Modern Çağın Gezgini: Efe Tanay

Efe Tanay, Nam-ı diğer Seyyar Kalem. Türkiye'nin sıra dışı gezginlerinden birisi.

Efe Tanay sadece bir gezgin değil aslında, bir yandan avukatlık mesleğinin yanısıra Rusya’da Politika Sosyolojisi üzerine doktorasına devam ediyor öte yandan da tam hız spor hayatına.

Efe Tanay

Kendisini size biraz daha yakından tanıtalım bu yazımızda…

Rizeli bir baba ile Erzurumlu bir annenin birleşiminden Diyarbakır’da doğan Efe aslında bir Türkiye mozaiği durumunda. Çocukluğundan itibaren seyahat ve spor hayatının hep merkezinde olmuş. Önce atletizm dereceleri, ardından okçulukta milli takıma seçilme ve Avrupa Şampiyonasında ülkemizi temsil etme onun ilk başarılarından.

12 yaşında ailesinin gönderdiği bir dil okulu ile başlayan seyahat tutkusu yıllar geçtikçe onda bağımlılık halini almış. Bugüne kadar 60 ülke dolaşmış ve halen de devam ediyor. Ancak ona göre gezip, keşfetmeyi hayatın içine harmanlamak gerek. Yani dönem dönem insanın durmasını da bilmesi gerekiyor.

Evde oturan daha mı az yaşıyor? Evde oturduktan sonra çok yaşasak neye yarar? Ne kadar uzun süre hayatta kaldığımız değil, o süreye neler sığdırabildiğimiz asıl önemli olan.

Okumak mı gezmek mi denildiğinde her ikisi de diyor Efe ama buna eklenecek birşey daha var ona göre; yeni insanlarla tanışmak. Bu üçü birlikte olmazsa gidilen yer sadece güzel bir profil fotoğrafı ve sonradan çöp olacak eşyalar bırakacaktır geriye. Yani önemli olan anı toplamak ve bilgi edinmek.

Gezginin tanımı benim gözümde; öğrenerek, keşfederek gezen kişi. Turla ya da tursuz… Önemli olan gittiğiniz yeri anlamak.

Kendisi İngilizce, İtalyanca ve Rusça biliyor ve Fransızcayı da tamamlama aşamasında. Hiç dil bilmeden dünyayı gezerim diyenlere bakmakla görmek arasındaki farkı vurguluyor.

Her dil gerçek manada bize yeni bir dünya açıyor. Gittiğiniz ülkedeki insanlarla kültürel, politik veya tarihi muhabbetlere girebilmek ufkunuzu turistik yerleri görmekten daha çok açar.

Gittiği hiçbir ülkeyi güzel ya da çirkin diye sınıflandırmayı sevmiyor Efe. Doğası, tarihi, mimarisi mükemmel bile olsa bir yeri güzel kılan şeyin yaşayan insanlar olduğunu düşünüyor.

Yine de her yerde iyi ve kötülerin olduğunu unutmamak lazım. Bir ülkede kötü bir anı yaşadıysam onu bütün ülkeye ve insanlara mal etmiyorum. Örneğin Zambiya sokaklarında paramı çalan bir dolandırıcı kovalamıştım ama yine de Zambiya benim gözümde harikulade bir yer.

Kendisi gezmenin yanısıra gezi yazılarından oluşan bir blog sahibi. Ayrıca politik eğitimi nedeniyle bazı yerli ve yabancı basın organlarında yayınlanmış siyasi/eleştirisel yazıları da mevcut.

Şu an halen Rusya’da yaşayan bu gezgin arkadaşımızı daha yakından tanımak ve maceralarını incelemek isterseniz aşağıda kendisine ulaşabileceğiniz bilgileri verelim.

İnstagram : Seyyar Kalem
Facebook : Seyyar Kalem
İnternet Sitesi: Seyyar Kalem

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı