KÜLTÜR

Nüfusu Yalnızca “1” Olan Dünyanın En Yalnız Yerleri

Trafikten ve kalabalıktan sıkılıp, biraz yalnız kalmak mı istiyorsunuz? Ya da tam tersi salgın nedeniyle fazla yalnız kaldığınızı mı düşünüyorsunuz? Her iki durumda da bu yazı ilginizi çekip, düşünme biçiminizi etkileyecektir.

PhinDeli Town Buford

Buford olarak bilinen bu küçük yer Amerika’nın Wyoming eyaletine bağlıdır. 2,400 m rakımda, Interstate 80 yolu üzerindedir. Kentin ismi Amerikan Sivil Savaşı’nda görev yapmış General John Buford’u onurlandırmak için Buford olarak konulmuştur.

Normalde 1866 yılında demiryolu inşaatı için kurulan köyün nüfusu bir zamanlar 2000 kadar olsa da giderek tenhalaşmış ve kasaba 5 Nisan 2012’de açık artırma ile satışa sunulmuş. 2013 yılında Vietnamlı yeni sahibi Don Sammons kenti satın aldığında ismini “PhinDeli Town Buford” olarak değiştirmiştir. 2013 yılında Buford nüfusu 1’miş o da satın alan kişi.

Monowi

Amerika’nın Nebraska eyaletine bağlı bu kentin adı “vahşi çiçekler” anlamına geliyor. 1902 yılında demiryolu projesi o yöne doğru genişlediğinde kurulmuş.

1930’lu yıllarda nüfusu 150 olan bu köy genç nüfusu büyük şehirlere kaptırmış. 2000 yılı nüfus sayımına göre nüfus, 2. Rudy ve Elsie Eiler çifti. Rudy 2004 yılında vefat edince Elsie buranın tek sakini olarak kalmış. Köyde yaşayan tek kişi olduğu için, muhtarı, kütüphanecisi, likör dükkanında garson da o. Kendi kendine vergi ödemesi de ayrı enteresan. 4 ayrı sokak lambası için her yıl devlete plan çizip veriyor. Yalnızca 1 kişi yaşıyor olmasına rağmen kütüphanede 5,000 adet kitap var. Bir de 80 mil öteden müşterileri olan bir küçük taverna var.

Cass

Yeni Zelanda’nın Canterbury bölgesindeki bu kasabanın tek sakini Barrie Drummond. Tranzscenic demiryolu şirketi için çalışıyor. Buradan geçen tren burada duruyor ancak neden durduğu da öte yandan merak konusu. Kasaba sakini olan Barrie ise bu durumdan pek de şikayetçi değil.

Rochefourchat

Fransa Alpleri’nde yer alan bu komün köyünde yalnızca barakadan çevrilme tek bir ev bir de eski kalenin kalıntıları var. Köyde yalnızca  Jean-Baptiste Le Moyne de Martigny yaşıyor.

Bonanza

Bir maden şehri olarak kurulan Bonanza, Amerika’nın Utah Eyaletinde bulunuyor. Şu an şehirde Mark Perkovich adlı bir kişi yaşıyor.

Laurier

Tam Amerika-Kanada sınırında bulunan bu kasabanın değişik özelliklerinden biri bir havalimanı bulundurması. 2010 sayımına göre 1 kişi yaşıyor. Google Street Wiev ile burayı gezebilirsiniz.

Picher

Ghost Town yani hayalet şehir olarak anılmakta olan Picher, Amerika’nın Oklahoma eyaletine bağlı. Çevredeki maden ocaklarından kaynaklı çinko zehirlenmesi ve tornadonun da kenti vurmasıyla insanlar yavaş yavaş kentten ayrılmışlar.

Gross

Nebraska eyaletine bağlı bu köyde 1 çift yaşıyor. Çiftlerden biri vefat ettiğinde nüfusunun 1 olacağını ya da diğer eşin de terk etmesi ile 0 olacağını varsayabiliriz.

Okuma Önerisi: Büyük Şehirler Yerine Kasabaları Keşfedin

YolveMacera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu