Kuş Sürüleri Neden V Harfi Şeklinde Uçar?

Arada bir günün koşuşturması içerisinde kafanızı gökyüzüne çevirirseniz bazı ilginç olaylara tanık olabilirsiniz. Bunlardan bir tanesi de özellikle mevsim geçişlerinde göçmen kuş sürülerinin uçuşları esnasında V harfi biçiminde bir görünüm oluşturmasıdır. Bir kademeli formasyonu ( Echelon formation) olarak da bilinen V harfi biçimindeki dizilimde her birim, öndeki birimin arkasında, sağında veya arkasında ve solunda bulunur. Bu diziliş biçimi sadece göçmen kuşlarda değil havacılıkta da dönem dönem karşımıza çıkar. İzlemesi oldukça keyifli olan bu özel uçuş biçiminin arka planında bazı bilimsel nedenler vardır.

Kuşların V biçiminde uçuşu hava gösterilerinde de oldukça yaygındır, ancak arkasındaki temel dayanak tamamen doğal dünyadan esinlenmiştir!

Kuş sürülerinin neden belli şekillerde uçtuğunun en çok kabul gören açıklaması, bunun enerji tüketimini azalttığı ve sürüdeki kuşlar arasında iletişim ve uyum sağladığıdır. Bir kuş uçtuğunda, her bir kanat çırpışı, kanattan başlayıp genişleyerek ilerleyen bir hava akımı, küçük bir girdap oluşturur. Bundan dolayı, kuşun hemen arkasındaki hava aşağıya doğru itilirken, bunun arkasındaki ve yanlara doğru olan hava da yukarı doğru itilir. Başka bir kuş bu bölgede uçarsa, havada serbest bir şekilde yükselir ve sonuç olarak, kendi başına çok fazla çaba harcamadan önemli bir miktarda enerjiden tasarruf eder. Bu nedenle, lideri takip eden kuşlar, kanatlarını grup lideri kadar çok kez çırpmak zorunda kalmazlar, çünkü sadece süzülerek havada kalabilirler. Ancak bu esnada kuşların senkronize hareket etmesi önemlidir. Arkadan gelen kuşlar kanat çırpışlarını öndeki kuşa göre ayarlarlar. Bu şekilde, kuşlar bu modelden maksimum faydayı (daha az çaba sarf etmek açısından) elde edebilirler.

Kuş Sürülerinde Lider Kim Olur?

Görünüşe göre, bir sürünün sürekli lideri yoktur. Kuşlar sırayla önde olurlar. Oxford Üniversitesi’nin zooloji bölümünden Bernhard Voelkl ve meslektaşları, uçuş davranışları hakkında daha fazla bilgi edinmek için harika bir çalışma yürüttüler. Sonucunda bir kuşun, zamanının neredeyse % 32’sini başka bir kuşun arkasında uçarak geçirdiğini ve buna benzer bir süre de öncülük ettiğini keşfettiler. Doğada her daim muhteşem bir şeyler oluyor anlayacağınız.

İleri okumalar: Why Do Flying Birds Make a V Formation?; https://www.scienceabc.com/

YolveMacera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Yazımızı okumaya devam etmek için reklam engelleyicinizi kapatır mısınız?