İlişkinizi harabeye çevirmenin garantili yolları…

Okulda en karmaşık matematik problemlerini çözmeyi öğretirler ama bir ilişkiyi sürdürmek için gerekli en basit kuralları öğretmezler.

Günümüzde en zor şey, bir ilişkiyi sürdürebilmek. Zaman içinde ne çok hata yapıldığını gördüğümüzde, bir ilişkinin bir yıldan daha uzun sürmesine şaşırmamak elde değil. Her gün, krizle sonuçlanabilecek bir sürü yanlış anlama, kırgınlık ve kızgınlık vesilesi yaşantı, anlaşmazlık. Böyle olunca gerçekten de şaşırtıcı olan çoğu ilişkinin bitmesi değil, bazı ilişkilerin hala sürüyor olması…

Bütün karmaşıklığına rağmen bazı ilişkiler görece iyi bir şekilde devam ediyor, evet. Ama illaki böyle olması gerekmez. En ufak bir krizi bir felakete çevirmek hiç de zor değil aslında. Çok basit birkaç strateji yeterli bunu sağlamak için. Bu stratejiler sayesinde ilişkinizin kendiliğinden nihayete ermesini beklemek zorunda değilsiniz.

İlişkiye başlamak, farklı motivasyonlara, ihtiyaçlara, ilgilere, arzulara, beklentilere sahip iki ayrı bireyin, birlikte zaman geçirmeye ve birlikte bir şeyler yapmaya karar vermesidir. Birlikte zaman geçirirlerse, kendilerini daha fazla güvende hissedeceklerini, belli bir dayanışma içinde olacaklarını, daha çok keyif ve haz alacaklarını, hayatlarından daha fazla memnun olacaklarını var sayarlar. İlişki iyi gittiği müddetçe de böyle olur bu.

Ancak birlikte olmak demek birey olmaktan vazgeçmek demek olmadığı için, farklı arzu ve ihtiyaçları olmaya devam eder ve her zaman aynı düşünce ve fikirde olmayabilirler. Yani sürekli pazarlık etmek, oturup konuşmak, istek ve ihtiyaçlarını ifade etmek ve orta yol bulmak zorundadırlar. Bu süreçte de sürekli hata yaparlar.

Hollywood romantik komedilerini izlemek de bir başka büyük hata olur, bir ilişkinin ne olduğunu öğrenmek için. Romantik komedilere bakılırsa bir aşk sonsuza kadar sürer. Önünüzdeki on yılın nasıl geçeceğini kesinlikle bilirsiniz. Alışkanlıklarınız, ihtiyaçlarınız, hayata bakışınız, hedefleriniz zaman içinde değişmez, aynı kalır. Bu nedenle de ilişkinin sürmesi için çaba göstermeye gerek yoktur. İlişki yalnızca zevk almak içindir çünkü. Eğer ilişkiniz biterse de bunu kişisel bir başarısızlık olarak algılamalı ve hayat boyu kendinizi suçlamalısınız.

Bunlara inanırsanız yalnızca ilişkinizin değil, hayatınızın da harabeye dönmesini garanti ederseniz. Ama sizin de ayrıca yapabileceğinizi basit şeyler var: Örneğin işe sevgilinizi sürekli hayal kırıklığına uğratmakla başlayabilirsiniz. Tabii ki sevgilinizin bütün arzularını yerine getirmeniz mümkün değildir ama bunu bir süreklilik haline getirirseniz, onun ihtiyaçlarını sürekli görmezden gelir ve onların doyurulmasını engellerseniz, yalnız olduğundan çok daha kötü hissetmesini sağlayabilirsiniz.

Ayrıca onu hiç onaylamamalısınız. Bu sayede kendini seviliyor ve değerli hissetmemesini sağlamış olursunuz. Kendisini sizin için önemli hissetmesini de önlemek zorundasınız. Bu hiç de zor değil. O bir şey anlatırken dinlemeyin ve size söylediklerini aklınızda tutmayın, yeter.

Size güvenemeyeceğini, zor bir zamanında yanında olmayacağınızı da bilmeli sevgiliniz. Hiçbir zorluk ve çatışmaya katlanamayacağınızı en baştan belirtin ona. İhtiyacı olduğunda yardım edemeyeceğinizi, destek olamayacağınızı da bilmeli, bilmiyorsa ilk fırsatta göstermelisiniz sevgilinize.

Birey olmanın en önemli ihtiyaçlarından özgür olma duygusunun ilişkinizde yeri olmadığını da anlatmalısınız. Kendi hayatıyla ilgili hiçbir kararı kendi başına alamayacağını da aklına iyice sokmalı. Yalnızca kendisine ait bir yaşam alanı da bırakmamalısınız doğal olarak.

Tüm bu basit stratejileri uyguladığınızda ilişkinizin harabeye dönüşmesini garanti ederseniz. İşte heyecan yeniden başlıyor. Başka ilişkiler, başka bedenler!

Zaten çağımızın ilişki mottosu bu değil mi: Bir aşk biter. Bir aşk başlar!

YolveMacera

Bunlara da Göz Atın

Paskalya Adası’ndan Alınacak Dersler

Paskalya Adası, dünyanın yerleşime açık en ücra bölgelerinden birisi. Sadece 400 kilometrekarelik bir alanı kaplayan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir