Kıyıköy – Kastro Doğa Yürüyüşü ve Deniz Keyfi – 4 Haziran Pazar

Her iki yanından akarak denize ulaşan “Pabuç” ve “Kazan” adlı derelerin arasında yarımada gibi uzanan yüksek bir tepede yer alan, dünyanın en eski taş oyma manastırını da bünyesinde barındıran Kıyıköy.

Karyalılar’ca kurulduğu kabul edilen Kıyıköy’ün antik çağdaki adı Salmydessos’tur. İmparator Neron, Trakya Valisi olduğu yıllarda o zamanki adıyla Salmydessos’a sayfiyeye gelirdi. Köyün girişindeki kapı o çağlardan kalma Bizans eseridir. Köyde günümüzde Selanikli Türkler yaşamakta.

Trakya’nın yegane Karaçam (Pinus Nigra) Ormanlarının bulunduğu bu alan değişik bitki türlerini kapsamaktadır. Bunların başında Karaçam, Macar Meşesi, Sapsız Meşe, Saçlı Meşe, Doğu Gürgeni, Kara Gürgen, Dişbudak, Kayın, Akçaağaç, Ihlamur ve Kızılağaç gelmektedir. Ayrıca koruma alanında Karaca, Yaban Domuzu, Kurt, Çakal, Sansar, Tilki, Porsuk, Tavşan gibi hayvanlar yaşamaktadır.

4 Haziran Pazar günü tam da bu köye gideceğiz, Deniz-Tarih-Doğa harika bir gün geçirmek için. Orman içi çok keyifli patikalar ve zaman zaman orman yollarında yaklaşık 4 saat doğa yürüyüşü yapacağız. Hedefimiz Kastro’ya ulaşmak.

Parkur kolay – orta zorlukta, yeni yürüyüşe başlayanlar da rahatlıkla katılabilir.

Yürüyüşün bittiği yerde Kastro’da denize nazır harika bir kır lokantası var, civarı mesire alanı önü ise harika bir deniz. Hava oldukça güzel bunun anlamı elbette masmavi sulara dalmak demektir, yüzme malzemelerinizi yanınızda getirmeyi unutmayınız.

Kahvaltı evden getireceğimiz malzemelerle Saray’da bir açık hava çay bahçesinde. Öğlen yemeği hazırladığımız sandviç tarzı yiyeceklerle.

Eğer etkinliğin doğa yürüyüşü kısmına katılmak istemezseniz gün boyunca Kıyıköy’de vakit geçirip akşama doğru aracımızla birlikte buluşacağımız yere yani Kastro’ya geçebilirsiniz.

FİYAT
25 kişi ve üzerinde katılım olursa 80 TL, daha az sayıda katılım olursa 85 TL (minimum 15 kişi)

Ulaşım + Rehberlik + Acenta giderleri ve tabii doğada sıcak çay keyfi

18 yaş altı, 2 kişilik %50 indirimli öğrenci kontenjanımız elbette bu etkinlik için de geçerli:)

Katılım için bize araca bineceğiniz durağı ve iletişim için telefon numaranızı:

yolvemacera@gmail.com

bilgi@yolvemacera.com

bilgi@gezginlerkulubu.org

adreslerinden birine iletin lütfen.

Ayrıca 0530 223 11 95 nolu telefondan da bizi arayabilirsiniz, mesaj atabilirsiniz.

KATILIM KOŞULLARI: Katılım esnasında etkinlik bedeli sizden talep edilecektir (80 TL).

Etkinliğin 2 gün öncesinden itibaren (Perşembe akşam 17:00) yapılan iptallerde acenta kuralları gereği bu para iade edilmeyecektir. Öncesindeki iptallerde paranızı kesintisiz alabilirsiniz.

HAREKET BİLGİLERİ

Bostancı Köprüsü Kadıköy istikameti durak 07:00
Göztepe Köprüsü Kadıköy istikameti 07:10
Kadıköy Evlendirme 07:15
Mecidiyeköy Aslı Börek 07:40
E5 boyunca dilediğiniz yerden araca binebilirsiniz
Beylikdüzü yaklaşık 08:40

Trafik koşullarına bağlı olmakla birlikte saat 21:00 civarında İstanbul’da olmayı planlıyoruz.

Yol üstünde size uygun bir duraktan dahil olabilirsiniz. Duraklara en az 5 dakika erken gelirseniz doğada geçireceğimiz zaman artacaktır.

Etkinliklerimizi A Sınıfı belge numaralı seyahat acentası işbirliği ve güvencesiyle yapmaktayız. D2 Belgeli lüks turizm araçları ve güleryüzlü kaptanlarla yola çıkmaktayız.

Türkiye Dağcılık Federasyonu Dağcılık eğitimlerini tamamlamış, ilk yardım sertifikalı oldukça deneyimli ve profesyonel dağcılar olan rehberlerimiz gerekli gördükleri takdirde etkinlik üzerinde değişiklikler yapabilirler.

ÖNEMLİ NOTLAR

  • Yürüyüş sırasında kumanya, su ve başka kişisel ihtiyaçlarınızı taşımak için tercihen belden bağlamalı bir sırt çantası bulundurun.
  • Hafif, kolay kuruyan, rahat ve dar olmayan giysiler giyinin.
  • Jean pantolon giymeyin.
  • Bilekleri saran, sert ve tırtıklı (tercihen Vibram) tabana sahip, su geçirmeyen yürüyüş botu giyin. Topuklu, kösele ve düz tabanlı ayakkabı ya da spor ayakkabı kesinlikle tercih etmeyin.
  • Yürüyüş esnasında min. 2lt su bulundurmalısınız. Kar yürüyüşü içeren etkinliklerimizde mümkünse en az 0.5lt’lik bir sıcak su termosunuz olmalı.
  • Çantanıza yürüyüş esnasında atıştırmak için kuruyemiş alabilirsiniz.
  • Yürüyüş sonrasında değiştirmek için yanınıza mutlaka yedek giyecekler alın. (Ayakkabı, çorap, pantolon vb.) Bu malzemeleri yürüyüş esnasında yanımıza almayıp araçta bırakacağız.
  • Kullandığınız ilaçlar varsa yanınıza alınız, bu konuda ve varsa kronik hastalıklarınız hakkında rehbere etkinlik öncesinde mutlaka bilgi veriniz.

 

Bunlara da Göz Atın

Kapanca Limanı

Trilye – Eşkel Fotoğraf ve Doğa Yürüyüşü – 14 Nisan Pazar

Tarihin, doğanın ve baharın renklerine doyacağımız farklı bir plan yaptık:) Yeşil Bursa’nın maviyle buluştuğu bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir