Yitip Giden Kültürümüz – Karaman Evleri

Hızlı şehirleşme ve sanayileşme kent merkezlerine göçleri artırdı. Özellikle tarihi şehirlerimizde, tarihi dokuyu ve çevreyi oluşturan eski evlerin yıkılıp, yerlerine apartmanlar dikilmesine yol açtı. Bu da devamında kentlerin tarihi kimliklerini yitirmelerine ve diğer anıtların da yalnız ve anlamsız bir şekilde kalmasına yol açtı elbette. Bu süreç Anadolu’nun en önemli tarihî şehirlerinden Karaman’da da yaşandı ve Karaman’ın eski evleri ve kimliği de geniş ölçüde yok oldu.

Türk evi kavramı, Osmanlı evi, geleneksel ev kavramlarını içine alan, yüzyılların birikimiyle oluşmuş, içinde yaşanan hayatın tasarımını etkilediği, kendine özgü mimari özellikleri olan bir mesken, konut türüdür. Bu evler, Anadolu insanının sosyal ve kültürel tarihinin en önemli tanığıdır. Karadağ eteklerinde ve Karaman Ovası’nda karşılaşılan yapılaşma türü, barınma, üretim ve diğer etkinliklere ait mekanların yer aldığı Anadolu Türk yerleşme biçiminin tipik örneklerindendir.

Karaman evlerinin bir kerpiç duvarla çevrili iç bahçesi, hayatı bulunur. Sokak kapısı ile bu hayata girilir. Hayatın bir kenarında ev, ona bitişik mutfak, tandır, tuvalet, ahır, samanlık gibi mekânlar vardır. Mekanlar dışa kapalı, orta avlu sadece aileye aittir. Kurak iklim şartlarında orta avlu nemi tutması açısından da önemlidir. Bu nedenle yazları nemi kaybetmemek için evler rüzgarı kesecek şekilde yapılmıştır. Bazı evlerde oldukça geniş tutulan orta avlu yaşam alanıdır. Meydan, sokak gibi toplu alanları kullanma alışkanlığı olmayan köylülerde yaşantı, bu avlularda geçer.

Tartan Evi

Karaman evleri dış görünüşlerinin sadeliğine karşılık iç kısımlarında devrinin önemli örneklerini teşkil eden süslemelere sahiptirler. Bunların Anadolu Türk evinin süsleme programı bakımından önemleri büyüktür. 19.yy ortalarında Sami Tartan’ın dedesi Hacı Ahmed Efendi tarafından yaptırılan Tartan evi Karaman evlerinin en güzel örneklerinden biridir. Anadolu Türk Ev Mimarisinin güzel örneklerinden biri olan yapı orta sofa planlı olup iki katlıdır. Evde ahşap süslemeden daha ziyade kalem işi süslemeler dikkati çekmektedir. Evin içinde 360 derece yolculuk yapmak isterseniz bu bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Bu evlerin ve yaşam biçimlerinin bir çoğu günümüzde kaybolmuş ve yerlerini TOKİ’ye bırakmıştır. Bu evler hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz çalışmaya göz atabilirsiniz. http://dergi.kmu.edu.tr

YolveMacera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Yazımızı okumaya devam etmek için reklam engelleyicinizi kapatır mısınız?