Uncategorized

İğneada Longoz Dere Yürüyüşü ve Yüzme Keyfi – 23 Ağustos Pazar

Korona koşullarına uyarlanmış yaz kaçamaklarımıza devam ediyoruz. Bu kez rotamız bir yeryüzü cenneti olan İğneada. Kırklareli iline bağlı ve Bulgaristan sınırları yakınında bir balıkçı kasabası. Longoz Ormanları ve harika balı çok bilindik.

Gelin önce İğneada çevresini biraz tanımaya çalışalım.

Türkiye’nin en büyük Longoz Subasar Ormanları 2007 yılında Milli Park ilan edilerek tamamen koruma altına alınmıştır. İğneada’nın etrafını çevreleyen bu doğa harikası oluşum fauna ve flora çeşitliliği bakımından Türkiye’nin önemli doğal yaşam alanlarından biridir.

Karadeniz kıyısında Türkiye-Bulgaristan sınırında yer alan İğneada Longozu, mevsimsel su basar ormanları, bataklıkları, tatlı ve tuzlu su gölleri ve kıyı kumullarını bir arada bulunduran ender ekosistemlerden biridir. Güneyinde ve batısında Istıranca (Yıldız) Dağları bulunmaktadır.

Alanda zengin sucul bitki örtüsüne sahip beş göl bulunur. Erikli Gölü (43 ha), yaz aylarında denizle bağlantısı kesilen bir lagündür. Mert Gölü (266 ha) ise Çavuşdere’nin denize döküldüğü yerde oluşmuştur. Alanın en güneyinde bulunan Saka Gölü orman ve kumullar arasında bulunan 5 ha’lık küçük bir göldür. 19 ha’lık Hamam Gölü ve 10 ha’lık Pedina Gölü ise iç tarafta yer almaktadır.

Yaklaşık 10 km. uzunluğundaki kumullar Karadeniz’in güneybatısına özgü bitki türleri ile büyük önem taşımaktadır. Alan barındırdığı kara leylek popülasyonuyla uluslararası öneme sahip sulak alan statüsü kazanmaktadır.

Tam da bu doğa harikası bölgede, bu kez zaman zaman dizimize ulaşacak, çoğunlukla bileklerimize kadar suyla kaplı ve zemini kum olan bir dere içinde yürüyerek denize ulaşacağız ve sağımızda Karadeniz yüzme molaları vererek kumsaldan İğneada merkeze yürüyeceğiz.

Etkinlik Detayları

Yaklaşık 5 saat sürecek 13-14 km oldukça keyifli kolay orta zorlukta bir doğa yürüyüşünden söz ediyoruz. Hiç yürümek istemeyenler aracımızla İğneada merkeze geçerek gölde kano yapabilecek ya da yine Karadeniz’in serin sularında yüzebilecekler. Kano için rezervasyon gerektirdiğinden önceden bize bilgi vermenizde fayda var.

Fotoğraf avcıları için de eşsiz bir bölge…

İğneada merkezde vereceğimiz yemek molasından sonra akşam 22:00 – 23:00 civarında İstanbul’da olmayı planlıyoruz.

Kahvaltı evden getirdiğimiz malzemelerle, Saray’da çınar ağaçları altında açık hava çay bahçesinde.

Etkinlik Fiyatı: Rehberler hariç 14 kişi ve üzerinde katılımcı olursa 140 TL
Daha az sayıda katılımlarda %10 artış gösterebilir.

Dahil olanlar: Ulaşım ve Rehberlik

Kendi aracınızla kahvaltı yapacağımız Saray’a gelip sonrasında bizim aracımıza geçebilirsiniz. Zira yürüyüş başlangıç noktası ve bitiş noktası farklı yerler olacak. Korona nedeniyle sınırlı sayıda misafir kabul edebildiğimiz aracımızda koltuk rezervasyonu yapmamız gerektiğinden, fiyat bu koşullarda yine aynı olacak.

Katılım esnasında kapora talep edilecektir (80 TL)

İLETİŞİM

Tursab listesi için araca bineceğiniz durağı, TC numaranızı ve iletişim için yolvemacera@gmail.com adresine iletin lütfen.

Ayrıca 0530 223 11 95 nolu telefondan da bizi arayabilirsiniz.

Aşağıdaki formu doldurmanız durumunda sizinle iletişime geçeceğiz.

[contact-form-7 id=”60344″ title=”Etkinlik Katılım Formu”]

Araç Hareket Bilgileri 23 Ağustos Pazar

06:30 Bostancı Köprüsü
06:35 Göztepe Köprüsü
06:40 Kadıköy Evlendirme Karafırın önü
07:00 Mecidiyeköy Trump Tower önü
07:10 E5 Ömür durağı
07:15 Yenibosna Otobüs Durakları
07:35 Beylikdüzü

ACENTA VE REHBERLER

Etkinliklerimiz A Sınıfı belge numaralı seyahat acentası Extway tarafından yapılmaktadır. D2 Belgeli, korona koşullarına uygun hijyen edilmiş, lüks turizm araçları ve güleryüzlü kaptanlarla yola çıkmaktayız.

Türkiye Dağcılık Federasyonu Dağcılık eğitimlerini tamamlamış, ilk yardım sertifikalı oldukça deneyimli ve profesyonel dağcılar ve kokartlı olan rehberlerimiz gerekli gördükleri takdirde etkinlik üzerinde değişiklikler yapabilirler.

ÖNEMLİ NOTLAR GENEL BİLGİLENDİRME

Yürüyüş sırasında kumanya, su ve başka kişisel ihtiyaçlarınızı taşımak için tercihen belden bağlamalı bir sırt çantası bulundurun.

Kullandığınız ilaçlar varsa yanınıza alınız, bu konuda ve varsa kronik hastalıklarınız hakkında rehbere etkinlik öncesinde mutlaka bilgi veriniz.

Bu etkinliğe ilişkin başka detaylar, katılımcılar netleşince WhatsApp üzerinden ayrıca iletilecektir.

Keyifli etkinlikler dileriz:)

Extway Turizm A Sınıfı Seyahat Acentası Belge No: 5910

Başa dön tuşu