Hollanda’da Görülesi Bir Köy: Giethoorn

Giethoorn, Hollanda’nın Overijssel eyaletine bağlı bir köy. Burası Amsterdam’dan arabayla yaklaşık bir buçuk saat uzaklıkta. Çok az yol içerdiği ve köyün çoğuna sadece yürüyerek veya tekneyle ulaşılabildiği için de ayrı bir güzelliğe sahip. Ayrıca onun pitoresk cazibesine katkıda bulunan birçok kanal ve 180’den fazla köprü var. Evlerin ve kulübelerin çoğunun çatıları da sazdan yapılmış durumda. 13. yüzyıl civarlarında kurulan bu köyün adının bilindik hale gelmesi ise 1958 yılında Hollandalı yönetmen Bert Haanstra bu köyde çektiği “Fanfare” adlı filmle olmuş. Tüm bu özellikleri nedeniyle Giethoorn gezginlerin de en çok ilgisini çeken yerlerin başında yer alıyor. Giethoorn, özellikle Çinli turistler arasında çok popüler. Her yıl 150.000 ila 200.000 arasında Çinli turist tarafından ziyaret ediliyor.

Aynı zamanda Giethoorn, bir çok sanatsal sergi ve çocuklara özel aktiviteler düzenleniyor Kış ayları boyunca, donan kanallara buz pateni yapılması, bir çok turist için köyü daha da cazip hale getiriyor.

Ancak hatırlatalım. Giethoorn’un burada gördüğünüz fotoğraflar dahil tüm fotoğrafları kanal kenarında kafe, mağaza ve restoranların bulunduğu bir ana yürüyüş şeridinde çekilmiştir. Köyde yol mevcut durumda. Bu yüzden araba ile gelebilir, park edebilir ve ardından bir tekne kiralamadan tüm ünlü ve güzel yerleri görmek için kanalların yanında yürüyebilir ya da bisiklet kiralayabilirsiniz. Giethoorn’da 3 müze ve birkaç tane hediyelik eşya dükkanı bulunuyor. Het Olde Maat Uus, tipik bir çiftlik evinde, yüz sene önce günlük yaşamın nasıl olduğu ile ilgili canlandırmalar yapılmış bir müze. Museum de Oude Aarde ise bölgede çıkarılan değerli taşlar sergileniyor. Klasik arabaları sevenleri burada bir sürpriz bekliyor. The Histomobil Müzesi son yüzyılda kullanılan çeşitli araba, motosiklet ve at arabalarına ev sahipliği yapıyor.

Bölgeye yolunuz düşerse arabanızı köyün dışına park ettikten sonra bot veya bisiklet kiralayarak ya da yürüyerek dolaşmanız mümkün. Bu güzel köy, Hollanda’nın orta kesiminde, kuzeybatı eyaleti Overijssel’de bulunmakta. Burası Amsterdam’dan yaklaşık 90, Rotterdam ve Lahey’den  de yaklaşık 110 km uzaklıkta. Keşfetmeniz dileğimizle.

Keşfetmeye devam edelim.

YolveMacera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Yazımızı okumaya devam etmek için reklam engelleyicinizi kapatır mısınız?