YAŞAMIN İÇİNDEN

Japonların Kadim Bilgeliği: İkigai

Dünyanın en uzun ömürlü insanlarının yaşadığı yer olan Japonya’nın Okinawa adası “Ölümsüzler diyarı” olarak adlandırılıyor ve burada 100 yaşını aşmış 400’den fazla insan bulunuyor. Bunun ardında beslenme şekli ve aktif bir sosyal yaşam gibi sebeplerin yatmasının yanı sıra, son zamanlarda adını çok sık duymaya başladığımız Ikigai adlı yaşam felsefesinin de etkisi büyük.

Japon kültürünün dünyada mutluluk peşinde koşan herkese hediye ettiği Ikigai’yi kısaca özetlemek gerekirse ‘her sabah yataktan enerjiyle kalmak için bir sebep’ diyebiliriz, yani diğer bir deyişle sizi mutlu eden ve sürekli motive kalmanızı sağlayan ‘varlığınızın anlamı’. Ikigai: Japonların Uzun ve Mutlu Yaşam Sırrı kitabının yazarlarından Hector Garcia, herkesin bir İkigai’si olduğunu söylüyor, bunu bulmak içinse şu soruları cevaplamak için biraz vaktinizi ayırarak işe başlamanız gerekiyor:

  1. Neyi seviyorum? (Tutkunuz)
  2. Hangi konuda iyiyim? (Yeteneğiniz)
  3. Ne yaparak para kazanabilirim? (Mesleğiniz)
  4. Dünyanın neye ihtiyacı var? (Misyonunuz)

Bu dördünün kesiştiği nokta ise İkigai’nizi, yani hayattaki varoluşunuzun anlamını ortaya çıkarıyor.

Nörobilimci ve Ikigai’nizi Uyandırın kitabının yazarı Ken Mogi, tüm bu soruları yanıtlayarak hayattaki amacınızı bulmak için beş temele odaklanmanız gerektiğini söylüyor: küçük adımlarla başlamak, kendinizi olduğunuz gibi kabullenmek, çevrenizdeki dünya ile bağlantı kurmak, küçük mutlulukların peşine düşmek ve anı yaşamak.

Tüm bunları söylemesi kolay… peki ya uygulaması? Sandığınız kadar zor değil! Örneklerle açıklayalım.

  1. Küçük adımlarla başlamak: 10 dakikanızı yeni bir kitabı okumaya ayırın.
  2. Kendinizi olduğunuz gibi kabullenmek: Üç olumlama ile kendinizi övün.
  3. Çevrenizdeki dünya ile bağlantı kurmak: Telefonunuzu bir süre çantanıza koyun ve dış dünyada gördüklerinizin, duyduklarınızın keyfini sürün.
  4. Küçük mutlulukların peşine düşmek: Her gün sizi gülümseten üç küçük şeyi bir deftere not düşün.
  5. Anı yaşamak: O sırada başka hiçbir şeyle ilgilenmeden yediğiniz yemeğin, içtiğiniz kahvenin keyfini tam olarak çıkarmak için zaman ayırın.

Hepimiz merak dolu varlıklarız. Ikigai: Japonların Uzun ve Mutlu Yaşam Sırrı’nın yazarlarına göre “Öğrenme tutkumuz, merakımız ve sezgilerimiz bizi İkigai’mize yönlendiren, içimizdeki doğal pusulalarımız”. Kendi İkigai’nizi bulmak için hemen bugün küçük bir adım atmaya ne dersiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu