YAŞAMIN İÇİNDEN

Karıncalardan Örnek Alınası Bir Davranış

Onlardan öğreneceğimiz çok şey var gibi…

Dünyanın hemen hemen her yerinde yaşayan ve istilacı bir karınca türü olan ateş karıncaları, sel baskı­nına karşı çok etkili bir çözüm bulmuş. Yu­vaları su altında kaldığı zaman bacaklarını ve çenelerini birbirine kenetleyen işçi karıncalar, kaçışa dayalı önlem alıyor. Tüm koloni yani binlerce, on binlerce karınca bir arada kalarak kendi vücutlarıyla iki dakika içinde suda batmayan bir sal oluşturuyor ve selde boğulmaktan kur­tuluyorlar.

Kaynak: https://www.sciencenews.org/

Kraliçeyi ve larvaları salın ortasına yerleştirerek, beden kütlesinin üzerinde yüksekte ıslanmadan kalmalarını sağlıyorlar. daha sonra karıncalardan oluşmuş sal dalga­larda sallana sallana yoluna devam ediyor. Karıncaların neredeyse yarısı suyun altında, diğer yarısı da üst tarafta bulunuyor. Karıncaların ince tüyleri hava tutuğundan en alttaki karıncalar dahi suya tamamen batmıyorlar.

Öyle bir disiplin içinde çalışıyorlar ki, salı oluşturan karıncalar sürekli bulundukları yeri değiştiri­yor, böylece hiç bir karınca uzun süre su al­tında kalmamış oluyor. Her bir birey görevini kurallara uyarak, özenle yerine getiriyor. Peki on binlerce karın­ca nasıl dağılmadan bir arada suyun üzerin­de kalabiliyor diye düşünebilirsiniz.

Cevabı aslında oldukça basit. Bunun için her bir karınca komşusunun bacağını ısırıyor, böylece birbirlerine yapış­mış halde su geçirmeyen bir sal yapıyorlar. Dayanıklı olduğu kadar esnek de olan bu sal on binlerce karıncanın itişip kakışmasına ve dalgalara rağmen güvenli bir şekilde haftalar­ca bu şekilde yoluna devam ediyor. Ateş karıncaları kendilerine uygun bir kara parçası bulana kadar, salda birkaç hafta yaşayabiliyor ama kolonilerini yeniden kurmak için sonuçta karaya çıkmaları gerekiyorlar.

Ateş ka­rıncalarından ilham alan mühendisler ilerde aynı mekanizma ile çalışacak robotlar tasar­lamayı umut ediyor. Doğanın insana öğretecek daha çok şeyi olduğu bir gerçek, öyle değil mi?

Göz atmak isterseniz

YolveMacera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu