KÜLTÜR

Kapadokya’nın Yeraltı Depoları

Kapadokya’nın merkezi olan Nevşehir olağanüstü coğrafyası ve doğa oluşumları ile Dünya turizmine görsel bir şölen sunarken bu coğrafya ve doğanın görünmeyen diğer bir yüzünün yeraltında gizli olduğunu çoğumuz bilmeyiz. Oysa dünyanın en büyük doğal yer altı depoları Kapadokya’da yer almaktadır.

Erciyes ve Hasan dağları arasındaki kalan bölgede volkanik hareketler sonucunda oluşan bölgede oluşan tüf katmanları Kayseri, Niğde ve Aksaray arasında Nevşehir bölgesine yayılmıştır. 50-300 metre derinliğindeki bu katmanlar yüksek nem içeren higroskopik yapıda , kolay şekil alabilen özellikte olduğundan tarih boyunca insanlar tarafından farklı amaçlar için kullanılmıştır. Barınma, kilise, mahzen, tünel, erzak deposu, ahır yanında savunma amaçlı 14 katlı yeraltı şehirleri günümüzde turizme hizmet etmek üzere koruma altına alınmıştır.

Turistik amaçlı gezdiğimiz bölge ile ilgili birçoğumuzun bilmediği şey ise günümüzde eski geleneklerin korunduğu ve erzak deposu olarak kullanılan kısımların aynı amaçla kullanılmaya devam ettiğidir. Bölgede eskiden ilkel bir şekilde açılan 50-100 tonluk küçük depolar, artık yerini 15-20 bin ton kapasiteli depolara bıraktı. İçinde kamyon ya da TIR’ların dolaştığı depolar kurulan teknolojik havalandırma sistemleri ile kompleks birer tesis. 

Yeraltı depoları, yerüstündeki depolara göre birçok konuda avantaj sağlıyor. 2-3 metre kalınlığındaki kolon ve duvar kalınlıkları ile yüksek bir izolasyona sahip olan yer altı depoları, yerüstü depolarından daha stabil depo içi sıcaklığına sahip. Yeraltı depolarında sıcaklık yıl boyunca 4-10 derece arasında oluyor.

Depoların bir kısmı teknolojik bir kısmı ile manuel bir havalandırma sistemine sahip. Bölgedeki depolarda genelde mart ayı ile ekim ayı arasında Akdeniz Bölgesi’nin limon ve narenciye ürünleri saklanıyor. Ekim ayında limonun depolardan boşalması ile yerini patates alıyor.

Elbette yerel halk içinde bu depolar yerel halk için bölgenin en büyük istihdam kaynaklarından birini oluşturmakta.

https://www.theguardian.com/cities/2014/may/30/ancient-underground-city-cappadocia-fruit-produce-warehouse

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu