Japonya Hakkında İlginç Bilgiler

Kendilerine has kültürleri, muhteşem yemekleri, teknoloji konusundaki başarıları ile Japonya dünyadaki en ilginç ülkelerden biri.

Bu liste onları daha yakından tanımanıza vesile olabilir.

1- Her  şeyden önce Japonya adını bizler kullanıyoruz, onlar ise kendilerine “Nihon” veya “Nippon” diyorlar. Bunun anlamı “güneşin yükseldiği yer.”

2- Japonya bir adalar ülkesi. 6852 ada var ama bunların 430 tanesinde insan yaşıyor. Tokyo etrafındaki alanlarla birlikte 35 milyon nüfusa sahip ve dünyanın en büyük metropol alanı. Ayrıca dünyanın en pahalı ikinci kenti.

3- Japonya’nın %70′i dağlarla çevrili. Ülkede ayrıca 200 volkanik dağ var. En yüksek dağ olan Fuji dağı da aktif bir volkan.

4- Dünyada uzun yaşam deyince ilk akla gelen ülke Japonya. 100 yaşın üzerinde 50000’den fazla insan yaşıyor. Japonların %21 ‘i yaşlılardan oluşuyor ve bu dünyadaki en yüksek oran.

5- Japonya’daki işsizlik oranı sadece %4.

6- Japonya’da okuma-yazma oranı %100

7. At eti Japonların mutfağında bir başlangıç yemeğidir ve çiğ olarak yenen bu et oldukça popülerdir.

8. Japonya’da misk kavunu (bir tür kokulu kavun) oldukça değerlidir. Kavunun kilosunu 31,473 yen’den yani 300 $ ‘dan satın alabilirsiniz.

9. Japonya’da bazı erkekler kafalarını tıraş ederler. Bu onların karşısındakinden özür dileme biçimidir. Japonca’da özür dilemek için en az 20 farklı kelime var.

10. Japonlar denize girmeyi pek sevmezler. Ama kaplıcalara bayılırlar. Zaten volkanik dağlarda çok olduğu için kaplıcalar çok fazladır.

11. Japonya, dünya’da cinayet oranın en düşük olduğu ülkelerden biri. Ama maalesef intihar oranları o kadar düşük değil. Japonların intihar için seçtikleri en popüler yer ormanlar. Aokigahara onların en çok intihar ettiği yer. 20-44 yaş aralığındaki erkeklerin ana ölüm sebebi intihar.

12. Japonlar şuana kadar toplam 15 nobel ödülü kazanmış.

13. 1 milyondan fazla insan odasından hiç çıkmıyor. Hikikomori denilen bu fenomen bireylerin toplumsal yaşamdan çekilmeleri, ve sıklıkla aşırı seviyelerde kendilerini izole etmeleri demek.

14. Japonya’daki insanlar birbirlerine karışmazlar. Çok garip bir kıyafet giyseniz bile kimse size bir şey demez ya da ayıplamaz. En fazla bir kez bakıp kafalarını çevirirler.

15. Japonlarda Karate, Judo, Sumo, Ninjutsu, Kendo, Jujutsu ve Aikido gibi dövüş sanatları kültürün önemli bir parçası.

16. Japonlar evlerine asla ayakkabı ile girmezler. Bu onlar için çok ayıp bir şeydir.

17. Kış aylarında evlerinde sadece oturdukları odayı ısıtırlar. Evleri genel olarak küçük olsa bile , oturmadıkları bir odayı ısıtmayı israf olarak görürler.

18. Tokalaşma, sarılma, öpüşme yoktur. Hafifçe eğilerek selam verilir. El teması yoktur. Bir çocuğun bile başını severseniz size çok kızar, bu onu aşağılamak demektir.

19. Japonlar sözle kavga etmeyi sevmezler. Boş konuşmaları hiç sevmezler. Bir karı kocanın bile birbirine bağırdığını duyamazsınız. Kızgınlık sadece bakışlarla gösterilir. Bu evde de iş yaşantısında da böyledir. İş yerinde toplantılarda konuşanlar genelde gençlerdir. Yaşlılar dinler ve sonra kararlarını bildirirler.

20. Japonya’da çizgiromanlar için harcanan kağıt miktarı tuvalet kağıtları için harcanandan daha fazla. Bu arada Godzilla resmen bir Japon vatandaşı olarak kabul ediliyor.

Sonuçta ilginç insanlar işte…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Yazımızı okumaya devam etmek için reklam engelleyicinizi kapatır mısınız?