Korku Filmi Gibi Bir Göl: Natron Gölü

Natron gölü, Kuzey Tanzanya ile Doğu Kenya ve Doğu Afrika Rift bölgesi arasında kalan tuz oranı yüksek olan bir gölet. Bu göl Güney Ewaso Ng’iro Nehri ve mineral bakımından zengin kaplıca suları tarafından beslenmekte. Gölde buharlaşma yüksek düzeyde ve göl suyu ağırlıklı olarak sodyum karbonat ve sodyum hidroksit içeriyor. Bu sığ gölde ortalama sıcaklık 50 ile 60ºC arasında ve tuzluluk oranı o denli yüksek ki herhangi bir canlı için hayli zehirli durumda.

Ölümcül şartlarına rağmen bu göl, çevresinde yaşayan bir flamingo türünün birincil çiftleşme alanı. Yılın belli dönemlerinde oluşan tuz adaları üzerine konan flamingolar göl suyunda yaşayan ve o dönemde su yüzeyine çıkan bir alg türü ile besleniyorlar.

Gölü ilginç kılan ise fotoğrafçı Nick Brandt tarafından keşfedilen adeta mumyalanmış hayvan ve kuş kalıntıları. Gölün parlak yüzeyinin cazibesine kapılan bu hayvanlar, yüksek Ph oranında bu su ile temas ettikleri anda kuruyup, sertleşerek kireçleşiyorlar ve birer doğal heykele dönüşüyorlar.

Nick Brandt göle yaptığı gezi esnasında heykelleşmiş kıyıya vurmuş canlıları fark ettiğinde fotoğraflarını çekmekten kendini alıkoyamadığını belirtiyor. Bulduğu canlıları yeniden konumlandırıp fotoğraflamasının sonucunda ise bu gizemli ve ürkütücü fotoğraf serisi ortaya çıkmış.


http://www.wherecoolthingshappen.com/bizarre-and-deadly-lake-in-tanzania-turns-birds-into-stone/

YolveMacera

Bunlara da Göz Atın

Yolda Olmak: Arnavutluk

Balkanlarda dost bir ülke Arnavutluk. Köklü ve zengin bir tarihe sahip bu ülke Makedonya, Karadağ …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir