KÜLTÜR

Kadınlar İçin Süslenen Erkekler Köyü

Dünyadaki en olağanüstü eş bulma ve flört etme toplanmalarından biri Gerival denilen bir yarışma olsa gerek. Gerival kazanmak, yeni bir sevgili bulmak demek. Yalnız bu yarışmada bir farklılık var: Seçim yapan kadın ve şaşırtıcı şekilde, süslenen taraf ise erkek.

Üstelik evli olup olmamanız bu yarışmaya katılmanıza engel değil. Çünkü Vudabe kültürü kadın erkek ilişkilerine bizim bakış açımıza göre yanlış gibi gözükse de farklı bir gözle bakıyor. Amaç üremek ve soyun devamı…

Gerival, genç erkeklerinin katıldığı bir tür güzellik yarışması.Yedi gün süren Gerival danslarına katılacak genç erkekler için makyaj işin çok önemli bir parçası. Yüz genellikle kök boyayla renklendiriliyor, burun üzerine ve yanaklara sarı veya beyaz çizgiler çekiliyor, beyaz noktalarla desenler yapılıyor. Dudaklar siyaha boyanarak dans sırasında gösterilecek dişlerin beyazlığının daha da belirginleşmesine çalışılıyor. Boyunda boncuk gerdanlıklar, kolyeler, renkli deriler var. Ayaklara kadınların kullanacağı tipte bir kumaş sarılıyor. Başa da açık renkli bir kumaş bağlanıyor, keçi tüyü takılıyor, yüzün iki yanından süslü deriler uzanıyor.

Ve Gerival dansı…

Elli ya da daha fazla dansçı dirsek dirseğe, yan yana diziliyor ve bir tür mırıldanma başlıyor. Yükselip alçalan ritme birkaç saniye sonra gövdeler de uyuyor. Her daha şiddetli ses vuruşunda, dizlerini biraz kırarak ayak uçlarında yükseliyorlar, kollarını yavaşça ileri doğru uzatıyor, yine ayaklarının üzerine iniyorlar. Dans bu şekilde sürüp gidiyor, ayak uçlarında yükselip kolları hafifçe kaldırırken bir yandan da geleneksel sözleri mırıldanıyorlar.

Aslında oldukça yalın olan bu dansı etkileyici, neredeyse gerçeküstü kılan şey, her dansçının bir yandan da bir mimik gösterisine girişmesi. Başı sağa sola çevirme, kocaman bir gülümsemeyle bembeyaz dişleri ortaya çıkarma, gözleri olabildiğince büyük açma, baygın bakışlar, gözleri şaşı yapma…

Büyük Sahra’nın kıyısında yüzlerce yıllık geleneğini sürdüren topluluğun erkekleri kadınlara yaklaşmak için bilinen ezberleri bozup, güç ve kas gösterileri, çok yemek, çok içmek, gürültü çıkarmak, ata iyi binmek, iyi güreşmek gibi yaygın yöntemler yerine süslenmeyi tercih ediyorlar.

Medeniyetin kirli ellerinin henüz fazla dokunmadığı coğrafyalarda hayat gerçeküstü denilebilecek bir biçimde devam ediyor.

YolveMacera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu