Mutlu Olmanın Sırrı Egzersiz Yapmak Gibi Gözüküyor

İşte yüzünüzü güldürmenin kolay bir yolu: Egzersiz yapın. Evet, egzersiz yapmanın yalnızca kaygı ve depresyonu azaltmakla kalmayıp aynı zamanda insanları mutlu ve daha dirençli kıldığı da kanıtlanmıştır. Ayrıca egzersiz yapmak yaşlanma sürecinizi de geriletir.

Vücudumuz tıpkı bir makineye benzer. Çalıştırılmadığında verimi düşer ve aynı paslanmış bir makine gibi işlev göremez hale gelebilir. Yani sağlıklı çalışması için hareket etmesi şarttır. Ancak sağlıklı olmak yalnızca hasta olmamak anlamına gelmiyor. Aynı zamanda zihinsel ve ruhsal bakımdan da sağlıklı olmaya karşılık geliyor. Spor bir çoğumuz için yalnızca bir dönem yaşamımıza girmeyi başarabilen bir hevestir. Oysa ki hangi spor olursa olsun hareket etmek daha mutlu ve sağlıklı bir yaşama yol açan sayısız seçenek ile birlikte gelir.

Egzersiz Yapmak Beynimize İyi Gelecektir

Araştırmacılar, birkaç on yıldır egzersiz ve biliş arasındaki bağlantıyı araştırıyorlar. Bu çalışmalardan kesin ve inkar edilemez bir gerçek ortaya çıktı: Egzersiz ruh halinizi iyileştirir çünkü beyninizi hem o anda hem de zamanla temelden değiştirir.

Egzersiz yaptığınızda kalp atış hızınız artar ve vücudunuz beyninize daha fazla oksijen pompalar. Bu süreç, genel pozitifliğinizi etkileyecektir. Çünkü çok sayıda çalışma, iyi oksijenlenmiş bir beynin kaygı ve depresyonu yönetmeye daha başarılı olduğunu ortaya koymuştur. Araştırmalar ayrıca 20 veya 30 dakikalık aerobik egzersizden sonra vücudunuzun endorfin adı verilen ve beyninizdeki reseptörlerle etkileşime giren ve ağrı algınızı azaltan kimyasallar salgıladığını göstermiştir.

yeşil egzersiz, açık hava yürüyüş
Yeterince uyumak, iyi yemek yemek ve tatmin edici ilişkileri sürdürmek için zaman ayırmak gibi diğer sağlıklı uygulamalarla birleştiğinde, egzersiz yapmak hem vücudunuzun hem de beyninizin gelecek yıllarda mükemmel durumda olmasını garantilemeye yardımcı olacaktır.

Endorfinin egzersizin yarattığı rahatsızlığı azaltarak rahatlama sağladığı, huzursuzluk ve depresyon hissini dindirdiği biliniyor. Endorfin ve rahatlama arasında ne tip bir sürecin işlediği halen araştırılıyor olsa da endorfin salgılanması bağımlılık etkisi yaratıyor. Uzun süredir spor yapanların belirli bir rahatlama seviyesine ulaşmak için giderek daha fazla spor yapma gereği duyması da bundan. Spor sırasında salgılanan kimyasal maddeler sayesinde kendimizi daha zinde, algılarımızı daha açık hissediyoruz. Diğer bir deyişle bilgisayarı yeniden başlatıyoruz.

Ayrıca egzersiz, beynin hafıza, öğrenme ve duygularla ilişkili bölgesi olan hipokampusta yeni nöronların üretilmesini de sağlar. Hipokampus duygularınızı yönettiğinden, onu optimize etmek uzun vadede duygusal olarak daha dengeli hissetmenize olanak tanır.

Basit de Olsa Bir Şeyler Yapmak Hiçbir Şey Yapmamaktan Daha İyidir

Sporun bize ne kadar iyi geldiğini bu kadar vurguladıktan sonra bir çok insan -özellikle de sporla pek arası olmayanlar- hiç olmadığı kadar spor yapma isteğiyle dolabiliyor. Ancak bir çoğumuz için kanepenin rahatlığı çoğu zaman daha ağır basacaktır. Bu yüzden gaza gelip de balık tutmaktan kamp kurmaya, yüzmekten dağa tırmanmaya kadar her alanda spor malzemeleri alıp bir köşeye yığmanıza gerek yok. Evet, bütün ekipmanı hazır etmek insanı bir an için spor yapmış kadar rahatlatabiliyor. Ama siz de biliyorsunuz ki sözünü ettiğimiz rahatlama bu değil. Önemli olan düzenli ve planlı fiziksel etkinlikler.

 En çok sevdiğiniz egzersizi yapın. Bir şey yapmak, hemen hemen her zaman hiçbir şey yapmamaktan daha iyidir. Birazcık bile olsa hareket etmenin sizi daha az stresli, daha iyi bir ruh halinde ve hatta daha enerjik bıraktığını göreceksiniz. Örneğin bunun için mevcut rutininizin hareketsiz bir bölümünü seçip, bunu daha aktif bir hale getirmeye çalışabilirsiniz.

Mesela asansör yerine merdiveni tercih edin, arabayla bir yerlere gitmek zorundaysanız, aracınızı biraz geride bırakın ve yürüyün. Dişinizi fırçalarken aynanın önünde hareketsiz duracağınıza evin içinde dolaşın. Unutmayın önemli olan hareketi hayatımıza sokabilmektir. Televizyon izlerken kanepe yerine yere uzanın ve biraz araştırma ile işinize yarar onlarca seçeneğe erişeceğiniz bacak hareketlerini yapmaya başlayın. Bizce en güzeli, her gün bir miktar açık havada zaman geçirmek için kendinize fırsat yaratın. Unutmayın atacağınız küçük adımlar, uzun vadede pek çok olumlu sonuç olarak size dönüş yapacaktır.


Göz atmak isterseniz


Kaynaklar ve İleri okumalar İçin:

  • The Real Reason Exercise Makes You Happy, According To Research On The Brain; Yayınlanma tarihi: 3 Mart 2020; Bağlantı: https://www.mindbodygreen.com/
  • How to make time for exercise — even on your craziest days; yayınlanma tarihi:19 Kasım 2018; Bağlantı: https://bigthink.com/

YolveMacera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Yazımızı okumaya devam etmek için reklam engelleyicinizi kapatır mısınız?