YOLDA OLANLAR

Monique: Dünyayı Dolaşan Tavuk

Guirec Soudée 1992 doğumlu bir denizci. Fransa’nın Bretagne bölgesindeki Ivinec adasında doğmuş, sekiz kardeşin en küçüğü. Çocukluğu ve okul hayatı haylazlıklarda dolu. 18 yaşında, çocukluk hayali olan yelkenle dünya turunu gerçekleştirmek için para kazanmak amacıyla, motorunu satarak tek yön bilet ve cebinde 200 Euro ile Avustralya’ya gitmeye karar verir. Sokaklarda yatar, çiçekçilik, aşçı yamaklığı, kuryelik gibi bir çok iş yapar ve en sonunda bir gemide iş bulur. Bu arada Avustralya’yı boydan boya katederek gezgin kimliğinden ödün vermez.

Fransa’ya geri döndüğünde ilk iş olarak biriktirdiği parayla harap durumda bir yelkenli satın alır, kendi imkanlarıyla tekneyi yüzebilecek hale getirir ve doğup büyüdüğü memleketi anısına Yvinec ismini verir. Sonra hiç vakit kaybetmeden ve arkasından “Yapma, etme!” diye bağıranları dinlemeyerek serüvenine başlar. 22 yaşında tek başına Atlas Okyanusu’nu geçer. 23 yaşında, Grönland buzullarında yardım almadan, tamamen kendi imkanlarıyla 130 gün geçirir. 24 yaşında Kuzeybatı Geçidi’ni* kateden en genç denizci ünvanına sahip olur. (*Kanada’nın kuzeyindeki adaların arasından dolanarak Atlas ile Pasifik Okyanuslarını bağlayan tehlikeli geçit.)

İşte bu seyahatin henüz başındayken, Kanarya Adaları’nda kendisine bir tavuk hediye edilir. O da bu taze yumurta kaynağını seve seve kabul eder. Yola çıktığında, tavuğun denizde psikolojisinin hiç bozulmaması ve sürekli yumurta vermeye devam etmesi, en çetin havalarda bile güvertede rahat rahat dolaşması ve ara sıra tekneye sıçrayan küçük balıkları mideye indirmekte bir sakınca görmemesi Guirec’in her gün biraz daha şaşırmasına sebep olur. Tavukla adeta bir duygusal bağ kurar.

Monique artık onun sadece tavuğu değil aynı zamanda bir numaralı yol arkadaşıdır. Tabi ki her yol arkadaşı gibi Guirec ve Monique’in yedikleri ve içtikleri ayrı gitmez. Guirec herşeyini tavuğu ile paylaşırken Monique de sahibini taze yumurtadan mahrum bırakmaz.

Bugünlerde Yvinec isimli yelkenlileriyle dünya turuna devam ediyorlar. Gittikleri yerlerde her karede yer almaktan geri durmayan Monique Fransa’nın en ünlü tavuğu haline gelmiş bile.

Guirec ve Monique’in serüvenini Facebook ve Instagram’dan takip edebilir, internet siteleri voyagedyvinec.com’u ziyaret edebilirsiniz. Sizi Mark Twain’in aşağıdaki sözü karşılayacak bu sitede: “Bundan yirmi yıl sonra yapmış olduklarınızdan ziyade yapmamış olduklarınızdan dolayı pişman olacaksınız. O halde halatları çözün, yelkenleri açın, araştırın, hayal edin, keşfedin.” Aşağıdaki kısa video bu sıradışı arkadaşlık hakkında size bir fikir verecektir.

Hazırlayan: Mehmet Esendal

YolveMacera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu