KÜLTÜR

Büyüleyen Işık Sütunları

Gece korkutucu derecede karanlık olduğunda ve sıcaklık donmasının altına düştüğünde, muhtemelen evinizden dışarı çıkmayı pek istemezsiniz. Ancak, şanslıysanız ve dışarıya bir göz atarsanız, gökyüzüne doğru uzanan gizemli ışık huzmeleri görebilirsiniz. Bu şaşırtıcı derecede renkli ışık gösteri size doğaüstü gibi görünebilir, ancak bunlar basit optik atmosferik olaylardan başka bir şey değildir. Güçlü ışık kaynakları özellikle soğuk havalarda gökyüzüne doğru sütun şeklinde yansımalar oluşturabilir. Bu nedenle birazdan göreceğiniz fotoğraflar başka bir dünyadan gelen kurtarıcılarımızın işaretleri değil. Aslında bilimsel açıklamaları mevcut…

Işık sütunları nasıl oluşur?

Kış gecesinde Laramie Wyoming üzerinde ışık sütunları; Kaynak: https://commons.wikimedia.org

Bu gerçekten şaşırtıcı optik fenomenin oluşabilmesi için havada yassı plakalar şeklinde buz kristalleri bulunmalıdır. Yerin yüzeyine yakın güçlü bir ışık kaynağından çıkan ışınlar, atmosfere yayılırken buz kristallerinin alt kısımlarına çarpar ve aşağı doğru geri yansır. Milyonlarca buz kristalinden yansıyan ışınlar gözümüze ulaştığında, gökyüzünde dikey olarak yayılan ışık sütunları şeklinde bir görüntü oluşturur. Güneş gibi uzak bir kaynaktan gelen ışınların ışık sütunu oluşturabilmesi için, yassı buz kristallerinin havada hafifçe eğimli şekilde yönlenmiş olması gerekir. Ancak yapay bir aydınlatmadan çıkan ışınların ışık sütunu oluşturacak şekilde yeryüzüne geri yansıyabilmesi için buz kristalleri yere paralel olmalıdır.

Bu etki, bir ışık kaynağının bir su kütlesindeki yansımasına benzer. Batan veya yükselen güneş genellikle göller, nehirler vb. gibi su kütlelerinde parıldayan bir ışık oluşturur. Bunun nedeni güneşten gelen ışığın su yüzeyinin çeşitli noktalarında yansımasıdır. Bu yansımalar da ortak bir noktada (gözlemci) buluşur ve su yüzeyinde bir ışık huzmesi gibi görünebilir.

Işık sütunları atmosferik koşullar uygun olduğu için daha çok Kuzey Kutbu bölgesinde meydana gelse de kış ve sonbaharda dünyanın farklı yerlerinden farklı biçimlerde gözlemlenebilir. Işık sütunları çöllerin geceleri aşırı derecede soğuyabildiği İran’da bile gözlemlenmiştir.

YolveMacera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu