Kıyıköy – Kastro Geçişi Doğa Yürüyüşü (25 Mart Pazar)

En sevdiğimiz parkurlarımızdan biriyle bahara merhaba diyoruz. Şehr-i İstanbul’un Avrupa yakasında yaşayanların daha geç uyanacağı bir etkinlik:)

Fotoğraf avcıları için de tam bir cennet.

Her iki yanından akarak denize ulaşan “Pabuç” ve “Kazan” adlı derelerin arasında yarımada gibi uzanan yüksek bir tepede yer alan Kıyıköy.

Dünyanın en eski taş oyma manastırlarından Aya Nikola Manastırı burada, kasaba yakınındaki Bahçeköy manda yoğurduyla ünlü.

Trakya’nın yegane Karaçam (Pinus Nigra) ormanlarının bulunduğu bu alan değişik bitki türlerini kapsamaktadır. Bunların başında Karaçam, Macar Meşesi, Sapsız Meşe, Saçlı Meşe, Doğu Gürgeni, Kara Gürgen, Dişbudak, Kayın, Akçaağaç, Ihlamur ve Kızılağaç gelmektedir. Ayrıca koruma alanında Karaca, Yaban Domuzu, Kurt, Çakal, Sansar, Tilki, Porsuk, Tavşan gibi hayvanlar yaşamaktadır.

Karyalılar’ca kurulduğu kabul edilen Kıyıköy’ün antik çağdaki adı Salmydessos’tur.

İmparator Neron, Trakya Valisi olduğu yıllarda o zamanki adıyla Salmydessos’a sayfiyeye gelirdi. Köyün girişindeki kapı o çağlardan kalma Bizans eseridir. Köyde günümüzde Selanikli Türkler yaşamakta.

Pazar (25 Mart) tam da bu köye gideceğiz, deniz – tarih – doğa harika bir gün geçirmek için.

Orman içi çok keyifli patikalar ve zaman zaman orman yollarında yaklaşık 4 – 5 saat doğa yürüyüşü yapacağız. Hedefimiz Kastro’ya ulaşmak. Deniz çarşaf gibi olursa yüzme şansımız olabilir, tabii yerse:))

Yürüyüşün bittiği yerde Kastro’da denize nazır harika bir kır lokantası var, vereceğimiz serbest zamanda dileyenler orada taze deniz balığı ya da güveçte başka şeyler yiyebilir. Ya da kalan malzemelerimizle bir ağacın altındaki masalardan birinde mini bir piknik yapabiliriz, yolda mangal yapmaya karar verirsek ona da eyvallah, mangal kararı çıkarsa ortak alışveriş yapıp masrafı paylaşırız 🙂

Kahvaltı evden getireceğimiz malzemelerle Saray’da bir açık hava çay bahçesinde. Öğlen yemeği hazırladığımız sandviç tarzı yiyeceklerle.

Eğer etkinliğin doğa yürüyüşü kısmına katılmak istemezseniz gün boyunca Kıyıköy’de vakit geçirip akşama doğru aracımızla birlikte buluşacağımız yere yani Kastro’ya geçebilirsiniz.

FİYAT: 
25 kişi ve üzerinde katılımcı olursa 90 TL
25 kişi altında katılımcı olursa (minimum 14 katılımcı) 110 TL
Ulaşım + Rehberlik + Seyahat Sigortası ve tabii doğada sıcak çay keyfi

2 kişilik %50 indirimli öğrenci (Lise düzeyine kadar) kontenjanımız bu etkinlik için de geçerli:)

Tursab listesi için araca bineceğiniz durağı ve iletişim için telefon numaranızı yolvemacera@gmail.com adresine iletin lütfen.

Ayrıca 0530 223 11 95 nolu telefondan da bizi arayabilirsiniz.

Aşağıdaki formu doldurmanız durumunda sizinle iletişime geçeceğiz.

Adınız Soyadınız

E-Postanız

Katılacağınız Etkinliğin Adı

Telefon Numaranız

Durak Bilgileriniz ve diğer sorularınız

ARAÇ HAREKET YER VE SAATLERİ: 25 Mart Pazar

07:00 Bostancı Köprüsü Kadıköy istikameti
07:05 Göztepe Köprüsü Kadıköy istikameti,
07:15 Kadıköy
07:30 Mecidiyeköy
07:45 Ömür
08:15 Beylikdüzü

Yol üstünde size uygun bir duraktan dahll olabilirsiniz. Duraklara en az 5 dakika erken gelirseniz ve verdiğimiz diğer mola zamanlarına riayet ederseniz planladığımız aktiviteleri yapma şansımız artacaktır:)

Türkiye Dağcılık Federasyonu Dağcılık eğitimlerini tamamlamış, yaz ve kış yürüyüş liderliği belgelerini almış, ilk yardım sertifikalı oldukça deneyimli ve profesyonel dağcılar ya da kokartlı olan rehberlerimiz gerekli gördükleri takdirde etkinlikler üzerinde değişiklikler yapabilirler.

ÖNEMLİ NOTLAR
Yürüyüş sırasında kumanya, su ve başka kişisel ihtiyaçlarınızı taşımak için tercihen belden bağlamalı bir sırt çantası bulundurun.

Hafif, kolay kuruyan, rahat ve dar olmayan giysiler giyinin.
Jean pantolon giymeyin. Tercihen, bilekleri saran, sert ve tırtıklı tabana sahip, su geçirmeyen yürüyüş botu giyin. Topuklu, kösele ve düz tabanlı ayakkabı kesinlikle tercih etmeyin.

Yürüyüş esnasında min. 2 lt su bulundurmalısınız. Çantanıza yürüyüş esnasında atıştırmak için kuruyemiş (kuru incir, kuru üzüm vs.) alabilirsiniz.

Yürüyüş sonrasında değiştirmek için yanınıza mutlaka yedek giyecekler alın. (Ayakkabı, çorap, pantolon vb.) Bu malzemeleri yürüyüş esnasında yanımıza almayıp araçta bırakacağız.

Kullandığınız ilaçlar varsa yanınıza alınız, bu konuda ve varsa kronik hastalıklarınız hakkında rehbere etkinlik öncesinde MUTLAKA bilgi veriniz.

ACENTA VE ULAŞIM
Etkinliklerimizi A sınıfı seyahat acentası, Tursab belge numarası 5910 olan Extway Turizm güvencesiyle yapıyoruz, D2 belgeli lüks turizm araçları ve güleryüzlü kaptanlarla yola çıkıyoruz.

Keyfili etkinlikler dileriz

Paylaşmak Güzeldir

Bunlara da Göz Atın

Olimpos Macerası ve Mini Likya / 25 – 28 Nisan 2019

Tahtalı Dağı’nın eteklerinde, Antik Likya Medeniyeti’nin en önemli şehirlerinden biri Olimpos; tarihi, içinde barındırdığı doğal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir