KÜLTÜR

Kuzey Işıkları İle İlgili Bilmeniz Gereken 8 Gerçek

Dünya’nın her iki kutup bölgesinde meydana gelen, yüzyıllardır insanları büyüleyen, kuzey ışıkları ya da diğer adıyla aurora diye bilinen görsel şölenler. Her yılın belli zamanlarında binlerce insan kuzey ışıklarını görme umuduyla dünyanın uzak kuzey bölgelerine seyahat ediyorlar. Ancak kuzey ışıklarını görme umuduyla bunca zahmete girenlere aslında tam olarak söylenmeyen bir şeyler var. Bu yazıda sizlere Kuzey ışıkları ile söylenmeyenleri anlatmaya çalışalım…

1- Önümüzdeki 11 yıl boyunca Kuzey Işıklarını görmeyeceksiniz

Aurora

2015’in sonunda internette Kuzey Işıkları’nın önümüzdeki on yıl boyunca ortadan kalkacağına dair çılgınca bir söylenti dolaştı. Sayısız haber kuruluşu, önümüzdeki on yıl boyunca onları görmenin “son şansınız” olduğunu bildirdi. Bu haber elbette doğru değil. Gerçek olan Kuzey ışıklarının güneş aktivitesinden etkilendiği ve aşağı yukarı 11 yıllık bir güneş döngüsünü takip ettiğidir. Ancak bu ışıklar tamamen “kapatılamazlar” Bu nedenle, ışıkların bir sonraki güneş döngüsünün zirvesine kadar (2024-2026) son birkaç yılda olduğu kadar parlak veya parlak görünmeyeceği tahmin edilse de, kesinlikle sizin onları görmek için o zamana kadar beklemeniz gerekmiyor.

2-Kuzey Işıkları sadece kış aylarında görülür.

Aurora

Kış, Kuzey Işıkları’nı görmek için popüler bir zamandır, ancak bu aslında onları görebileceğiniz yılın tek zamanı anlamına gelmez. Kuzey ışıkları mevsimsel bir fenomen değildir; atmosferimizdeki gazlarla etkileşime giren güneş parçacıklarına dayanır – ve bu tam anlamıyla yıl boyunca gerçekleşir. Kuzey Işıklarının en iyi kış aylarında görülmesinin sebebi o aylarda karanlık saatlerin daha fazla olması. Karanlık bu ışıkları görmek için gerekli koşulların önde geleni…

3- Ay parlıyorsa Kuzey Işıklarını göremezsiniz

Bu ışıkları görmek için temelde bulutsuz karanlık bir gökyüzü gerekiyor. Bu durumda, birçok insanı, ayın halleri ile kuzey ışıkları arasında bir ilinti olduğunu zannetmeye yönlendiriyor. Dolunay’ın ışıkları biraz baskıladığı doğru olsa da, kesinlikle onları görme şansınızı tamamen ortadan kaldırmaz.

4- Açık, karanlık bir gökyüzü manzarayı garanti eder

Açık, karanlık bir gökyüzünün her zaman bir Kuzey Işıkları gösterisi ile renkleneceğini düşünmeyiniz. Gökyüzü koşullarının bu ışıklar ile etkisi yoktur. Işıklar atmosferindeki elementlerle etkileşime giren güneş parçacıklarından kaynaklanır. Bu kimyasal reaksiyon, bulut örtüsüne bakılmaksızın gerçekleşir, çok bulutlu olduğunda bunu sadece biz göremeyiz.

5- Kuzey Işıklarını görmek için tur satın almaya gerek yok.

Günümüzde birçok bağımsız gezgin, kendi macerasını kendi yazmayı sevse de konu Kuzey Işıkları olduğunda bu durum her zaman işe yaramayabilir. Bu doğal harikayı görmek için gerçekten Işıkların “kovalanması” hakkında bilgi sahibi olan biriyle olmanız gerekir. Hava tahminlerini çözebilen, KP endeksini (Jeomanyetik Durum) okuyan ve ışık şovunu yakalama umuduyla farklı bir yere ne kadar zaman geçmeniz gerektiğini anlayan biri işinize yarayacaktır. Bu arada bir turla dahi gitmiş olsanız bile bu ışıkları görmenin garanti olmadığını unutmayınız.

6- Kp-endeksini dikkate almalısınız.

Kp-endeksi, jeomanyetik fırtına gücünü 0 ila 9 ölçeğinde ölçer ve sayılar olası herhangi bir aurora’nın gücüne (ve parlaklığına) karşılık gelir. Kp-endeks sayısı ne kadar yüksek olursa, iyi bir aurora şovu şansı o kadar iyi olur. Ancak, Kp-endeksinin sadece 2 olduğu bir gecede de muhteşem bir gösteriye tanıklık edebilirsiniz. Ancak Kp-endeksi 7 olan bir geceye karşı, Kp-endeksi 1 olan başka bir geceyi seçme seçeneğiniz varsa, kesinlikle 7 olanı tercih etmelisiniz.

7- İyi bir kameraya ihtiyacınız yok

Aurora yeterince güçlü ise, çıplak gözünüzle görebileceksiniz. Ancak aurora zayıf olduğunda, bazen incecik bulutlar ve Kuzey Işıkları arasında ayrım yapmak zor olabilir. Bununla birlikte, iyi bir kamera, gece insan göz kürelerimizden çok daha fazla ışık ve renk alabilir. Bu yüzden, Kuzey Işıkları’nı takip edecekseniz, yanınıza bir kamera alsanız iyi olacaktır.

8- Kuzey Işıkları fotoğraflarda görüldükleri gibidir.

Yazının burasına kadar okuduysanız bunun doğru olmadığını zaten anlayabilirsiniz. Bu görsel şovun gerçekleşmesine pek çok faktör karışmakta olduğundan ışıklar her gece birbirinden farklı görünür. Bazı geceler çıplak gözle yeşilleri ve kırmızıları görebilirken, diğer geceler de ise herhangi bir rengi görmek için mücadele edeceksiniz. Bu nedenle gördüklerinizin internette yayınlanan fotoğraflar gibi olmasını beklememelisiniz. Kuzey Işıkları ile ilgili tek bir gerçek var. Bu da gerçekten muhteşem oldukları. Bu doğa olayını uzaklara girmeden izlemek isterseniz videoya göz atabilirsiniz.

Kaynak: https://www.dangerous-business.com/northern-lights-facts/

YolveMacera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu