KÜLTÜR

İzole Bir Toplum: Tahtacı Türkmenleri

Orta Asya’dan alıp gelmişler meziyetlerini, uzun yıllar dağlarda, orman içlerinde konar göçer, izole halde yaşamışlar ormanları mesken tutmuşlar Tahtacı Türkmenleri. 

Bir kısmı Toroslar’ı yurt bellemiş zamanında, bir kısmı Kaz Dağları’nı…

Ağaçeriler deniyor atalarına. Geleneklerine gönülden bağlılar. Artık yerleşik yaşıyorlar, aydın görüşlüler. Değer veriyorlar her bir cana; insana, hayvana, ağaca…

Bazı kaynaklara göre ise Hunlar’a dayanan bir soya sahipler. Büyük Hun İmparatorluğu‘nun yıkılışından sonra Batıya göç eden Hunların bir kolu 395 tarihinde Erzurum üzerinden Anadolu’ya gelmiş, 451 yılında onları Akhunlar izlemişlerdir.

Büyük bir göç dalgası da 466’da gerçekleşmiş, Avrupa Hunları’na bağlı Ağaçeri Türk boyları da bu dönemde Anadolu’ya gelmişler ve yerleşmişler.

Tahtacılar, günümüzde Kaz Dağları eteklerinden; Çanakkale, İzmir, Manisa, Aydın ve Muğla; Antalya, Mersin, Adana ve Çukurova düzlüklerine, daha iç kesimlerde Maraş’a, Kayseri’ye ve Malatya’ya dek uzanan geniş coğrafyada yaşamakta.

Alevilik inancını benimsemişler ve inançlarını yaşamaktadırlar.  Kadınları baş tacıdır onlar için, doğayı evleri kabul ederler, yaşadıkları yerlerde bilime, sanata değer verirler, hoşgörüyü ilke edinmişler.

Ağaç işçiliğinde kadın-erkek birlikte çalışırlar. Cumhuriyetin ilanından sonra baskılar azalınca ağaç işçiliğinden vazgeçerek ziraat, küçük esnaflık, memuriyet gibi işlere de başlamışlardır.

İlk köy tiyatrosu henüz birçok şehirde dahi yokken bir tahtacı köyü olan Bademler Köyü’nde kurulmuştur.

Selam olsun bu güzel insanlara…

Kaynak: Balıkesir ve Batı Anadolu Yöresi Tahtacı Türkmenleri, Hüseyin Kahraman MUTLU – Ali Külebi , 2011 Tarih boyunca Türkler ve Anadolu

YolveMacera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu