Hollanda’da Bir Masal Köy: Giethoorn

Şehir hayatından uzaklaşmak ve güzel bir yerde bir parça huzur bulmak istiyorsanız, sizin için mükemmel bir önerimiz var, Hollanda’daki Giethoorn Köyü. Küçük bir köy bu, muhteşem bir doğası var ama burayı ilginç yapan özelliği biraz farklı. Burada araba yok, toplu taşıma yok çünkü yol yok! Hatta yakıtlı motorlar bile yasak…

Bölgenin şirin evlerine ve kamu binalarına giden tek ulaşım biçimi köyü saran kanallar ve 176 tane ahşap köprü. Bölgede yaklaşık 2600 kişi yaşıyor. Elbette bu ilginç köy gezginlerinde oldukça ilgisini çekiyor. Ziyarete gelenler köyün muhteşem güzelliklerinin çeşitli sanat faaliyetlerine de şahit olabiliyor. Kış aylarında da burası buz pateni sevenler tarafından da tercih ediliyor. Çünkü sular neredeyse tamamen donduğunda bambaşka bir görsel şölen yaşatıyor insana.

13. yüzyıl civarlarında kurulan bu köyün adının bilindik hale gelmesi 1958 yılında Hollandalı yönetmen Bert Haanstra bu köyde çektiği “Fanfare” adlı filmle olmuş.

Bölgeye yolunuz düşerse arabanızı köyün dışına park ettikten sonra bot veya bisiklet kiralayarak ya da yürüyerek dolaşmanız mümkün. Bu güzel köy, Hollanda’nın orta kesiminde, kuzeybatı eyaleti Overijssel’de bulunmakta. Burası Amsterdam’dan yaklaşık 90, Rotterdam ve Lahey’den  de yaklaşık 110 km uzaklıkta. 

Yazımızı seçtiğimiz bir kaç görsel ile kapatalım…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu