Kendini Zorlamanın Kutsallığı

İnsanın yaşamı bir denizi andırır; kimi zaman dalgasız ve çarşaf gibi, kimi zaman fırtınalı bir cehennem. Hayat öyle bir dengede ki, en güçlü insanlar bile ellerinden geleni yapmak zorunda kalır hayatın sürprizleri karşısında.

İnsan, özgürlük yolculuğuna çıkması gerektiğini ancak ölümlülüğünü anladığında karar verebilir. Çevresindekilere ve yakınlarına bakar; yaşlılığı ve gençliği görür. Belki kendisi de yaşlı veya gençtir, fakat bu ona dünyada sandığı gibi sonsuz bir zamanı olmadığını hatırlatır.

Önünde iki seçeneği vardır; konfor ile kendini bulayacak ve hayatı sonsuzmuş gibi yaşayacak ya da konforundan vazgeçerek ve yaşantısının doğan ve batan günlerini kendine rehber edinerek bir yolculuğa çıkacaktır.

Bu yolculuğa özgürlük, kendini keşfetme, kendi benliğini ehlileştirme, cevabı olmayan soruları anlama gibi bir çok neden ile çıkabilir. İnsan bu yolda bir şeyi anlayacaktır; yolculuğu ona zor kılan, yine kendisinin içinde bir yerden gelmektedir. Zihni onu korkutacak, bedeni ona eve dönelim artık diyecek, fakat ruhu kendisinin bile görmediği bir şey görerek ona yolculukta rahatlık ve huzur vererek devam etmesini temenni edecektir.

Herkesin yolculuğu farklı olmakla birlikte, herkesin bu yolculukta bulacağı şeylerden ortak olanı, özgürlük. Peki kimisine göre insan yaşamındaki en değerli soyut hazine olan özgürlüğün bedeli ne olacaktır? Hayat, yolda insana kendini nasıl zorlayacağını, sınırlarını yavaş yavaş genişleterek nasıl özgür olacağını gösterir.

İnsanın etrafındaki sınırları kırmaya veya aşmasına ihtiyacı yoktur özgür olmak için; bunun için gereken, insanın kendi içindeki sınırları genişletmesi veya o sınırları istediği zaman aşabilmesidir minimum efor sarfederek.

Bu yolculuktan çıkarılacak yegane ders ise; her ne kadar insan ölümlü olsa da, potansiyeli sınırsızdır. Ve bunun önündeki engelleri sadece kendini elinden gelebildiğince ve sağlıklı olarak zorlaması ile etkisiz kılabilir, istekleri yönünde.

Not: Yazıda yol kavramını metafor olarak yorumlayın.

Ahmet Fırat Kestekoğlu

YolveMacera

Paylaşmak Güzeldir

Bunlara da Göz Atın!

Bütün Yollar Roma’ya Çıkar

Bu cümle tam olarak gerçeği yansıtmasa da modern şehirler eski uygarlıklardan çok şey öğrendi. Bazı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir