YAŞAMIN İÇİNDEN

Minimalist Yaşam Felsefesi

Minimalist prensipler üzerine kurulmuş bir yaşam felsefesi, sanılanın aksine az eşya ile yaşamak değil, değer katanlar ile basit yaşamaktır.

Hadi hemen işinizi bırakın, karavana atlayın, yola koyulun…Bu değildir minimalist felsefenin size söylediği. Yaşamınıza devam edin. Sadece temel prensipleri takip ederek kendi minimalizminizi yaratın.

Minimalist Öneriler

*Ev ve iş yerinizdeki çalışma alanınızı daha az karmaşıklaştırmak aklınızı da sadeleştirecektir. Görsel dikkat dağıtıcılar bizi fark edebileceğimizden çok daha fazla etkiler.

*Sessiz ve acelesiz bir sabah gerçek bir hazinedir. Erken kalkın, böylece biraz okumak, yazmak için zaman bulabilirsiniz.

*Eğer alıştığınız şeylerden vazgeçmeyi kabullenemezseniz basit bir yaşam edinemezsiniz.

*Vazgeçmek zor gelebilir, ancak kendinizle bir aylık bir iddiaya girerseniz belki daha kolay olacaktır. Bir ay bir şeyden vazgeçin ve gerçekte bundan hoşlanıp hoşlanmadığınızı görün.

*Kablolu televizyondan vazgeçmek ilk yapacağını en iyi şeylerden biridir.

*Alışveriş bir terapi değildir. Zaman ve para israfıdır.

*Eğer hayatınızı başka şeylerle dolduruyorsanız bu büyük ihtimalle İnternet, sosyal medya, haberler, televizyon, oyunlar ve atıştırmalar olmadan olacak hayatınızdan korktuğunuz içindir.

*Basit, işlenmemiş ve sağlıklı yiyecek abur cuburdan sadece daha sağlıklı değildir. Bir zevktir.

*Önemli olan şeyler için zaman yaratmak zorundasınız: çocuklarınıza zaman, eşinize zaman, yaratmaya zaman, egzersize zaman. Zaman yaratmak için diğer herşeyi bir kenara itin.

*Günlerinizi plansız yaşayın böylelikle önemli ama küçük şeylere yer kalsın: çocuğunuzla okumak, yürüyüş yapmak, kestirmek.

*Gününüzün her dakikasını üretkenlik ve dikkat dağıtıcı şeylerle doldurmak cazip gelse de bunu yapmayın. Biraz boşluk bırakın.

*Üretkenliği haddinden fazla önemsiyoruz. Odaklanın, öncelikler ve verimlilik daha önemlidir. Aynı şekilde sevilen biriyle yapılacak bir yürüyüş de.

*Eğer sessiz bir odada hiçbir dikkat dağıtan nesne olmadan oturmayı öğrenemezseniz, asla basitleştiremezsiniz.

*Nesneleri satın almak problemleri çözmez. Ne kadar çok şeyimiz olduğu değil, o şeyleri kullanıp kullanmadığımız önemlidir.

*Kitaplığınızda okuyacağınız 6 kitap olması, hiçbir zaman okumayacağınız 100 kitaptan daha iyidir.

*Daha az eşyayla seyahat ederseniz daha özgür, daha hafif ve daha az yorgun olursunuz. Bu sadece seyahate değil hayatınıza da uygulanabilir.

YolveMacera

Kaynak: https://zenhabits.net/simple/

YolveMacera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu