POSOF-ARDAHAN / FOTOĞRAF: CÜNEYT OĞUZTÜZÜN

Kafkasya’ya Açılan Kapımız: Posof

Posof, Türkiye´nin kuzeydoğu köşesinde yer alan, Ardahan İline bağlı bir İlçedir. Güneyinde Damal, batısında Şavşat ilçeleri bulunmaktadır. Posof, kuzey ve kuzeybatıda Acaristan (Acara), doğuda da Ahıska (Gürcistan) ile sınırdır. Posof´un deniz seviyesinden yüksekliği 1583 metre, yüzölçümü 606 km´dir. Gürcistan´la sınırlarımızın uzunluğu 77 km´dir.

Türkiye geneline göre yüksek olan bu yöre bir ölçüde Karadeniz ikliminden etkilenmektedir. Böylece çöküntü alanında ve vadi tabanında yer alan küçük tarım alanları iklimin sert etkilerinden korunabilmektedir. İklimin nispeten ılıman olması nedeniyle gür bir bitki örtüsüne sahiptir.Yağışların da bol olması nedeniyle yılın büyük bölümünde bitki örtüsü yeşilliğini muhafaza eder.

Etrafı yer yer yükseklikleri 3000 metreyi aşan Ulgar, Arsiyan ve Cin Dağları ile çevrili olan ilçe, bu dağlardan çıkan akarsular ve onlarca irili – ufaklı göl ile doğalpark görünümündedir.

Kaynağını bu dağlardan alan Posof çayı ilçenin en önemli akarsuyudur. Batı-doğu istikametinde akmaya devam eden Posof çayı Gürcistan Cumhuriyeti ile sınır çizdikten sonra Gürcistan topraklarına girer. Gürcistan topraklarında Kura nehriyle birleştikten sonra Hazar Denizi´ne dökülür.

Urema Yaylası

Kaynak suları, geniş çayırları ve serin havası nedeniyle yaz mevsiminde Gürcistan’a hemen komşu yaylalar güzellikleri ile göz doldurmaktadır bölgede. Bu yaylalar içerinde Urema ve Başyurt yaylaları ayrı bir önem taşımaktadır.

Anadolunun Kafkasya’ya açılan kapısı olan bu topraklar, tarih boyunca farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış, büyük savaşlara tanık olmuş kadim topraklardır. bugün günümüzde dahi ilçe halkının asli kimliğini oluşturan Kıpçak Türkleri bölge tarihinde önemli rol oynamıştır.

Posof kültür, edebiyat ve folklor anlamında zengin ilçelerimizdendir. Tarihin seyri içerisinde Orta Asya ve Kafkasya’dan Anadoluya göç edenlerin uğrak yeri olduğu gibi, burada yaşamış ve kök salmış medeniyetlerden izleri bünyesinde barındırmaktadır.

Ayrıca Posof’ta okur – yazarlık oranı yüzde yüze yakındır. Üniversite bitirme oranının en yüksek olduğu ilçelerden birisidir aynı zamanda.

Türkgözü Gümrük Kapısı bu ilçede yer alır. Adını Gürcistan’a sınır teşkil eden Türkgözü köyünden alan bu kapı 1995 yılında açılmıştır. Günümüzde adı giderek duyulan bir doğa güzelliğimiz olan Çıldır Gölü ve civarına gittiğinizde, yolunuzu biraz uzatıp bu toprakları da görmenizi öneririz.

Bunlara da Göz Atın

Doğanın Sanat Eseri: Vatna Buzulu

Başka bir gezegene aitmiş gibi görünen bu fotoğraf, İzlanda’daki Vatna Buzulu’nda (Vatnajökull) bir buzul mağarasının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir