Neden En Az Bir Kez Yalnız Seyahat Etmelisiniz?

Yaşadığımız pandemi gezginlerin hızını bir süre kesse de, sosyal platformlar dünyayı tek başına ele geçiren, birbiri ardına muhteşem yerlere giden yalnız maceracıların fotoğrafları ile dolu.

Dünyayı kendi başınıza görmek için yola koyulmak heyecan verici bir fikir olsa da bunu gerçekleştirme sürecinde de bazı endişelerin ortaya çıkması son derece normal. Bunların en başında elbette güvenlik ile ilgili endişeler geliyor. Sonrasında da yalnızlık ve can sıkıntısı konusu akıllara takılıyor. Ayrıca eğer bir kadınsanız iki kat daha fazla endişe edecek şey bulabilirsiniz elbette.

Ancak kesin olan bir şey var. Bir yere yalnız seyahat etmek, en azından bunu bir kez deneyimlemek gerçekten iyi bir fikirdir. Arkadaşlar ile yola çıkmak eğlencelidir. Kendiniz gibi kişiler ile dostluklar kurabileceğiniz gruplar ile de bazen iyi fikirdir. Üstelik masraf bölüşümü yapma şansınız olacağı için de çoğu zaman daha ekonomiktir. Ancak yine de yalnız yola çıkmanın size sağlayacağı bazı ek avantajlar vardır.

Yalnız Seyahat Etmenin Avantajları Nelerdir?

Yalnız seyahat insana bağımsız olmayı, kendi kendine bir şeyler yapmayı, kendin için problem çözmeyi öğretir.

Bağımsızlık: Yalnız maceralara çıkan gezginler, genellikle bir seyahatten döndüklerinde ne kadar güçlenmiş hissettiklerinden bahseder. Genellikle hayata yeni bir bakış açısıyla yeni bir insan olarak geri dönerler. Yalnız seyahat özgürlüğü, bağımsızlığı ve tabii ki yolculuk tutkusunu temsil eder. Ayrıca, ne zaman ve nasıl yapmak istediğiniz de dahil olmak üzere, yapmak istediğiniz her şey için kendi programınızı oluşturmanıza olanak tanır!

Özgüven: Bazıları yalnız seyahat eden birini cesur olarak tanımlar. Aslında bunun cesaret ile ilgisi yoktur. Eğer düzgün bir şekilde plan yaparsanız, yolunuza çıkan her şeye hazır olursunuz. Bir destinasyon hakkında ne kadar çok araştırma yaparsanız (güvenlik, kültürel normlar, gerekli aşılar, dil vb.), her şeyi halletmeye o kadar hazırlıklı olursunuz. Elbette ne kadar hazırlık yaparsanız yapın her zaman karşınıza sorunlar çıkacaktır. Ancak bu sorunları çözmek kendinize olan güveninizi kazanmanıza yardımcı olacaktır.

Kendini tanıma: Yalnız seyahat size iç sesinizi dinleme ve hangi yöne gitmek istediğinizi kontrol etme şansı verir. Kararlarınız üzerinde düşünmenize ve sizi siz yapan şeyin ne olduğu hakkında daha fazla şey keşfetmenize olanak tanır. 

Bağlantılar ve Yeni Arkadaşlıklar: Yalnız seyahat etmek her zaman yalnız olacaksınız anlamına gelmez. Elbette yalnız kalmayı da tercih edebilirsiniz. Ancak eğer isterseniz yolculuğunuz esnasında yeni arkadaşlar da edinebilirsiniz. Günümüzde, benzer düşünen kaşiflerle bağlantı kurma fırsatları sunan birçok uygulama var. Uygulamaların ötesinde, yalnız seyahat sizi otomatik olarak sosyal ortamlara, başkalarını ve diğer kültürleri tanıma fırsatlarına götürecektir.

Özgürlük: Yalnız seyahat esnasında kararları veren tek kişi siz olursunuz. Bir çok kişinin nadiren yakalama şansına eriştiği istediğinizi, istediğiniz zaman ve içinizden geldiği gibi yapma şansınız olur. Ayrıca kendi projelerinizi yapma ve yeteneklerinizi geliştirme için de bir fırsattır. Önceliğiniz kendinizdir.

Yabancı dilinizi geliştirmek için bulunmaz fırsattır: Yalnız seyahat ederken çok fazla insanla iletişim kuracağınız için doğal olarak konuşma yeteneğiniz de gelişir. Konuşmayı sürdürmek için destek alabileceğiniz tek kişi ise yine kendinizdir. Böylece hem daha kolay konuşmaya başlayabilir hem de insanlara yakınlaşmaktan daha az çekinirsiniz.

Yola çıkmadan önce son söz

Yalnız seyahat etme kararı vermek kolaydır. Ancak uygulamak çaba ister. Ayrıca bu yolculuk esnasında daha planlı ve kontrollü olmanız gerektiğini unutmayınız. Sonuçta güveneceğiniz tek kişi kendiniz olacaksınız. Ayrıca hatırlatalım. Yalnız seyahati desteklesek de gereksiz cesaretleri desteklemiyoruz. Gittiğiniz bir ülke de kendi ülkemizde yaptığınız eylemlerin aynısını sürdüremeyebilirsiniz.

Örneğin doğa yürüyüşü yapmayı seven biriyseniz rehbersiz ormanlarına dalmayın. Özellikle şehir merkezlerinden uzaklaşmanız gereken durumlarda dil sorunu da yaşayacağınız göz önünde bulundurmayı unutmayın. Mümkün oldukça yanınızda rehber yokken merkeze yakın kalın. Bu tip önlemleri aldıktan sonra kendinize bir iyilik yapın ve yola çıkmak için plan yapmaya başlayın. Unutmayın; Seyahatin önündeki tek engel kapının eşiğidir.


Göz atmak isterseniz


Kaynaklar ve ileri okumalar: Why Everyone Should Travel Solo At Least Once; yayınlanma tarihi: 19 Temmuz 2017; Bağlantı: https://www.forbes.com/

YolveMacera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Yazımızı okumaya devam etmek için reklam engelleyicinizi kapatır mısınız?