İzmir’in Köyleri ve Antik Kentleri -1 (Bergama, Foça 3-4 Şubat)

İzmir’in köyleri ve görkemli antik kentlerini dolaşacağımız etkinliklerimizin ilki Bergama, Kozak Yaylası ve Foça’yı kapsayacak.

2 Şubat Cuma akşam geç saatlerde (23:30) yola çıkıp Cumartesi sabah saatlerinde Bergama’da olmayı planlıyoruz. Hem tarihi evlerin yer aldığı Bergama sokaklarında fotoğraf avına çıkacağız, hem antik kenti ve hem de Bergama Müzesini doyasıya keşfedeceğiz

Sizlere birazcık Bergama’dan (Pergamon) bahsedelim.

8500 yıllık bilinen bir tarihi geçmişi olan Bergama, birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış, İzmir’e yaklaşık 100 km uzakta ve Bakırçay havzasında.

Bergama antik kenti döneminin hem bir bilim hem de sanat merkezi durumundaydı. Özellikle tıp alanında önemli çalışmalar yapılıyordu. Akropolden yaklaşık 820 m uzakta bulunan Asklepeion İ.Ö. 4. yüzyılda kurulmuş olan bir hastane kompleksi durumunda. Asklepeion’un bünyesinde ayrıca, kütüphane ve bir de Amfi tiyatro bulunuyor.

Bergama kenti sadece tıp merkezi değil aynı zamanda müzik, tiyatro merkezi olan bir kent….
Deniliyor ki ilk kez Psikoterapi burada yapılmış. UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde ve Akdeniz’de ortak öneme sahip 100 tarihi sit alanı arasında yer alan Bergama’da, Gymnasium ve Stadium’dan oluşan Akropol, Zeus Sunağı, yukarı agora, 10 bin kişi kapasiteli dünyanın en dik tiyatrosu, Diyonysos tapınağı ve kral sarayları bulunuyor. Bergama’da dini, resmi, sosyal ve ticari binalar iç içe bulunuyor.

-İlk kez deriden kâğıt yapımı yani parşömen
-İlk doğal tedavi (Müzikle, tiyatro ile, spor ya da güneş ile, çamur ile)
-İlk doğal ilaç kullanımı (Farmakoloji)
-İlk defa tıp ve eczacılık simgesi olarak yılanın kullanımı
-İlk kez 200.000 ciltlik bir Asya Kütüphanesi, Bergama’nın diğer bilinmesi gereken özelliklerinden.

Bergama’nın görkemli tarihine ve zarafetine doyduktan sonra, Kozak Yaylası’na doğru yol alacağız. Vaktimiz uygun olursa bölgede birkaç saat orman içi bir patikada kolay bir doğa yürüyüşü yapabiliriz.

Bir ekşi sözlük yazarı bölgeyi şöyle tarif etmiş.

“Bergamayı Ayvalık’a bağlayan 67 km’lik yolun geçtiği bir yayla. Harika bir ormanın içinde yol alınıyor. İnanılmaz bir manzara. Hele sonbaharsa hazan renklerinin her tonu yol boyunca eşlik ediyor. Öylece dalıp gidiyor insan, tutuluyor, susuyor ve şaşa kalıyor bu mucizeye…”

Kozak dönüşü Ege’nin şirin köylerinde molalar vererek Cumartesi akşam üzeri güzeller güzeli Foça’ya ulaşacağız.
Konaklama Eski Foça limanda, denize sıfır oldukça şirin bir otelde.

Ertesi gün harika bir açık büfe kahvaltının ardından Foça ve yakın çevresindeki tarihi ve doğal güzellikleri keşfedip öğleden sonra dönüş yolculuğuna başlayacak ve bir aksilik olmazsa Pazar saat 22:00 civarında İstanbul’da olacağız.

İstanbul dışındaki yerlerden katılmak isterseniz lütfen bizimle iletişim kurun.

Etkinlik ücreti
330 TL (25 kişi ve üzerinde katılımcı olursa)
370 TL (25 kişi altında katılımcı olursa, minimum 14 katılımcı)

Fiyata Dahil Olanlar
D2 Belgeli Lüks Turizm Araçlarıyla ulaşım
Rehberlikler
Eski Foça’da konaklama + açık büfe kahvaltı (2 kişilik odalarda)
Kapsamlı Seyahat Sigortası

Fiyata Dahil Olmayanlar
Müze ören yeri giriş ücretleri
Pazar kahvaltı hariç tüm öğün yemekler
Tek kişi konaklama durumunda +70 TL (uygun yer varsa)

Online katılım ve sorularınız için lütfen formu doldurunuz.

Adınız Soyadınız

E-Postanız

Katılacağınız Etkinliğin Adı

Telefon Numaranız

Durak Bilgileriniz ve diğer sorularınız

ARAÇ HAREKET BİLGİLERİ
2 Şubat 2018 Cuma
23:30 İncirli E5 Otobüs durakları (metrobüs duraklarının tam karşısı, büfenin yakınları)
23:45: Mecidiyeköy Simitsarayı önü, otobüs durakları
23:55 Kadıköy Evlendirme Karşısı Karafırın önü
00:00 Göztepe Köprüsü
00:10 Bostancı Köprüsü ve E5 boyunca devam edip Eskihisar’dan feribota bineceğiz.

Yol üstünde size uygun bir duraktan dahll olabilirsiniz. Duraklara en az 5 dakika erken gelirseniz ve verdiğimiz diğer mola zamanlarına riayet ederseniz planladığımız aktiviteleri yapma şansımız artacaktır:)

Tursab listesi için araca bineceğiniz durağı, seyahat sigortası için TC kimlik numaranızı ve iletişim için telefon numaranızı yolvemacera@gmail.com ya da bilgi@gezginlerkulubu.org adresine iletin lütfen.

Ayrıca 0530 223 11 95 nolu telefondan da bizi arayabilirsiniz.

Etkinliklerimizi A Sınıfı belge numaralı seyahat acentası işbirliği ve güvencesiyle yapmaktayız. D2 Belgeli lüks turizm araçları ve güleryüzlü kaptanlarla yola çıkmaktayız.

KATILIM KOŞULLARI
Katılım esnasında etkinlik bedelinin yarısı kapora talep edilecektir. Etkinliğin 4 gün öncesinden itibaren ( Salı akşam 17:00) yapılan iptallerde acenta kuralları gereği kapora iade edilmeyecektir.

Türkiye Dağcılık Federasyonu Dağcılık eğitimlerini tamamlamış, yaz ve kış yürüyüş liderliği belgelerini almış, ilk yardım sertifikalı oldukça deneyimli ve profesyonel dağcılar ya da kokartlı olan rehberlerimiz gerekli gördükleri takdirde etkinlik üzerinde değişiklikler yapabilirler.

ÖNEMLİ NOTLAR
Yürüyüş sırasında kumanya, su ve başka kişisel ihtiyaçlarınızı taşımak için tercihen belden bağlamalı bir sırt çantası bulundurun.

Hafif, kolay kuruyan, rahat ve dar olmayan giysiler giyinin.
Bilekleri saran, sert ve tırtıklı (tercihen Vibram) tabana sahip, su geçirmeyen yürüyüş botu giyin. Topuklu, kösele ve düz tabanlı ayakkabı ya da spor ayakkabı kesinlikle tercih etmeyin.

Yürüyüş esnasında min. 2 lt su bulundurmalısınız. Kış faaliyetlerimizde bu suyun mümkünse en az 0.5 lt’si bir sıcak su termosunda olmalı. Çantanıza yürüyüş esnasında atıştırmak için kuruyemiş (kuru incir, kuru üzüm vs.) alabilirsiniz.

Kullandığınız ilaçlar varsa yanınıza alınız, bu konuda ve varsa kronik hastalıklarınız hakkında rehbere etkinlik öncesinde MUTLAKA bilgi veriniz.

Keyfili etkinlikler dileriz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu