YAŞAMIN İÇİNDEN

Kentliler İçin Yavaşlama Rehberi

Rüzgarın yönünü değiştiremiyorsan, yelkenleri rüzgara göre ayarla. Çünkü dünya karşılaştığın fırtınalarla değil, gemiyi limana getirip getiremediğinle ilgilenir. – Xsentius

Bir kıyı kasabasına yerleşip, kasaba hayatının günlük seyrinde sakinleşmek ve yavaş yaşam ritmine kavuşmak doğamıza kuşkusuz çok iyi geliyor. Ancak kentle bağı olan ve sadece sınırlı sürelerde bu sakin yaşamı tadabilenler için kent yaşamının içinde de huzur anları yaratabilmek önemli.

Kent yaşamının gerektirdiği bir hız içerisinde yaşarken neyi niçin yaptığımızı pek düşünmeden yapıp bitiriveriyoruz. Gündelik yaşam hızı ve döngüsü içinde otomatiğe bağlanmış şekilde varoluşumuzu sürdürüyoruz.

Bir de yaşamak var.

Sınırlı sürelere sıkıştırdığımız “yaşam”ımıza biraz daha yer açmak, içine sıkıştırıldığımız çemberlerin dışına çıkmak veya çemberin dönüş hızını yavaşlatmakla mümkün olabilir.

İhtiyaçlarımızı karşılamak için çalışıyoruz ancak bu arada reklam ve promosyonların etkisi ile olmayan ihtiyaçlarımız için gereksiz harcamalar da yapıyoruz. Bu durumda önemli olan istek ve ihtiyaç ayrımını farkına varmak. Herhangi bir şeyi almadan önce gerçekten ihtiyaç olup olmadığını eğer ihtiyaçsa satın almak dışında ihtiyacı karşılamanın mümkün olup olmadığını araştırmak. Takas, kiralama ve benzeri şekillerle maliyetleri düşürebileceğimiz siteleri takip etmek, ikinci el kullanımını tercih etmek. Yerel ve yerinde üreticiden temin etmek.

Ve belki de en önemlisi sadeleşmek.”Az çoktur”sözünü unutmamak. Daha fazlasına, daha yenisine, daha iyisine, daha çoğuna değil, ihtiyaca odaklanmak.

Bu şekilde tercihlerde bulunursak ne kadar az ile yaşayabildiğimizi ve daha fazla ihtiyacımız olan tek şeyin “yaşamak” olduğunu fark edeceğiz.

YolveMacera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 × 2 =

Başa dön tuşu