa da aslında pek çok kültürde doğanın akıl, beden ve ruh için iyileştirici güce sahip olduğu inancı hakim. Norveççe’de “açık hava yaşamı” anlamına gelen friluftsliv kelimesinin ardındaki düşünce de bu. Almanların “ormanda yalnızken hissedilen ıssızlık hissi” anlamına gelen kelimesi waldeinsamkeit da kısmen bu düşünceye dayanıyor. İsviçreli pek çok gencin pazar günü kiliseyi ekip dağların yolunu tutmasının nedeni de aynı; açık havada duaları ağaçlar kabul ediyor.

Orman terapisinin 10 yararı:

* Bağışıklık sistemini güçlendiriyor
* Yüksek tansiyonu dengeliyor
* Stresi azaltıyor
* Kan şekerini düşürüyor
* Morali düzeltiyor
* Konsantrasyonu artırıyor
* Ameliyatlardan ve hastalıklardan sonra iyileşme sürecini hızlandırıyor
* Enerjiyi artırıyor
* Uyku kalitesini artırıyor
* Yaratıcılığı artırıyor

Yakınınızda henüz ranta kurban edilmemiş ve düzenli olarak ziyaret edebileceğiniz bir orman bulabilmeniz dileğiyle…

Konu ile ilgili göz atmak isterseniz

YolveMacera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu