İnsanları öldüren 21 canlı türü

Dünyanın en çok insan öldüren 21 canlısı hiç de beklenen sırada değil…

21. Ayılar – Ayılar normalde insanlarla karşılaşmaktan kaçınırlar. Yine de onlardan sakınmak lazım. Çünkü bir insanı kolayca öldürebilirler. Yılda ortalama 10 kişinin ayı saldırı nedeniyle öldüğü rapor edilmiştir.

20. Köpek Balıkları – Her yıl ortalama 75 kişiye saldırırlar. Bu saldırıların 10 tanesi ölümle sonuçlanır. İnsana saldırmayan türler arasında Büyük Beyaz ve Boğa Köpek Balıkları ilk sırada gelir.

19. Leoparlar – Ülkeler tarafından herhangi bir resmi kayıt tutulmamasına rağmen leoparların insanların ölümüne sebep olduğu bilinmektedir ve bu iki tür arasındaki karşılaşmaların çoğu Hindistan’da yaşanmaktadır.

18. Atlar – Bu listede atları görmek kimsenin isteyeceği bir durum değildir. Atlar kasıtlı olarak insanları yaralamak ya da öldürmek niyetinde olan canlılar değildir. Ama yılda 20  kişi oluşan kazalar neticesinde atlar tarafından öldürülmektedir.

17. İnekler – İneklerin insanları öldürmek istediğini düşünmeyebilirsiniz. Oldukça sakin hayvanlar olmalarına rağmen kışkırtılırlarsa kolay bir şekilde insanların kafalarını tekmeleyebilirler. Bu nedenle sadece Amerika’da yılda ortalama 20 kişi ölmektedir.

16. Karıncalar – Dünyada pek çok karınca türü var. Özellikle ateş karıncaları en tehlikeli olanıdır ve yılda ortalama 30 kişinin ölümüne neden olurlar.

15. Arılar – Arı sokması, insanları genellikle vücudun gösterdiği alerjik reaksiyon sebebiyle öldürmektedir. Dünya çapında arıların sebep olduğu ölüm sayısı ise 53’tür.

14. Afrika Aslanları – Normalde daha etli hayvanları tüketmeyi tercih eden aslanlar, dünya genelinde her yıl 70 kadar insanın ölümüne sebep olmaktadır.

13. Denizanası – Her yıl köpek balığı saldırılarından 15 kat daha fazla kişi denizanası sokmasından dolayı ölmektedir.

12. Kaplanlar – Aslan ormanlar kralı olabilir ama kaplan insan öldürme kralıdır.  Yılda ortalama 100 kişiyi öldürdükleri söylenmektedir. Bunların çoğu kışkırtma sonucudur.

11. Geyikler – Geyikler insanları öldürebilecek boynuzlara sahiptirler. Ancak onların sebep olduğu ölümler boynuzları sebebiyle değil, yollarda durarak arabaların çarpışmasına sebep oldukları için gerçekleşmektedir.

10. Köpekler – Köpekler, insanlarla dostluk ve kahramanlık öykülerinin kahramanlarıdır. Ama, onların öldürme yetenekleri olduğu gerçeğini de unutmamalıyız. Her yıl otalama 200 kişi bu gerçekle yüz yüze gelmektedir.

9. Buffalo – Keskin boynuzları ile bu 1.5 tonluk muazzam yaratık imha yeteneğine sahiptir. Bu yüzden onlara tehlike altında olduğunuzu hissedecek kadar yaklaşmamanız gerekir. Bu uyarıya uymayan 200 kişi artık aramızda değil.

8. Filler –  Yaşayan en büyük kara hayvanları olan filler, her yıl 500 kadar insanın ölümüne sebep olmaktadır.

7. Timsahlar –Son derece tehlikeli canlılar oldukları hepimizce bilinen timsahlar, her yıl 1,000-2,500 insanın ölümüne sebep olmaktadır.

6. Su Aygırları – Çok uysal görünmelerine rağmen kızdırılmaya hiç tahammülleri yoktur. Bu yüzden yılda 3.000 kişi öldüren su aygırları Afrika’da en tehlikeli hayvanlar arasında yer alırlar.

5. Akrepler –Zehirlerinin oldukça tehlikeli olduğu bilinen akrepler, dünya çapında her yıl 1,000-5,000 insanın ölümüne sebep olmaktadır.

4. Yılanlar – Pek çoğumuzun yılanlara yönelik korkusu hiç de boşuna değil. Çünkü bu canlılar, dünya çapında her yıl 50,000 kadar insanın ölümüne sebep olmaktadır.

3. Çeçe Sinekleri – Afrika’da çok yaygın olan uyku hastalığını yayan çeçe sinekleri yılda 500.000 kişiyi etkilemekte ve bunların %80’i ölmektedir.

2. Sivrisinekler – İçeriğimizin en küçük ve en tehlikeli canlılarından biri olan sivrisinekler, sıtma ve Deng humması gibi hastalıkları yayarak her yıl 660,000-1,000,000 arası insanın ölümüne sebep olmaktadır.

1. İnsanlar – İnsanı öldürenler arasında insanlardan daha başarılı canlı yok. Ve bunu her gün bir kez daha kanıtlamaya devam ediyoruz.

YolveMacera

Bunlara da Göz Atın

Kadınlar Doğaya Yakın Olunca Daha Uzun Yaşıyor

Çantalarınızı toplamanın ve en yakın dağa veya göle gitmenin zamanı geldi! Anlaşılan, özlem duyduğumuz yaşamın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir