KESFET

Homeros’un Siren Kayalıkları, Foça’daki Siren Kayalıkları

Foça, İzmir’in kuzeyinde yer alan bir sahil ilçesidir. Kent Antik Çağda bir İyon yerleşimi olarak ortaya çıktığında denizde yaşayan foklardan dolayı Phokaia adını almış, günümüze Foça olarak gelmiştir. Foça’nın önündeki Orak Adası’nın da önünde Siren Kayalıkları vardır. Bunlar Odysseia Destanı’ndaki Siren Kayalıkları mı acaba? Jeolojik bir oluşum olan Siren Kayalıkları, Orak Adası’nın batısında bulunuyorlar. Bu kayalıklar tüf taşının dalgalar ve rüzgâr tarafından oyulmasıyla oluşmuş. Şekilleri sürekli değişiyor, Orta Anadolu’daki peri bacaları gibi doğal bir güzellikleri var.

Siren Kayalıkları adlandırılmasının ne zaman yapıldığını bilmiyoruz. Fakat Odysseia’da geçen efsaneye kısmen uygunluk sağlıyor. Şöyle ki bilindiği üzere, İzmirli şair Homeros’un iki büyük destanı vardır. İlyada’da Troia Savaşları’ndan söz eder, Odysseia’da ise Troia Savaşları’na katılan Odysseus adlı kahramanın memleketi Yunanistan’daki İthaka Adası’na dönüşünde başından geçen olayları anlatır.

Bu dönüş 10 yıl sürmüştür. Maceralarından biri de, Siren Kayalıkları’yla ilgilidir. Sirenler, kuş vücutlu, kadın başlı yaratıklardır. Sesleri çok güzeldir ve kayalıklarda yaşarlar. Güzel sesleriyle söyledikleri şarkılarla gemicilerin ilgisini çeker, buraya yönelmelerini sağlarlar; böylelikle gemilerin kayalara çarparak batmasına, gemicilerin ölmesine yol açarlar. Bunu bilen Odysseus, Siren Kayalıkları’ndan geçerken, bütün gemicilerinin kulaklarını balmumuyla kapatmış, kendisini de direğe bağlatmış ve bu şekilde sirenlerin sesini dinlemiş. Tabii bu, Homeros’da geçen söylence. Siren Kayalıkları’yla ilgili bir sürü yer gösterilir. Gerçekte neresidir, bilmiyoruz. Tam yeri Odysseia’ya uygunluk göstermese de, Phokaia’daki Siren Kayalıkları’nın Odysseus’nın hareket ettiği Troia ile evi olan İthaka Adası arasında yer aldığı da bir gerçek…

Kaynak: Bilim ve Gelecek Dergisi sayı:31

YolveMacera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu