Narsist Çiçek Nergis

Efsanesi olan bir çiçektir nergis. Adını güzelliği dillere destan Narkissos’tan alır. Bir ırmak tanrısının oğlu olan mağrur Narkissos, kırlarda, ormanlarda yaşamakta, kendisine hayran peri kızlarının aşklarını küçümsemektedir. Bir gün su içmek için bir ırmağa yaklaştığında, suda kendi yansımasını görür. Karşılaştığı güzellik karşısında büyülenir ve sonunda kendisine aşık olur. Bu aşk nedeniyle acılar çeker ve bir türlü ayrılamadığı pınarın başında kurtuluşu olarak kabul ettiği ölüme kavuşur. Bu duruma üzülen tanrılar da onu bir çiçeğe dönüştürür.

Erken ölümün simgesi sayılan bu boynu bükük çiçeğin vatanı Ege’de Karaburun olduğu düşünülür. Buradan, Akdeniz’e kıyısı olan diğer ülkelere yayılmıştır zamanla. Karaburun dışındaki topraklarda yetişen nergislerin kokusu fazla yoktur. Nergis anlaşılan, doğduğu toprakları seviyordur sadece. Oysa nergisi nergis yapan, keskin, bayıltıcı kokusudur. Bu koku gerçek anlamda bayıltıcıdır bu arada çünkü özünü eterik yağlar oluşturmaktadır. Dünyanın en değerli parfümlerinin ham maddesinde bu nedenle genelde nergise rastlanmaktadır.

Aykırı bir çiçektir nergis, kışın açar aslında ama sıcağı sever. Hava biraz ısındığında ya da lodos estiğinde yeşil nergis tarlaları beyaza bürünür bir anda. Soğanlı bir bitkidir nergis, yılda bir kez çiçek açar ama toprak altında yavrular vererek çoğalır. Bu nedenle bir kere ürün veren tarla bir sonraki lodosta tekrar ürün verir ve beyaza bürünür.

Nergis Ege’de aşkın sembolüdür. Egeli kızlar gönül verdiklere delikanlılara, nergis çiçeği vererek aşklarını belli ederler. Eğer delikanlı da kızı seviyorsa, nergisi alır ve sol göğsünün üzerine takar ve gün içinde böyle dolaşır. Değişmemesi gereken güzel geleneklerdir bunlar. Belki de bu nedenle türkülerde dilegelir durur nergis.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Yazımızı okumaya devam etmek için reklam engelleyicinizi kapatır mısınız?