Kıyıköy – Kastro Doğa Yürüyüşü (Yeni Rota) 10 Haziran Pazar

Çok sevdiğimiz bir rota, Kıyıköy’den Kastro’ya yürümek. Her mevsim güzel olsa da özellikle bahar aylarında tam bir renk cümbüşü.

Her iki yanından akarak denize ulaşan “Pabuç” ve “Kazan” adlı derelerin arasında yarımada gibi uzanan yüksek bir tepede yer alan Kıyıköy.

Dünyanın en eski taş oyma manastırlarından Aya Nikola Manastırı burada, kasaba yakınındaki Bahçeköy manda yoğurduyla ünlü.

Trakya’nın yegane Karaçam (Pinus Nigra) Ormanlarının bulunduğu bu alan değişik bitki türlerini kapsamaktadır. Bunların başında Karaçam, Macar Meşesi, Sapsız Meşe, Saçlı Meşe, Doğu Gürgeni, Kara Gürgen, Dişbudak, Kayın, Akçaağaç, Ihlamur ve Kızılağaç gelmektedir. Ayrıca koruma alanında Karaca, Yaban Domuzu, Kurt, Çakal, Sansar, Tilki, Porsuk, Tavşan gibi hayvanlar yaşamaktadır.

Karyalılar’ca kurulduğu kabul edilen Kıyıköy’ün antik çağdaki adı Salmydessos’tur. İmparator Neron, Trakya Valisi olduğu yıllarda o zamanki adıyla Salmydessos’a sayfiyeye gelirdi. Köyün girişindeki kapı o çağlardan kalma Bizans eseridir.

Köyde günümüzde Selanikli Türkler yaşamakta.

Bu Pazar günü tam da bu köye gideceğiz, Deniz – Tarih – Doğa harika bir gün geçirmek için.

Orman içi çok keyifli patikalar ve zaman zaman orman yollarında yaklaşık 4 – 5 saat doğa yürüyüşü yapacağız. Hedefimiz gizli koylardan geçerek, farklı bir rotadan Kastro’ya ulaşmak.

Yürüyüşün bittiği yerde Kastro’da denize nazır harika bir kır lokantası var, oraya vardığımızda serbest zaman, eğer denizi özleyenlerdenseniz mayonuzu getirmeyi unutmayınız…

Kahvaltı evden getireceğimiz malzemelerle Saray’da bir açık hava çay bahçesinde. Bahçenin yakınında çorba ya da börekçiler de var.

Öğlen yemeği hazırladığımız sandviç tarzı yiyeceklerle.

Eğer etkinliğin doğa yürüyüşü kısmına katılmak istemezseniz gün boyunca Kıyıköy’de vakit geçirip akşama doğru aracımızla birlikte buluşacağımız yere yani Kastro’ya geçebilirsiniz. Her iki yerin de denizi çok güzeldir, tüm gününüzü deniz, kitap, güneş üçlüsü ile bile geçirebilirsiniz.

FİYAT: 
25 kişi ve üzerinde katılımcı olursa 90 TL
25 kişi altında katılımcı olursa (minimum 14 katılımcı) 110 TL
Ulaşım + Rehberlik + Seyahat Sigortası ve tabii doğada sıcak çay keyfi

2 kişilik %50 indirimli öğrenci (Lise düzeyine kadar) kontenjanımız bu etkinlik için de geçerli:)

İLETİŞİM

Tursab listesi için araca bineceğiniz durağı ve iletişim için telefon numaranızı yolvemacera@gmail.com ya da bilgi@gezginlerkulubu.org adresine iletin lütfen.

Ayrıca 0530 223 11 95 nolu telefondan da bizi arayabilirsiniz.

Aşağıdaki formu doldurmanız durumunda sizinle iletişime geçeceğiz.

Adınız Soyadınız

E-Postanız

Katılacağınız Etkinliğin Adı

Telefon Numaranız

Durak Bilgileriniz ve diğer sorularınız

ARAÇ HAREKET YER VE SAATLERİ:

07:00 Bostancı Köprüsü Kadıköy istikameti
07:05 Göztepe Köprüsü Kadıköy istikameti,
07:15 Kadıköy
07:30 Mecidiyeköy
07:45 Ömür
08:15 Beylikdüzü

Yol üstünde size uygun bir duraktan dahll olabilirsiniz. Duraklara en az 5 dakika erken gelirseniz ve verdiğimiz diğer mola zamanlarına riayet ederseniz planladığımız aktiviteleri yapma şansımız artacaktır:)

KATILIM KOŞULLARI
Katılım esnasında 50 lira ön ödeme istenecektir. Türkiye Dağcılık Federasyonu Dağcılık eğitimlerini tamamlamış, yaz ve kış yürüyüş liderliği belgelerini almış, ilk yardım sertifikalı oldukça deneyimli ve profesyonel dağcılar ya da kokartlı olan rehberlerimiz gerekli gördükleri takdirde etkinlikler üzerinde değişiklikler yapabilirler.

ÖNEMLİ NOTLAR
Yürüyüş sırasında kumanya, su ve başka kişisel ihtiyaçlarınızı taşımak için tercihen belden bağlamalı bir sırt çantası bulundurun.

Hafif, kolay kuruyan, rahat ve dar olmayan giysiler giyinin. Jean pantolon giymeyin. Topuklu, kösele ve düz tabanlı ayakkabı kesinlikle tercih etmeyin.

Yürüyüş esnasında min. 2 lt su bulundurmalısınız. Çantanıza yürüyüş esnasında atıştırmak için kuruyemiş (kuru incir, kuru üzüm vs.) alabilirsiniz.

Yürüyüş sonrasında değiştirmek için yanınıza mutlaka yedek giyecekler alın. (Ayakkabı, çorap, pantolon vb.) Bu malzemeleri yürüyüş esnasında yanımıza almayıp araçta bırakacağız.

Kullandığınız ilaçlar varsa yanınıza alınız, bu konuda ve varsa kronik hastalıklarınız hakkında rehbere etkinlik öncesinde MUTLAKA bilgi veriniz.

ACENTA VE ULAŞIM
Etkinliklerimizi A sınıfı seyahat acentası, Tursab belge numarası 5910 olan Extway Turizm güvencesiyle yapıyoruz, D2 belgeli lüks turizm araçları ve güleryüzlü kaptanlarla yola çıkıyoruz.

Keyfili etkinlikler dileriz

Bunlara da Göz Atın

Türkiye Fotoğrafları Sunumu: Bakmak ve Görmek

Yanından öylece geçip gittiğimiz birçok şey, içinde bir hikayeyi barındırıyor olabilir, elbette her hikayenin bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir