İğneada Longoz Ormanları Doğa Yürüyüşü 5 Mayıs Pazar

Bu kez rotamız bir yeryüzü cenneti olan İğneada.

Kırklareli iline bağlı ve Bulgaristan sınırları yakınında bir balıkçı kasabası. Longoz Ormanları ve harika balı çok bilindik.

Gelin önce İğneada çevresini biraz tanımaya çalışalım.

Türkiye’nin en büyük Longoz Subasar Ormanları 2007 yılında Milli Park ilan edilerek tamamen koruma altına alınmıştır. İğneada’nın etrafını çevreleyen bu doğa harikası oluşum fauna ve flora çeşitliliği bakımından Türkiye’nin önemli doğal yaşam alanlarından biridir.

Karadeniz kıyısında Türkiye-Bulgaristan sınırında yer alan İğneada Longozu, mevsimsel su basar ormanları, bataklıkları, tatlı ve tuzlu su gölleri ve kıyı kumullarını bir arada bulunduran ender ekosistemlerden biridir. Güneyinde ve batısında Istıranca (Yıldız) Dağları bulunmaktadır.

Alanda zengin sucul bitki örtüsüne sahip beş göl bulunur. Erikli Gölü (43 ha), yaz aylarında denizle bağlantısı kesilen bir lagündür. Mert Gölü (266 ha) ise Çavuşdere’nin denize döküldüğü yerde oluşmuştur. Alanın en güneyinde bulunan Saka Gölü orman ve kumullar arasında bulunan 5 ha’lık küçük bir göldür. 19 ha’lık Hamam Gölü ve 10 ha’lık Pedina Gölü ise iç tarafta yer almaktadır.

Yaklaşık 10 km. uzunluğundaki kumullar Karadeniz’in güneybatısına özgü bitki türleri ile büyük önem taşımaktadır.

Alan barındırdığı kara leylek popülasyonuyla uluslararası öneme sahip sulak alan statüsü kazanmaktadır.

Tam da bu doğa harikası bölgede orman içi patikalarda, yer yer suyla kaplı orman yatağında, traktör yolları ve kumsalda devam edecek olan, zaman zaman göllerle kesişen ve yaklaşık 5 saat sürecek 15-16 km oldukça keyifli kolay – orta zorlukta bir doğa yürüyüşü yapacağız, Karadeniz’in ılık keyifli sularında yüzeceğiz ve hiç şüphesiz voleybol oynayacağız:)

Yüzdükten sonra üşüyenler için kıyıda ateşimiz yanıyor olabilir:)

İğneada merkezde vereceğimiz yemek molasından sonra dönüş yoluna geçeceğiz. Akşam 22:00 – 23:00 civarında İstanbul’da olmayı planlıyoruz.

Kahvaltı evden getirdiğimiz malzemelerle çınar ağaçları altında açık hava çay bahçesinde.

Fotoğraf avcıları için de eşsiz bir bölge…

FİYAT: 

25 kişi ve üzerinde katılımcı olursa 110 TL
25 kişi altında katılımcı olursa (minimum 14 katılımcı) 130 TL

Ulaşım + Rehberlik + Seyahat Sigortası ve tabii doğada sıcak çay keyfi

2 kişilik %50 indirimli öğrenci (Lise düzeyine kadar) kontenjanımız bu etkinlik için de geçerli:)

Tursab listesi için araca bineceğiniz durağı ve iletişim için telefon numaranızı yolvemacera@gmail.com adresine iletin lütfen.

İLETİŞİM: 0530 223 11 95 

Aşağıdaki formu doldurmanız durumunda sizinle iletişime geçeceğiz.

Adınız Soyadınız

E-Postanız

Katılacağınız Etkinliğin Adı

Telefon Numaranız

Durak Bilgileriniz ve diğer sorularınız

ARAÇ HAREKET YER VE SAATLERİ: 

07:00 Bostancı Köprüsü Kadıköy istikameti
07:05 Göztepe Köprüsü Kadıköy istikameti,
07:15 Kadıköy
07:30 Mecidiyeköy
07:45 Ömür
08:15 Beylikdüzü

Yol üstünde size uygun bir duraktan dahll olabilirsiniz. Duraklara en az 5 dakika erken gelirseniz ve verdiğimiz diğer mola zamanlarına riayet ederseniz planladığımız aktiviteleri yapma şansımız artacaktır:)

KATILIM KOŞULLARI

Katılım esnasında 60 tl kapora talep edilecektir. Adınız listemize kapora gönderiminden sonra eklenecektir. Etkinlik tarihinden 2 gün öncesinde kadar yapılan iptallerde kaporanız iade edilecektir. Ödeme yaptıktan sonra lütfen dekontu bize yollamayı unutmayınız.

Türkiye Dağcılık Federasyonu Dağcılık eğitimlerini tamamlamış, yaz ve kış yürüyüş liderliği belgelerini almış, ilk yardım sertifikalı oldukça deneyimli ve profesyonel dağcılar ya da kokartlı olan rehberlerimiz gerekli gördükleri takdirde etkinlikler üzerinde değişiklikler yapabilirler.

ÖNEMLİ NOTLAR
• Yürüyüş sırasında kumanya, su ve başka kişisel ihtiyaçlarınızı taşımak için tercihen belden bağlamalı bir sırt çantası bulundurun.
• Hafif, kolay kuruyan, rahat ve dar olmayan giysiler giyinin. Jean pantolon giymeyin. Tercihen, bilekleri saran, sert ve tırtıklı tabana sahip, su geçirmeyen yürüyüş botu giyin. Topuklu, kösele ve düz tabanlı ayakkabı kesinlikle tercih etmeyin.
• Yürüyüş esnasında min. 1 lt su bulundurmalısınız. Çantanıza yürüyüş esnasında atıştırmak için kuruyemiş (kuru incir, kuru üzüm vs.) alabilirsiniz.
• Yürüyüş sonrasında değiştirmek için yanınıza mutlaka yedek giyecekler alın. (Ayakkabı, çorap, pantolon vb.) Bu malzemeleri yürüyüş esnasında yanımıza almayıp araçta bırakacağız.
• Kullandığınız ilaçlar varsa yanınıza alınız, bu konuda ve varsa kronik hastalıklarınız hakkında rehbere etkinlik öncesinde MUTLAKA bilgi veriniz.

ACENTA VE ULAŞIM
Etkinliklerimizi A sınıfı seyahat acentası, Tursab belge numarası 5910 olan Extway Turizm güvencesiyle yapıyoruz, D2 belgeli lüks turizm araçları ve güleryüzlü kaptanlarla yola çıkıyoruz.
Keyfili etkinlikler dileriz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu