KÜLTÜR

İvan Ayvazovski’nin Gözünden İstanbul

Bir İstanbul aşığı, ünlü Rus ressam İvan Ayvazovski’yi tanıyor musunuz?

İvan Ayvazovski (1817 – 1900), eserlerinin yarıdan fazlasının konusu deniz manzaraları olan bir Rus ressam. Ailesinin kökenleri ise Doğu Anadolu’ya dayanıyor.  Henüz lisedeyken yeteneği keşfedilmiş ve 16 yaşında Çar I. Nikolay’ın emriyle St. Petersburg Akademisi’ne alınmış. 1836’da akademiden mezun olduktan sonra devlet tarafından Avrupa’ya gönderilmiş. Yıllar süren seyahatleri sırasında birçok ülkede sergiler açmış ve giderek da çağın en yetenekli Rus ressamı olarak ün kazanmış Ayvazovski.

İvan Ayvazovski

Hayatını etkileyecek ve bir çoğumuzun onu tanımasını sağlayacak olan ise 1845 yılında gerçekleşmiş. Hem kendi hayatını değiştirecek, hem de oryantalist sanat âlemini etkileyecek bir davet almış ve Sultan Abdülmecid’in çağrısına uyarak İstanbul’a ayak basmış. Basmasıyla da bu şehre aşık olmuş.

İvan Ayvazovski

1845-1890 yılları arasında İmparatorluk topraklarına dört kez seyahat etmiş. Abdülmecid, Abdülaziz ve II. Abdülhamit olmak üzere üç padişah tarafından madalyalarla ödüllendirilmiş hatta bir dönem saray ressamı olarak da anılmış kendisi. Sanatçı, İstanbul’un yanı sıra pek çok Anadolu şehrini de gezip tuvallerine aktarmış ve 1888’de İstanbul’da bir de sergi açmış.

İvan Ayvazovski

Kendisi normalde tuvaline yansıttıklarından dolayı “hırçın dalgaların ressamı” olarak bilinir. Buna rağmen İstanbul tablolarında dingin denizi, şehrin tepelerinde ve sahillerinde toplanmış insanları resmedip şehrin günlük yaşamına dair tarihe not düşmüş, sanki bir huzur yakalamıştır. Ayvazovski’nin İstanbul tablolarında, manzaralar da, insanlar da gerçekten farklı güzelliktedir.

İvan Ayvazovski

Beşbinin üzerinde eseri olan Ayvazovski’nin tablolarının büyük bir kısmı St. Petersburg, Moskova ve Erivan devlet müzelerinde sergilenmektedir. 30 kadar eseri Türkiye’de Dolmabahçe Sarayı, Deniz Müzesi, Askeri Müze, Fener Rum Patrikhanesi ve İstanbul Kumkapı Ermeni Patrikhanesi’nin koleksiyonlarında bulunmaktadır.

İvan Ayvazovski
İvan Ayvazovski

Kendisini ve çalışmalarını daha fazla incelemek isterseniz aşağıdaki videoya da göz atmanızı öneririz.

YolveMacera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu