KÜLTÜR

İsveç’e taşınmadan önce bilmeniz gereken bazı şeyler

Eğitim, iş, evlilik ya da herhangi başka bir sebepten ötürü bir şekilde yolunuz İsveç’e düştü ve İsveç hakkında da pek bir bilginiz yok. Gelince insanların size dışlayıcı gözlerle bakmasını istemiyorsanız bilmeniz gereken hayatın içinden bazı konu başlıkları: 

 1. Sıraya girin

Özellikle Türkiye’de sıraya girme bilincimiz pek yoktur. Fakat İsveçliler için kuyrukta sıraya girip, sıranın kendisine gelmesini beklemek çok önemlidir. Bu sebeple kuyrukta bekleme alışkanlığı edinin İsveç’e gelmeden önce.

2. İsveççe bilmek işinize yarar

Her ne kadar  İsveçlilerin 80%’e yakını İngilizce bilmekte de olsa İsveççe öğrenmeniz çok işinize yarayacaktır. İnsanlar elbette sizinle İngilizce konuşacaklardır ancak onların dilini konuşmanız daha kolay kabullenilmenizi sağlayacaktır.

3. Alışverişinizi saat 17:00 önce tamamlayın

Büyük şehirlerde açık yerler genelde geç saatlere kadar bulunabilse de, siz siz olun ve alışverişinizi saat 17:00’den önce yapın. Çünkü birçok yer o saatten sonra kapanmakta. Hatta cumartesi günleri bu saat 14:00’e kadar düşerken, pazar günleri tamamen kapalı olabilmekte.

4. Tüplerde yiyecekler

İsveç’e gelince markette gittiğinizde koca bir reyonun tüpe doldurulmuş yiyeceklerle dolu olduğunu göreceksiniz. Bizde belki çokokrem falan tüpte olurken, burada peynirlerden, soslara, hayvardan, hardala her türlü yiyeceğin tüplü halini bulabilirsiniz.  

5. Çocuk arabaları ile gezen babalar

İsveç’teki cinsiyetler arasındaki eşitliğin son derece yüksek olmasından dolayı yollarda, parklarda, kafelerde babaları bebek arabalarını iterken görebilirsiniz, şaşırmayın.

6. İsveçliler doğada gezmeyi severler

Haftasonları güzel bir havada en yakın ormana giderseniz eğer (ki bunun için saatlerce araba sürmenize yada otobüste pineklemenize gerek yok, sadece evinizden 10-15 dakikalık yürüme mesafesinde mutlaka bir orman bulursunuz) ormanda dolaşan, spor yapan, bisiklet süren, ata binen, yemiş ve mantar toplayan, oyunlar oynayıp, yarışmalar yapan birçok insanla karşılaşabilirsiniz. Çünkü İsveçlilerin çoğu doğada vakit geçirmekten zevk alırlar ve tabi vakit geçirebilecekleri bir doğa hala yakınlarında bulunmakta bizim Türkiye’nin aksine.

7. Temmuz ayı, tatil ayı

Evet temmuz tatil ayı ama sadece ücretli çalışanlar için değil, tüm İsveçliler için diyebilirim. İşyerleri genelde 6 haftaya yakın tatile çıkarlar ve kepenkleri kapatırlar. Restoranlar, işyerleri, barlar, dükkanlar hepsi temmuz ayı içinde kapalıdırlar. İsveç şehirleri temmuz ayında boşalır, yerlerini turistlerle doldururlar, tabi o sırada birçok İsveçli de Güney Avrupa sahillerinde güneşleniyor olur.

8. Lagom

Lagom kelimesinden türkçe anlamı “yeterli, kararında” gibi bir şey. İsveçliler bu kelimeye bayılırlar ve hayatlarını bu kelime tarafından şekillendirirler. Her şeyi kararında bırakmak. Yani, eğer bir partiye gittiyseniz ve ortada bir pasta varsa bu yaş pastadan bir parça almak için acele etmeyin, çünkü en büyük pay son alana kalacaktır.

9. Melodifestivalen – Eurovizyon

Eurovision müzik yarışmasının İsveççe kullanımıdır “Melodifestivalen”. Mayıs ayında yapılan yarışma için şubat ve mart aylarında yarışmaya kimin gideceğini belirlemek için yarışmalar düzenlenir ve bu halkın en büyük eğlence kaynağıdır televizyon başında.

10. En yakın İKEA’nın yerini aklınızda tutun

İsveç’e geldiniz ve size yeni mobilyalar lazım. İkinci el mobilyalar almak istiyorsanız bunun için bir sürü ınternet sitesi bulunmakta. Ancak ben ikinci el eşya istemiyorum diyorsanız önerimiz İKEA’nın yolunu tutmaktır. İsveçte İKEA genelde uygun fiyatlarından dolayı öğrencilerin tercih ettiği bir yerve fiyatlar Türkiye’den daha uygun.

11. Ayakkabılarınızı çıkarın

Gördüğünüz Amerikan filmlerinin aksine, İsveç’te insanlar evlere ayakkabılarını çıkarıp girerler. O sebeple eğer sizde İsveçli birinin evini ziyaret edecekseniz, girişte ayakkabılarınızı çıkarmayı unutmayın.

12. Kışlar soğuk ve karanlıktır

Kışlar gerçekten soğuktur ama çaresi iyi giyinmektir. Kışlar ayrıca karanlıktır ama çaresi yoktur, kendinizi alıştırın. Tünelin sonunda ışık var, hemde çok ışık.. 🙂

13.  Dakik olun

İsveçliler genelde dakik insanlardır ve diğer insanlarında öyle olmasını beklerler. Alışkanlıklarınızı değiştirin ve mutlaka dakik olun.

14. Devletin kontrolündeki tekel

İçkiyi her istediğiniz vakit her yerden alamazsınız bu nedenle ihtiyacınızı 18:00 olmadan tamamlayın.

15. Plastik poşetler

İsveç’te markete gittiniz ve yiyecek, içecek, vb. ihtiyaçlarınızı aldınız. Kasaya geldiniz ve birkaç  poşeti banta koydunuz. Hatta ne olur ne olmaz, poşetler yolda yırtılırsa diye birkaç tane de ekstradan koydunuz banda. Sonra hesabı ödeme vakti gelince birde ne göresiniz, poşetler ücretliymiş. Evet doğru duydunuz. İsveç’te market alışverişlerinizde kullandığınız poşetler ücretli. 2 kron yanı yaklaşık 75 kuruş poşet başına ödeme yapıyorsunuz. Gerçi aldığınız şeylerin fiyatları yanında ekstradan 2 kron vermişsiniz fark etmeyecektir. 🙂

 16. Çeşmeden şu içme zevki

İsveç’te şişe şu almak size hem pahalıya patlar, hem de çevreye gereksiz zarar vermiş olursunuz. Çünkü İsveç’te çeşmeden kana kana su içebilirsiniz.

 17. Eğitim ve sağlık

Her ne kadar hemen hemen tüm sağlık hizmetleri vergilerden karşılanıyor olsa da hastaneye ilk girişinizde 100-200 kron arasında her daim ödemeniz gereken bir ücret vardır. Bunun dışında tüm sağlık hizmetleri (diş hariç, geri onunda bir üst limiti var) ücretsizdir. Eğitim ise İsveç vatandaşları ile AB, AEA ve İsviçre ülke vatandaşlarına ücretsizdir. Yüksek lisans yapmak isteyen diğer ülke vatandaşları ise  80.000 ile 100.000 kronu gözden çıkarmak durumundalar.
Kaynak: www. pelatros.blogspot.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu