NELER OLUYOR

Huzur İzlanda

Soğuk iklimi, kutu gibi dizilmiş binaları, renkli bir o kadar da hüzünlü gün batımı ile bir ada ülkesi olan İzlanda sadece ihtişamlı doğası ile değil, aynı zamanda insana değer veren ve fark yaratan idari yapılanmasıyla da “Huzur İzlanda” başlığını hak etmekte…

İzlanda’da polislerin büyük çoğunluğu zaten hiç bir ateşli silah taşımıyor. Hatta başbakanın dahi silahlı korumaları yok. İzlanda halkı, barışçıl ve demokratik bir toplumda seçimle işbaşına gelen bir başbakanın silahla korunması gerekmediği kanısında. Ülkede ufak bir “sahil koruma” birimi dışında ordu falan da yok.

İzlanda tarih boyunca birçok ülkenin egemenliğine girmiş olsa da kendi iç işlerini karara bağladığı, dünyanın en eski parlementosuna sahip. 930 yılında kurulan bu parlemento 1799- 1844 yılları arasında kalan 45 sene dışında hep açık ve aktif kalmış.

İzlanda Parlementosu’na ziyaretçi olarak girmek isterseniz sizden tek istenen şey, görüşmeler süresince cep telefonunuzu kapalı tutmanız. İzlanda parlamentosundaki kadın sayısı erkeklerle eşit. Ülkede eşcinsel evlilikler yasal, eşcinseller evlat da edinebiliyorlar. Göçmenler ve köklü birkaç aile dışında soyadı kullanılmıyor.

Eğer çocuk yapmak istiyor ama evlenmek istemiyorsanız bu da son derece normal karşılanıyor. Çocuklar hiçbir biçimde ayrımcılığa ya da aşağılamaya maruz kalmıyorlar.

İzlanda da sanatın her hangi bir dalıyla ilgilenmeyen kimse yok gibi. İzlanda, nüfusuna oranla en çok sanatçı çıkartan toplum olarak biliniyor.

İzlanda’nın nüfusu 350 bin, yüzölçümü ise 103 bin kilometrekare. Nüfus yoğunluğu kilometrekare başına 3.4 kişi. Türkiye’de yaklaşık 100.

Bu küçük ülke, enerjisinin büyük kısmını volkanik aktivitelerden üretiyor. Jeotermal ve yenilenebilir enerji kaynakları toplam enerji ihtiyacının %85 ini karşılıyor.

İzlanda sadece ihtişamlı doğası ile değil, aynı zamanda insana değer veren ve fark yaratan idari yapılanmasıyla da “Huzur İzlanda” başlığını hak etmekte…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı