Karıncalardan Örnek Alınası Bir Davranış

Onlardan öğreneceğimiz çok şey var gibi…

Dünyanın hemen hemen her yerinde yaşayan ve istilacı bir karınca türü olan ateş karıncaları, sel baskı­nına karşı çok etkili bir çözüm bulmuş.

Yu­vaları su altında kaldığı zaman tüm koloni yani binlerce, on binlerce karınca bir arada kalarak kendi vücutlarıyla suda batmayan bir sal oluşturuyor ve selde boğulmaktan kur­tuluyorlar.

Karıncalardan oluşmuş sal dalga­larda sallana sallana yoluna devam ediyor. Karıncaların neredeyse yarısı suyun altında, diğer yarısı da üst tarafta bulunuyor.

Öyle bir disiplin içinde çalışıyorlar ki, salı oluşturan karıncalar sürekli bulundukları yeri değiştiri­yor, böylece hiç bir karınca uzun süre su al­tında kalmamış oluyor. Her bir birey görevini kurallara uyarak, özenle yerine getiriyor. Bu karıncalar ıslandıkları zaman vücutlarındaki ince kıllarla küçük hava kabarcıkları tutarak bir süre bu hava kabarcıkları sayesinde suyun altında kalabiliyorlar.

Peki on binlerce karın­ca nasıl dağılmadan bir arada suyun üzerin­de kalabiliyor?

Her bir karınca komşusunun bacağını ısırıyor, böylece birbirlerine yapış­mış halde su geçirmeyen bir sal yapıyorlar. Dayanıklı olduğu kadar esnek de olan bu sal on binlerce karıncanın itişip kakışmasına ve dalgalara rağmen güvenli bir şekilde haftalar­ca bu şekilde yoluna devam ediyor.

Ateş ka­rıncalarından ilham alan mühendisler ilerde aynı mekanizma ile çalışacak robotlar tasar­lamayı umut ediyor.

Doğanın ve içinde ba­rındırdıklarının insana öğretecek daha çok şeyi olduğu bir gerçek, öyle değil mi?

Referans: Bilim – Teknik, Ağustos, 2011

YolveMacera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu