Mavi Ayna Salda Gölü

Gölün adı Salda. Burdur ilinin yaklaşık 64 kilometre batısında, Yeşilova ilçesinin 6 kilometre ötesinde, bulutların altına serilmiş küçük bir su ülkesi o. Türkiye’nın en temiz, en berrak en derin olma özelliğine sahip gölü. Yüzölüçümü 44 kilometrekare. Etrafı dev çam ağaçları ile çevriliymiş bir zamanlar. Rivayet o ki, bir kula sal olan çam kabuğu, göle de Salda adını taşımış.

Salda’da gök nerede biter, su nerede başlar belli değil çoğu zaman. Bu ebruli suya bakarak her şeyi söylemek ve yazmak mümkün gibi. Yeşilova’lı yazar Fakir Baykurt’un hayalhanesi de bu Salda gölünde yıkanmış olmalı.

Her akarsu indiği yerde büyüklüğü oranında delta yaratmış Salda’da. Suyun yüzeyinde beyaz, sahilde grileşen bukle bukle oluşumlar. Islakken yumuşaklar ama kuruyunca katılaşıyorlar. Gölün derinliği kıyılarda sığ olsa da ilerledikçe 185 metreye kadar inebiliyor. Karşılıklı kıyılarının arası da 7 kilometre kadar.

Gölün içinde ve çevresinde magnezit madeni var. Bilindik adı ile lületaşı. Su mevsiminde çevre pınarlar ince yollar çizerek göle koşuyorlar ve Salda’ya can veriyorlar. Böylece, taşıdıkları minerallerle birlikte Salda’nın suyunu şifalı hale getiriyorlar. Gerçekten de laboratuvar incelemelerinde suyun çeşitli cilt hastalıklarına iyi geldiği saptanmış durumda. Suyu, kaynakların göle karıştığı yerde tatlı hatta içilebilir durumda, diğer yerlerde ise tuzlu. Bu özellikleri nedeniyle de Salda 1989’dan beri birinci derece doğal sit alanı durumunda.

Salda ve Yeşilova, Bizanslılardan sonra yabancı ellere hiç geçmemiş. Bu yüzden yörenin bir kurtuluş günü yok. Gölün doğusundaki Kayadipi taşının ya da bilinen adı ile Kaya Tepenin yükseklerine Deynus kalesi kurulmuş.

Suları denizden 1139 metre yüksekteki, tektonik oluşumlu bir göl olan Salda, yanı başındaki 333 metreye yükselen Kaya Tepe ile baş başa gözükse de aslında işin aslı öyle değil. Güneyde Eşeler Dağı silsilesi gölün hemen dibinden başlıyor…

Bir gün Salda’ya yolunuz düşerse, onu hiç göremeyecek olanlar için de bakın. Düşüncelerinizi sallandırın içine yıkanıp gelsinler. Bir avuç Salda götürün beraberinizde sevdiklerinize. Bu mavinin sarhoşuna ceza da yazılmayacak, günah da…

Çok geç olmadan…

YolveMacera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Yazımızı okumaya devam etmek için reklam engelleyicinizi kapatır mısınız?