YAŞAMIN İÇİNDEN

Neden Hayatınızda En Az Bir Kez Yalnız Seyahat Etmelisiniz

Başkalarıyla seyahat etme fikrini kınamıyoruz fakat inanıyoruz ki herkes yalnız seyahat etmekten son derece yarar sağlayabilir. Neden derseniz…

  • Kendi kendine yetebilmek

Bağımsız olmayı, kendi kendine bir şeyler yapmayı, kendin için problem çözmeyi, kendine güvenmeyi ve kendinin en iyi arkadaşı olmayı öğrenirsin.

  • Daha fazla insanla tanışırsın

Yalnız seyahat ederken daha fazla insanla konuşmak zorunda olursun (7/24 kendinle olmak istersen o başka ama sonu deliliğe varabilir). Tek başına olmak güvenli alanınızdan çıkıp yanınızdaki ile konuşmaya zorlar(bu da bizi sıradaki nedene götürür).

  • Daha iyi bir konuşmacı olursun

Yalnız seyahat ederken çok fazla insanla iletişim kuracağın için doğal olarak konuşma yeteneğin de gelişir. Konuşmayı sürdürmek için destek alabileceğin kişi yine kendindir. Böylece hem daha kolay konuşmaya başlayabilir hem de insanlara yakınlaşmaktan daha az çekinirsin.

  • Konforsuzluk konfor getirir.

Tek başınayken konfor alanından çıkarsın. Heyecana, maceraya ve cesur kararlar almaya alışırsın. Şüphesiz ki bunlara karşı bir direniş hissedebilirsin ama pes etme! İşte tam orası sihrin gerçekleşeceği yerdir. Hayat güvenli alanın dışında başlar. Gelişim sadece sen sınırlarını zorladıkça gerçekleşir. Bu yüzdendir ki tek başına seyahat kişisel gelişimi tetikler.

  • Esneklik ve özgürlük 

Yaptığın her şeyin tam olarak kontrolü sende olur. Bir şey yapmak istiyorsan kimseye danışman gerekmez, anlaşmak zorunda da değilsindir. Sadece yaparsın… tek başına seyahat olağan üstü esneklik, çok büyük oranda özgürlük ve istediğin kadar içsel olma şansı verir.

  • Kendini ilk sıraya koyabilirsin

Bu özellikle son derece katı kişiler için uygulanabilir ama yine de herkes yapabilir. Tek başına seyahat ederken nadiren yakalayabileceğin bir fırsat olan; istediğini istediğin zaman ve içinden geldiği gibi yapma şansına sahip olursun. Ayrıca kendi projelerini yapabilir, yeteneklerini de geliştirebilirsin. Kendini her zaman ilk sıraya koyarsın. Bunu yaparken de kimseyi üzdüğünü yada her şey hakkında ortak kararlar almayı düşünmezsin.

Eğer empatik biriysen, etrafınızdaki kişilerin her zaman mutlu olması için çabalarsın. Bu tabi ki iyi fakat bazı zamanlar kendini tanıman ve gelişimin için kendini ilk sıraya koymak zorundasındır. Ve bunu bencillik olarak görmemelisin; kendi iç dünyanı geliştirdikçe aslında verici olmak konusunda kapasiteni de geliştirirsin.

  • Kendini tanırsın.

Yalnız başına bir şeyler yapmak zorunda olduğunda ve zaman harcadığında, ister istemez kendini iyi tanıma gibi bir sonuca ulaşırsın. Duyguların, eğilimlerin, alışkanlıkların ve tüm yönlerinle uyum içinde olursun. Bu yüzden Apollo’nun Delphi’deki tapınağında “Kendini Bil” yazılıdır.

Ve unutma…

Kahraman SEN’sin. Kendi filminin starısın. Her kahramanın hikayesinde ana konu zorlu bir mücadeledir. Ve bu insanın hayat yolunda attığı önemli bir adımdır. İsa Asya’ya yıllarca ruhsal çalışmalarını pekiştirmek için gitmişti. Budha tek başına saatlerce bir ağacın altında meditasyon yapardı. Maalesef günümüz toplumlarında bu işle ilgili gerçek bir rehberlik anlayışı yok. Modern dünyada dönüm noktaları bulunmuyor. Fakat bu eksiklik, insanların dünyayı gezme istekleri yada çantalarını sırtlayıp yola düşmeleri şeklinde modern dünyada kendi içine yolculukların form bulmasına neden oluyor.

İnsanlar hiç olmadığı kadar dünyayı araştırıyor artık. Öyle ki, bu fenomen hiçbir inanışa ait olmayan kutsal bir yolculuk halini alıyor giderek. Bu bireysel bir yolculuk ve tüm detayları sadece sana kalmış.

Eğer sen de bu içsel çağrıyı hissediyorsan, kulak ver ve bunu yap…

Sitemiz için çeviren: Cemile Yıldız

Kaynak: http://simplecapacity.com/2016/11/9-reasons-why-you-should-travel-alone-at-least-once-in-your-life/

YolveMacera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu